Жанубий Корея полицияси 3 декабрь куни ҳарбий ҳолат эълон қилингани муносабати билан давлатга хиёнат қилишда гумон қилинган президент Юн Сок Ёлга нисбатан тергов бошлади, деб хабар бермоқда Yonhap.
Иш икки мурожаатдан сўнг очилди: бири Кореяни тиклаш партияси (мухолифат), иккинчиси — 59 нафар фаолдан иборат гуруҳ томонидан тақдим этилган.
Шикоятларда нафақат Юн Сок Ёль, балки собиқ мудофаа вазири Ким Ён Хён, армия штаби бошлиғи генерал Пак Ан Су ва ички ишлар вазири Ли Сан Мин ҳам кўрсатилган.
Мудофаа вазирлигининг собиқ раҳбарига ҳам текширув давомида мамлакатдан чиқиш тақиқланди, дея қайд этади Yonhap. Бир кун аввал Ким Ён Хён лавозимидан истеъфога чиқди ва ҳарбий ҳолат жорий этилиши билан боғлиқ барча воқеалар учун жавобгарликни ўз зиммасига олди. Маҳаллий оммавий ахборот воситалари айнан у президентга бундай қадамни қўйишни таклиф қилгани ҳақида ёзмоқда.
• 3 декабрь куни кечқурун президент Юн Сок Ёль Жанубий Кореяда ҳарбий ҳолат эълон қилганди. У буни конституциявий тартибни «коммунистик кучлар»дан ҳимоя қилиш зарурати билан изоҳлади. Унинг сўзларига кўра, у бундай чорани мамлакатни инқирозга олиб киришга уринаётган мухолифат ҳаракатлари туфайли қўллаган.
• Парламент депутатлари президент қарорига қарши чиқиб, уни бекор қилиш учун овоз берди, шундан сўнг президент ўз фармонини қайтариб олишга рози бўлди.
• 4 декабрь куни мухолифатдаги партиялар парламентга Юн Сок Ёль импичменти бўйича таклиф киритди. Бу бўйича овоз бериш шу жума ёки шанба куни бўлиб ўтади. Президент импичменти учун парламент депутатларининг 2/3 қисми (жами 300 ўрин) овоз бериши керак.

Полиция Южной Кореи начала расследование в отношении президента Юн Сок Ёля по подозрению в государственной измене в связи с объявлением военного положения 3 декабря, сообщает Yonhap.
Дело открыли после двух обращений: одно подала оппозиционная Партия восстановления Кореи, другое — группа из 59 активистов.
В жалобах указан не только Юн Сок Ёль, но и бывший министр обороны Ким Ён Хён, начальник штаба армии генерал Пак Ан Су и министр внутренних дел Ли Сан Мин.
На экс-главу Минобороны также наложили запрет на выезд из страны на время расследования, отмечает Yonhap. Накануне Ким Ён Хён подал в отставку с поста и взял на себя ответственность за все инциденты, связанные с введением военного положения. Местные СМИ пишут, что именно он предложил президенту пойти на такой шаг.
- Вечером 3 декабря президент Юн Сок Ёль ввёл в Южной Корее военное положение. Он объяснил это необходимостью защиты конституционного порядка от «коммунистических сил». По его словам, он прибегнул к такой мере из-за действий оппозиции, которая, по его словам, пытается ввергнуть страну в кризис.
- Депутаты парламента выступили против решения президента, проголосовав за его отмену, после чего президент согласился отозвать свой указ.
- 4 декабря оппозиционные партии подали в парламент предложение об импичменте Юн Сок Ёля. Голосование по нему пройдут в эту пятницу или субботу. Для импичмента президента необходимы голоса 2/3 депутатов парламента (в нем всего 300 мест).