Жанубий Кореяда ҳукмрон «Халқ кучи» партияси етакчиси Хан Дон Хун президент Юн Сок Ёлнинг ваколатларини муддатидан олдин тўхтатиб қўйишга чақирди, деб хабар бермоқда Yonhap.
У бундай баёнотни «янги очилган фактлар»га асосланиб берди. Бунгача сиёсатчи мухолифатнинг президентга импичмент эълон қилиш ниятига тўсқинлик қилишини айтганди. Давлат раҳбари ҳам «Халқ кучи»нинг аъзоси ҳисобланади.
«Янги очилган ҳолатларни ҳисобга олиб, Корея Республикаси ва унинг фуқаролари манфаати учун президентнинг ўз вазифаларини бажаришини тўхтатиш зарур, деб ҳисоблайман», — деди Хан парламентдаги партия раҳбарияти йиғилишида.
Ханнинг сўзларига кўра, президент ҳарбий ҳолат эълон қилгач, махсус хизматларга ҳукмрон ва мухолифат партияларининг таниқли вакилларини ҳибсга олишни буюргани ҳақидаги маълумотлар тасдиқланган. У уларни «давлатга қарши кучлар» эканликда айблаган.
Хан агар Юн президент лавозимида ишлашда давом этса, бундай «радикал ҳаракатлар» такрорланиши мумкинлигидан хавотир билдирди.
Yonhap’нинг таъкидлашича, шу йўл билан Хан мухолифатнинг президентга импичмент эълон қилиш таклифини қўллаб-қувватлашига шама қилган бўлиши мумкин. Бу масала бўйича овоз бериш парламентнинг 7 декабрдаги йиғилишида бўлиб ўтади.
Шунингдек, Жанубий Корея Мудофаа вазирлиги жума куни ҳарбий ҳолат чораларини амалга оширишда иштирок этган уч қўмондонни лавозимидан четлатганини маълум қилди.
- Парламент депутатлари президент қарорига қарши чиқиб, уни бекор қилиш учун овоз берди, шундан сўнг президент ўз фармонини қайтариб олишга рози бўлди.
- 4 декабрь куни мухолифатдаги партиялар парламентга Юн Сок Ёль импичменти бўйича таклиф киритди. Президент импичменти учун парламент депутатларининг 2/3 қисми (жами 300 ўрин) овоз бериши керак.
- Бир кун аввал Жанубий Корея полицияси Юн Сок Ёлни давлатга хиёнатда гумон қилиб, тергов бошлагани маълум бўлди.

Лидер правящей в Южной Корее партии «Сила народа» Хан Дон Хун выступил за скорейшую приостановку полномочий президента Юн Сок Ёля, передаёт Yonhap.
Такое заявление он сделал в связи «с вновь открывшимися фактами». До этого политик заявлял, что будет блокировать намерение оппозиции объявить импичмент президенту. Глава государства также является членом «Силы народа».
«С учётом вновь открывшихся обстоятельств я полагаю, что ради Республики Корея и её граждан необходимо остановить исполнение президентом обязанностей», — сказал Хан на заседании руководства партии в парламенте.
По словам Хана, подтвердилась информация о том, что президент после объявления военного положения поручил спецслужбам задержать видных депутатов правящей и оппозиционных партий. Он обвинил их в том, что они являются «антигосударственными силами».
Хан выразил обеспокоенность, что такие «радикальные действия» могут повториться, если Юн продолжит занимать пост президента.
Как отмечает Yonhap, таким образом Хан может намекать на поддержку предложения оппозиции об импичменте президенту. Голосование по этому вопросу пройдёт на заседании парламента 7 декабря.
Министерство обороны Южной Кореи в пятницу также сообщило, что отстранило от должностей трёх командиров, причастных к выполнению мер по обеспечению военного положения.
• Вечером 3 декабря президент Юн Сок Ёль ввёл в Южной Корее военное положение. Он объяснил это необходимостью защиты конституционного порядка от «коммунистических сил». По его словам, он прибегнул к такой мере из-за действий оппозиции, которая, по его словам, пытается ввергнуть страну в кризис.
• Депутаты парламента выступили против решения президента, проголосовав за его отмену, после чего президент согласился отозвать свой указ.
• 4 декабря оппозиционные партии подали в парламент предложение об импичменте Юн Сок Ёля. Для импичмента президента необходимы голоса 2/3 депутатов парламента (всего в нем 300 мест).
• Накануне стало известно, что полиция Южной Кореи начала расследование в отношении Юн Сок Ёля по подозрению в государственной измене.