Жанубий Корея парламенти президентга нисбатан импичмент масаласида овоз беришда етарлича овозни тўплай олмади, деб ёзмоқда Reuters.
Импичмент эълон қилиниши учун 300 депутатдан 200 нафари уни қўллаб-қувватлаши керак эди. Бироқ ҳукмрон «Халқ кучи» партиясидан 108 депутатдан 105 нафари мажлислар залидан чиқиб кетиб, овоз беришдан бош тортди.
Ўз навбатида, мухолифат вакиллари мамлакатда ҳарбий ҳолат эълон қилгани учун Юн Сок Ёлни жавобгарликка тортишга уринишларини тўхтатмаслигини маълум қилди.
Мажлис давомида парламент олдида президентга импичмент эълон қилиш ва уни ҳибсга олишни талаб қилган бир неча минг намойишчи тўпланган. Улар, BBC рус хизмати ёзганидек, мажлисни тарк этаётган ҳукмрон партиянинг депутатларини ғазабнок қичқириқлар билан кузатиб қўйди.
Мухолифат Юн Сок Ёлни импичмент бўйича овоз беришдан олдин истеъфога чиқишга чақирди, аммо Жанубий Корея президенти буни рад этди. 7 декабрь куни у миллатга мурожаат қилиб, ҳарбий ҳолат жорий этиш қарори учун мамлакат аҳолисидан узр сўраб, «чин кўнгилдан пушаймонлигини» айтди.
Мамлакатда 1989 йилдан бери биринчи марта ҳарбий ҳолат эълон қилинганди.
- Парламент депутатлари президент қарорига қарши чиқиб, уни бекор қилиш учун овоз берди, шундан сўнг президент ўз фармонини қайтариб олишга рози бўлди.
- 4 декабрь куни мухолифатдаги партиялар парламентга Юн Сок Ёль импичменти бўйича таклиф киритди. Президент импичменти учун парламент депутатларининг 2/3 қисми (жами 300 ўрин) овоз бериши керак.
- Шунингдек, Жанубий Корея полицияси Юн Сок Ёлни давлатга хиёнатда гумон қилиб, тергов бошлагани маълум бўлди.

Парламент Южной Кореи не смог набрать нужное количество голосов, чтобы объявить импичмент президенту Юн Сок Ёлю, из-за отсутствия кворума, передаёт Yonhap. Заседание прошло 7 декабря.
Для импичмента нужно было минимум 200 голосов, но фракция правящей партии почти в полном составе покинула зал Национального собрания. Всего в голосовании приняли участие 195 депутатов из 300, из них 192 — депутаты из оппозиции.
Лидер оппозиционной Демократической партии «Тобуро» Ли Чжэ Мён пообещал, что его партия будет добиваться импичмента президента «любой ценой».
Во время заседания у парламента собрались несколько тысяч протестующих, требовавших отставки главы государства.
За несколько часов до голосования в парламенте Юн выступил с новым обращением к нации, в котором извинился за введение военного положение и пообещал вверить управление страной «Силе народа». Он заявил, что решился на такую меру от «отчаяния» и подчеркнул, что «не уйдёт от юридической и политической ответственности», связанной с этим решением. Он также пообещал, что не будет предпринимать дальнейших попыток ввести военное положение.
Оппозиционные партии 4 декабря инициировали процедуру импичмента после того, как Юн Сок Ёль 3 декабря неожиданно объявил о введении в стране военного положения. Свой шаг он объяснил необходимостью защиты конституционного порядка от «коммунистических сил». Причиной стали разногласия между президентом и «Тобуро», имеющей большинство в парламенте.
Спустя несколько часов в тот же день парламент проголосовал за отмену военного положения и президент согласился отозвать свой указ.
5 декабря стало известно, что полиция Южной Кореи начала расследование в отношении Юн Сок Ёля по подозрению в государственной измене.