Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманига ташриф буюриб, бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Давлат раҳбари матбуот хизматининг хабар беришича, беш йил аввал туманда 2 минг 240 ўринли 26 та маскан бўлган. Шу даврда соҳага 2 триллион сўмдан зиёд инвестиция киритилиб, 13 мингдан кўп ўринга эга 59 та йирик туризм иншооти ишга туширилган. Асосий автомобиль йўли таъмирланиб, қўшимча йўллар қурилган.
Натижада беш йил ичида сайёҳлар сони 12 баробарга ошди — 850 мингдан 12 миллионга етди.
Чирчиқ дарёси бўйида «Чорвоқ дарвозаси» туристик мажмуаси қурилмоқда. Қарийб 25 гектар майдондаги мажмуада 16 та кўп қаватли уй, 3 та меҳмонхона, 2 та супермаркет, 60 дан зиёд савдо ва маиший хизмат шохобчалари, кафе ва ресторанлар, банк офиси, аквапарк, мусиқали фаввора, автотураргоҳ бўлади.
Бинолар тепасига қуёш панеллари ўрнатилади. Дарё устида сайр учун шишали кўприк қурилади.
Мажмуа кунига 5 мингдан ортиқ кишига хизмат кўрсатиш қувватига эга бўлади. Мавсумийлари билан бирга 2 минг 500 та иш ўрни яратилади, дейилади хабарда.
Президент хизмат турларини кўпайтириб, фаол туризмни ривожлантириш, бундай мажмуаларни бошқа туманларда ҳам лойиҳалаштириш, ҳудудда экологияга алоҳида эътибор бериш, яшилликни кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
2022 йилнинг февраль ойида Туризм қўмитаси томонидан Бўстонлиқ туманини ривожлантириш бўйича лойиҳалар тақдим этилганди. Чирчиқ дарёси ва Чорвоқ сув омбори бўйлаб жамоат пляжлари, сайр қилиш жойлари, кузатув майдончалари, пиёда ва велоспорт йўлакларини ташкил этиш режалаштирилган эди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Бостанлыкский район Ташкентской области и ознакомился с ходом созидательных работ.
По данным пресс-службы главы государства, пять лет назад в районе функционировало туристических 26 объектов в общей сложности на 2240 мест размещения. За этот период в развитие туризма было инвестировано более 2 трлн сумов, что позволило открыть 59 крупных туристических объектов с более чем 13 тысячами мест размещения. Проведён ремонт главной автомобильной дороги и построены дополнительные трассы.
В результате количество туристов за пять лет увеличилось в 12 раз — с 850 тысяч до 12 млн посетителей.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с новыми проектами.
На берегу реки Чирчик ведётся строительство туристического комплекса «Чарвакские ворота». На площади около 25 гектаров будут возведены 16 многоэтажных домов, 3 гостиницы, 2 супермаркета, а также более 60 объектов бытового обслуживания, кафе и ресторанов, банковский офис, аквапарк, музыкальный фонтан и парковка.
На крышах зданий планируется установить солнечные панели, а над рекой построить стеклянный мост.
Комплекс сможет принимать более 5000 посетителей в день. С учётом сезонных потребностей здесь будет создано 2500 рабочих мест, говорится в сообщении.
Президент дал указания по расширению спектра услуг, развитию активного туризма и проектированию подобных комплексов в других районах.
В феврале 2022 года Минтуризма презентовало проекты по развитию Бостанлыкского района Ташкентской области. Вдоль реки Чирчик и Чарвакского водохранилища планировалось создание общественных пляжей, прогулочных зон, смотровых площадок, туристских и велосипедных троп.