Тошкент шаҳри ҳокими Шавкат Умурзоқов 3 декабрь куни бўлиб ўтган семинарда қишда кўчаларни қор ва муздан тозалаш учун мўлжалланган махсус техникалар билан танишди, деб хабар қилди шаҳар ҳокимлиги матбуот хизмати.
Яшнобод туманида ўтказилган тадбирда қатор вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этди.
Тадбир ўтказиладиган жойга шаҳар ва туман ободонлаштириш бошқармалари, шунингдек, ФВВ махсус техникалари олиб келинди ва уларнинг имкониятлари намойиш этилди.
Тайёр ҳолатга келтирилган техникаларнинг умумий сони 305 тани ташкил этди, уларнинг ҳар бири ишни самарали мувофиқлаштириш учун GPS тизими билан жиҳозланган.
Пойтахт ҳокимлигининг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, техника парки қуйидагилардан иборат:
• 80 та қор тозаловчи;
• 12 та автокўтаргич;
• 93 та автосамосвал;
• 10 та қор кураш мосламали мини трактор;
• 12 та кор кураш мосламали самосвал;
• 24 та қум-туз сепувчи;
• бир нечта экскаватор, канал ювиш ва ассенизация ускуналари, манипуляторлар ва вакуумли супурувчи машиналар.
тошкент, шавкат умурзоқов, энергия ресурсларини тежаш, куз-қиш мавсуми
«Тайёргарлик доирасида барча машиналар пухта техник кўрикдан ўтказилиб, замонавий қисмлар билан жиҳозланди ҳамда келгуси қиш шароитига тўлиқ тайёргарлик кўриш учун зарур чоралар кўрилди. Эътиборга молик жиҳати шундаки, бу йил йўлларга қум-туз аралашмасини сепишни қисман автоматлаштириш йўлга қўйилди, илгари бу жараён тўлиқ қўлда бажарилган эди», — дейилади хабарда.
4 декабрь куни ҳам Президент администрацияси ва Бош прокуратура ташаббуси билан Тошкент шаҳрида қиш мавсумини беталофат ўтказиш, энергия ресурсларини иқтисод қилиш ҳамда талон-торож қилиш ҳолатларини олдини олиш ва бошқа долзарб масалаларга бағишланган амалий семинар ўтказилганди.
Семинарда Олий таълим, фан ва инновациялар ва Қурилиш ва уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирликлари, «Ўзэнергоинспекция», «Иссиқлик электр станциялари», «Ҳудудий электр тармоқлари» ва «Ҳудудгазтаъминот» корхоналари ҳамда уларнинг ҳудудий, туман бўлинмалари, бошқарув сервис компаниялари қатнашган.
Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш институти профессори Абдусаид Исаков семинар иштирокчиларига пойтахтда энергия ресурсларини тежаш ва йўқотишларни камайтириш бўйича илмий асосланган тадқиқотлар ва таклифлар билан таништирган.
Семинар якунида масъул вазирлик ва идораларга энергия ресурсларидан асоссиз фойдаланишнинг олдини олиш, истеъмолчилар ўртасида профилактика тарғиботини кучайтириш, энергия исрофгарчилигининг олдини олиш чораларини кўриш юзасидан тегишли топшириқлар берилган.
Аввалроқ Тошкентда электр энергияси беҳуда сарфланишига қарши рейдлар амалга оширилаётгани ҳақида хабар берган эдик. Прокурорлар тадбиркорларга нисбатан маъмурий баённомалар тузиб, уларни жарима ва электр тармоғидан узиш эҳтимолидан огоҳлантирмоқда.

Хоким Ташкент Шавкат Умурзаков в ходе семинара 3 декабря ознакомился со специальной техникой для очистки улиц от снега и наледи в зимний период, сообщила пресс-служба городского хокимията.
В мероприятии в Яшнабадском районе приняли участие представители ряда министерств и ведомств.
Специальная техника городских и районных отделов по благоустройству, а также МЧС, была доставлена к месту проведения мероприятия для демонстрации возможностей.
Общее количество приведённой в готовность техники составило порядка 305 единиц, каждая из которых оснащена GPS-системой для эффективной координации работ.
Как уточнили «Газете.uz» в столичной администрации, парк техники состоит из:
• 80 снегоуборочных машин;
• 12 автоподъёмников;
• 93 самосвалов;
• 10 мини-тракторов с оборудованием для уборки снега;
• 12 самосвалов с оборудованием для уборки снега;
• 24 разбрасывателей песка и соли;
• несколько экскаваторов, машины для промывки каналов, ассенизационные машины, манипуляторы и вакуумные подметально-уборочные машины.
осенне-зимний период, ташкент, шавкат умурзаков, экономия энергоресурсов
«В рамках подготовки были проведены тщательный технический осмотр и дооснащение всех машин современными деталями, приняты необходимые меры для обеспечения полной готовности к предстоящим зимним условиям. Примечательно то, что в этом году достигнута частичная автоматизация посыпки дорог песчано-солевой смесью, в то время, как раньше это делалось полностью вручную», — говорится в сообщении.
4 декабря по инициативе Администрации президента и Генеральной прокуратуры в Ташкенте также прошёл практический семинар, посвящённый вопросам безаварийного прохождения зимнего сезона, экономии энергетических ресурсов, предотвращения хищений и другим актуальным темам.
В семинаре приняли участие представители Министерства высшего образования, науки и инноваций, Министерства строительства и жилищно-коммунального обслуживания, Узэнергоинспекции, предприятий «Тепловые электростанции», «Региональные электрические сети» и «Худудгазтаъминот», а также их территориальные и районные подразделения, сервисные и управляющие компании.
Профессор Ташкентского института ирригации и механизации сельского хозяйства Абдусаид Исаков представил участникам семинара научно обоснованные исследования и предложения по экономии энергетических ресурсов и снижению потерь в столице.
В завершение семинара ответственные министерства и ведомства получили указания активизировать работу по предотвращению необоснованного использования энергетических ресурсов, усилить профилактическую пропаганду экономии среди потребителей, а также принять меры по недопущению бесполезного расхода электроэнергии.
Ранее мы сообщали, что в Ташкенте проводятся рейды против нерационального использования электроэнергии. Прокуроры оформляют административные протоколы в отношении предпринимателей, предупреждают бизнес о штрафах и возможном отключении от электросети.