Ўзбекистон ҳукумати 30 ноябрдаги қарори билан Йўл ҳаракати қоидаларига «Баланд пиёдалар ўтиш жойи» белгисини, «Баланд пиёдалар ўтиш жойи» сариқ-оқ белгисини, шунингдек, кўтарилган ўтиш жойи ва муаллақ ҳолатдаги «зебра»га тақлид қилувчи 3D белгини киритди.
Ҳужжатда қайд этилишича, йўл инфратузилмаси шароитларининг етарли эмаслиги қатнов қисмида пиёдалар хавфсизлигига салбий таъсир кўрсатмоқда. Ҳужжатни ишлаб чиқувчилар янги белги ва чизиқнинг жорий этилиши пиёдалар хавфсизлигини оширади ва уларнинг устуворлигини таъминлайди, деб ҳисоблайди.
ЙҲҚга қўшимчалар
Янги 5.48 «Баланд пиёдалар ўтиш жойи» ахборот-кўрсаткич белгиси;
3d пиёдалар ўтиш жойи, баланд пиёдалар ўтиш жойи, йҳқ, пиёдалар ўтиш жойи
Эслатиб ўтамиз, ЙҲҚда 1.31 «Сунъий йўл нотекислиги» огоҳлантирувчи белгиси мавжуд бўлиб, у асосан тезликни камайтириш учун ташкил қилинган кичик дўнгликлар олдидан ўрнатилади;
Горизонтал чизиқ 1.29.1 «Сунъий нотекислик» (баланд пиёдалар ўтиш жойини билдиради):
Горизонтал чизиқ 1.29.2 «Сунъий нотекислик (автомобиль йўлларида 3D кўринишидаги баланд пиёдалар ўтиш жойини билдиради)»:
1.29.3 «Автомобиль йўлларида 3D кўринишдаги пиёдалар ўтиш жойи» горизонтал чизиғи:
Шуни таъкидлаш керакки, ЙҲҚда 1.29 «Сунъий нотекислик» белгиси ҳам мавжуд.
Ҳужжатда яна нималар ёзилган?
Қарорда қайд этилишича, «Баланд пиёдалар ўтиш жойлари» йўл белгиси ҳамда йўл ётиқ чизиқлари шаҳарлар ва бошқа аҳоли пунктларининг кўчаларида, давлат ва маҳаллий аҳамиятга молик автомобиль йўлларининг ёритилган ҳамда юқори тезлик соатига 30 километргача чеклов жорий қилинган участкаларида, турар жой даҳаларидаги кўриниш чекланган чорраҳаларда, болалар майдончалари ҳамда таълим ташкилотлари олдидаги йўл участкаларида, оммавий дам олиш жойлари, стадионлар, вокзаллар, савдо марказлари ва бошқа одам кўп тўланадиган жойларда, кўчаларнинг 1.21. «Болалар» йўл белгиси таъсиридаги қисмларига ўрнатилади.
Мутахассислар қандай фикрда?
Шаҳарсозлик мутахассиси Бобур Сирожев белги ва режа турларини кўпайтиришни ортиқча деб ҳисоблайди, бу эса янги харажатлар ва ҳаракат иштирокчиларининг ахборот билан ортиқча юкланишига олиб келади.
Йўлда ҳайдовчиларни огоҳлантириш учун етарли бўлган «Сунъий нотекислик» белгиси ва тегишли чизиқ мавжуд эди.
Унинг қўшимча қилишича, 3D «зебра» кўп йиллардан бери давлат йўл белгилаш стандартларида мавжуд. Эҳтимол, ҳайдовчи ушбу белгини тўғри талқин қилиши учун у ЙҲҚга қўшилди.
Урбанист Искандар Солиевнинг таъкидлашича, 3D белгилаш ҳайдовчиларни жисмонан ҳеч қачон тезликни пасайтирмайди. Бундан ташқари, бундай «зебра» ёки «баланд» ўтиш жойидан бир марта ўтиб, ҳайдовчилар бу жойда аслида ҳеч қандай нотекислик йўқлигини билишади.
Мутахассислар ҳам «Зебра»ни белгилашда турли ранглардан фойдаланишнинг ҳожати йўқлигини таъкидлашган. Бу нафақат харажатларни оширади, балки контрастликни ва шунга мос равишда «зебра»нинг сезиларлилигини ёмонлаштиради.
Йўл ҳаракати қоидаларида қора-оқ ва сариқ-оқ «зебралар» ҳам кўрсатилган, аммо улар нимаси билан фарқ қилиши кўрсатилмаган.
«Газета.uz» сўнгги ойларда ҳудудларда баланд пиёдалар ўтиш жойларини фаол равишда яратишни бошлагани ҳақида ёзган эди. Бунда чизиқ ва ишлатиладиган ранглар кўп ҳолларда бир-биридан фарқ қилади.
Тошкент шаҳри. Фото: ЙҲХХТошкент шаҳри. Фото: ЙҲХХ
Қашқадарё вилояти. Фото: ЙҲХХҚашқадарё вилояти. Фото: ЙҲХХ
Самарқанд. Фото: ЙҲХХСамарқанд. Фото: ЙҲХХ
Мисол учун қуйида Лондондаги кўтарилган пиёдалар ўтиш жойи кўрсатилган. Ёналтирилган ёруғлик, ранг ва бўёқлардан минимал фойдаланиш (фақат оқ ранг), ҳар бир йўналишда биттадан йўл чизиғи, йўл қисми чегараларини аниқ белгиланган (Ўзбекистон кўча ва йўлларидан фарқли ўлароқ), хавфсизлик оролчаси мавжуд.

Правительство Узбекистана постановлением от 30 ноября включило в Правила дорожного движения знак «Приподнятый пешеходный переход», жёлто-белую разметку «Приподнятый пешеходный переход», а также 3D-разметку, имитирующую приподнятый переход и «парящую» «зебру».
В документе отмечается, что отсутствие достаточных условий дорожной инфраструктуры оказывает негативное влияние на безопасность пешеходов на проезжей части. Введение нового знака и разметки, полагают разработчики документа, повысит безопасность пешеходов и обеспечит их приоритет.
Дополнения в ПДД
Новый информационно-указательный знак 5.48 «Приподнятый пешеходный переход»;
бдд, нерегулируемый пешеходный переход, пдд, приподнятые переходы
Отметим, что в ПДД есть предупреждающий знак 1.31 «Искусственная неровность», который устанавливается в основном перед «лежачими полицейскими»;
Горизонтальная разметка 1.29.1 «Искусственная неровность (обозначает приподнятый пешеходный переход)»:
Горизонтальная разметка 1.29.2 «Искусственная неровность (обозначает приподнятый пешеходный переход в виде 3D на автомобильных дорогах)»:
Горизонтальная разметка 1.29.3 «Пешеходный переход в виде 3D на автомобильных дорогах»:
Отметим, что в ПДД также есть разметка 1.29 «Искусственная неровность».
Что ещё говорится в документе
В постановлении отмечается, что новый знак и разметка приподнятого перехода будут устанавливаться и наноситься на улицах городов и населённых пунктов, освещённых участках автодорог государственного и местного значения, где скорость ограничена 30 км/ч, перекрёстках с ограниченной видимостью в жилых массивах, участках перед детскими площадками и образовательными учреждениями, возле мест отдыха, стадионов, вокзалов, торговых центров и других людных мест, а также в зонах влияния знака 1.21 «Дети».
Что думают специалисты
Специалист по городскому планированию Бобур Сираджев считает излишним увеличение количества знаков и видов разметки, что приведёт к новым расходам и перегрузке информацией участников движения.
В ПДД уже имелись знак «Искусственная неровность», которого достаточно для предупреждения водителей, и соответствующая разметка.
Он добавил, что 3D-«зебра» уже много лет имеется в государственных стандартах дорожной разметки. В ПДД она включается, вероятно, чтобы водитель мог правильно интерпретировать эту разметку.
Урбанист Искандар Солиев указывает, что 3D-разметка никак физически не заставляет водителей сбрасывать скорость. Кроме того, проехав такую «зебру» или «приподнятый» переход один раз, водители будут знать, что на этом месте на самом деле нет никакой неровности.
Эксперты также давно указывают на ненужность использования разных цветов в разметке «зебры». Это не только повышает расходы, но и ухудшает контрастность и, соответственно, заметность «зебры».
В ПДД прописаны и черно-белая и жёлто-белая «зебры». однако чем они различаются, не указывается.
«Газета.uz» писала, что в последние месяцы в регионах начали активно создавать приподнятые переходы. При этом разметка и используемые цвета во многих случаях различаются.
Ташкент. Фото: СБДД.Ташкент. Фото: СБДД.
Кашкадарьинская область. Фото: СБДД.Кашкадарьинская область. Фото: СБДД.
Самарканд. Фото: СБДД.Самарканд. Фото: СБДД.
Для примера ниже показан приподнятый переход в Лондоне. Чем он отличается? Направленным освещением, минимальным использованием краски и цветов (только белый), всего одной полосой в каждую сторону, чётким обозначением границ проезжей части (в отличие от улиц и дорог Узбекистана), островком безопасности.