Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон халқини 8 декабрда нишонланадиган Конституция куни билан табриклади.
Давлат раҳбари бу йил ушбу байрам «сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий, маънавий-маърифий ҳаётимизда катта ўзгаришлар амалга оширилаётган тарихий бир шароитда» ўтаётганини таъкидлади.
27 октабрда Олий Мажлис ва маҳаллий кенгашларга бўлиб ўтган сайловлар натижасида «юртимизда янги вакиллик тизими шаклланди», «конституциявий ҳуқуқ ва ваколатлари кучайиб, масъулияти бир неча карра ортди», деди президент.
«Ҳокимлар бир пайтнинг ўзида маҳаллий кенгашларга ҳам раҳбарлик қилиб келган амалиётдан ушбу органларга илк бор депутатлар орасидан сайланган кенгаш раиси бошчилик қиладиган янги тизимга ўтилмоқда. Бундан ташқари, ҳокимларнинг 30 дан зиёд ваколатлари маҳаллий кенгашларга ўтказилгани ижтимоий ҳаётимизда демократия, халқпарварлик тамойиллари тобора кенг ўрин олаётганидан далолат беради», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Биз „Халқ давлат ҳокимиятининг бирдан-бир манбаидир“ деган конституциявий принципга амал қилган ҳолда, парламент ва маҳаллий кенгашлар ваколатларини кенгайтириш, уларнинг фаоллигини янада ошириш, самарали фаолият кўрсатишлари учун зарур шароитларни яратиш, бир сўз билан айтганда, уларни чинакам халқ овозига айлантиришга қаратилган ислоҳотларимизни қатъий давом эттирамиз», — деди у.
Президент мамлакатда бундан буён ҳам Асосий қонунда мустаҳкамлаб қўйилган инсон ҳуқуқлари, манфаатлари ва қадр-қимматини таъминлашнинг устувор тамойилларини ҳаётга изчил татбиқ этиш давом этишинини алоҳида таъкидлади.
«Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва яшил иқтисодиёт йили» деб эълон қилинган келгуси йилга мўлжалланган Давлат дастурини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда барча фуқароларни фаол иштирок этишга чақирди.
«Табиатни асраш — бу инсонни, келажакни асраш демакдир. Бебаҳо бойлигимиз бўлган серҳосил далаларимиз, зилол булоқларимиз, дарё ва кўлларимиз, тоғ ва адирларимизни асраб, боғу роғлар, яшил масканларни кўпайтирсак, Ўзбекистонимиз янада гўзал диёрга айланади, авлодларга биздан озод ва обод Ватан қолади», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Конституциямиз мамлакатимизда миллий мустақиллигимизни мустаҳкамлаш, тинчлик ва барқарорлик, миллатлараро дўстлик ва ҳамжиҳатликни сақлаш, ислоҳотларимизнинг ортга қайтмас тус олишини таъминлашда доимо ишончли кафолат бўлиб келган ва бундан буён ҳам шундай бўлиб қолади», — таъкидлади у.
«Халқимизнинг ҳуқуқий тафаккури, хоҳиш-иродасининг ёрқин тимсоли ва амалий ифодаси бўлган асосий қонунимиз билан ҳар қанча фахрлансак арзийди. Бу ноёб қомуснинг ҳар бир моддаси ва қоидасини ўрганиш, уларга ҳурмат, меҳр ва эътибор билан муносабатда бўлиб, тўлақонли ижро этиш барчамиз учун муқаддас бурч ва мезонга айланишини истардим», — деди президент.
«Аминманки, ана шундай юксак масъулият билан астойдил меҳнат қилиб, ислоҳотларимиз самарасини янада оширамиз ва олдимизга қўйган улуғвор мақсадларга албатта етамиз», — қайд этди давлат раҳбари.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил народ страны с отмечаемым 8 декабря Днём Конституции.
Глава государства отметил, что в нынешнем году этот праздник проходит «в условиях исторических преобразований в политико-правовой, социально-экономической и духовной сферах нашей жизни».
По итогам выборов в Олий Мажлис и местные кенгаши 27 октября «в стране сформировалась новая система представительной власти», «усилились её конституционные права и полномочия, многократно возросла ответственность», заявил президент.
«От сложившейся в недавнем прошлом практики, когда хокимы одновременно руководили и местными кенгашами, мы перешли к новой системе, при которой впервые кенгаши возглавили избранные из числа депутатов председатели. Передача местным кенгашам более 30 полномочий хокимов свидетельствует о ещё более широком утверждении в нашем обществе принципов демократии», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
«В соответствии с конституционным положением о том, что народ является единственным источником государственной власти, мы решительно продолжим наши реформы, направленные на расширение полномочий парламента и местных кенгашей, дальнейшее повышение их активности, создание необходимых условий для эффективной деятельности, словом, их превращение в истинный голос народа», — заявил он.
Президент подчеркнул, что в стране продолжится последовательное внедрение в жизнь приоритетных принципов обеспечения прав, интересов и достоинства человека, закреплённых в Основном законе.
Он призвал весь народ принять активное участие в разработке и реализации Государственной программы предстоящего года, который объявлен Годом охраны окружающей среды и «зелёной экономики».
«Защита природы — это защита человека, нашего будущего. Мы должны беречь наше бесценное богатство — плодородные поля, чистые родники, реки и озера, горы и равнины, создавать все новые сады и парки, зелёные пространства, чтобы родной Узбекистан становился ещё краше, и будущие поколения жили в свободной и процветающей стране», — отметил Шавкат Мирзиёев.
«Наша Конституция всегда была и остаётся надёжным гарантом укрепления национальной независимости, сохранения в стране мира и стабильности, межнациональной дружбы и согласия, обеспечения необратимости осуществляемых реформ», — заявил он.
«Мы гордимся нашим Основным законом — ярким символом и практическим воплощением правового сознания и воли народа. Считаю, что изучение каждой статьи, каждой нормы этого уникального правового документа, проявление к ним уважения должны стать для всех нас священным долгом и жизненным принципом», — отметил президент.
«Убеждён, что, работая добросовестно, осознавая свою ответственность, мы сможем ещё больше повысить эффективность проводимых реформ и обязательно достигнем стоящих перед нами великих целей», — подчеркнул глава государства.