Президент Шавкат Мирзиёев 7 декабрь куни аҳолини талаб юқори касбларга ўқитиш ва даромадли иш билан таъминлаш чора-тадбирлари бўйича кенгайтирилган йиғилиш ўтказди.
Давлат раҳбари Ташқи ишлар вазирлигига Буюк Британия, Германия, Канада, Словакия, Австралия, Янги Зеландия каби мамлакатларда ўқиш ва малака ошириш, замонавий корхоналарда ишлаш истагида бўлган фуқароларга енгиллик бўлиши учун виза тартибини соддалаштириш бўйича зарур чоралар кўришни топширди.
work and travel, алишер саъдуллаев, виза режими, ёшлар, тив, шавкат мирзиёев
Ривожланган давлатларда талабалар учун Work and Travel (иш ва саёҳат) каби кўплаб дастурлар бор. Хусусан, ўзбекистонлик ёшлар таътил вақтида чет элга бориб, ҳам билим олаяпти, ҳам даромад топаяпти. Бу дастурлардан фойдаланиш имкониятини ошириш мақсадида, 2025 йилдан Ёшлар ишлари агентлиги томонидан талабаларнинг йўлкира харажатлари учун ссуда (қайтариладиган маблағлар) ажратиш йўлга қўйилиши айтилди.
Ёшлар ишлари агентлиги директори Алишер Саъдуллаевнинг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, бу дастурда иштирок этиш истагида бўлган, лекин йўл ҳаражатлари учун маблағи етарли бўлмаган ёшлар учун яхши имкониятдир.
«Кўпчилик талабаларнинг ушбу дастурлар учун маблағлари бўлмаслиги мумкинлигини ҳисобга олиб, биз уларга ссуда берамиз. Одатда, бундай дастурларни тугатгандан сўнг кўплаб талабалар яхши даромад билан қайтиб келишади, бу уларга қарзларини тўлаш имконини беради. Айни пайтда биз тизимни давлат хизматлари портали билан интеграциялаш ва жараённи тўлиқ рақамлаштиришга ҳаракат қилмоқдамиз. Бу борадаги ишлар давом этмоқда ва вазиятдан келиб чиқиб келгусида алоҳида регламент ишлаб чиқилиши мумкин», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, бугунги кунда аксарият талабалар Work and Travel дастурларида мустақил равишда қатнашади ва кўпчиликда ташкилий муаммолар бор.
«Масалан, ҳужжатларни расмийлаштириш ёки таълим муассасасидан рухсат олиш. Агар бу жараёнларни рақамлаштира олсак, кўп сонли талабалар қонуний ва ишончли дастурлардан фойдаланиш имкониятига эга бўлади», — дея қўшимча қилди Саъдуллаев.
Бундан ташқари, президент чет элда меҳнат қилаётган фуқаролар билан мулоқотни кучайтириш, уларнинг кўпроқ ойлик олишига шароит яратиш ҳамда ижтимоий ва ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш лозимлигини қайд этди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 декабря провёл расширенное совещание по мерам обучению населения востребованным профессиям и обеспечению высокооплачиваемой работой.
Глава государства поручил Министерству иностранных дел принять необходимые меры, направленные на упрощение визового режима с такими странами, как Великобритания, Германия, Канада, Словакия, Австралия, Новая Зеландия, для граждан, желающих получить образование и повысить квалификацию, работать на современных предприятиях за рубежом.
work and travel, визовый режим, мид, молодежь, шавкат мирзиёев
В развитых странах существуют программы по типу «Работай и путешествуй» (Work and Travel). В частности, молодёжь из Узбекистана посещает европейские страны на время каникул, где совмещают обучение с заработком. Для расширения доступа к такой возможности со следующего года Агентство по делам молодёжи начнёт предоставлять студентам ссуды (денежные средства, выделяемые на возвратной основе) на покрытие дорожных затрат.
Директор Агентства по делам молодёжи Алишер Саъдуллаев уточнил «Газете.uz», что это станет хорошей возможностью для молодых людей, которые желают принять участие в программе, но не имеют достаточных средств на поездку.
«Учитывая, что у большинства студентов может не быть средств на эти программы, мы предоставим им займы. Обычно после прохождения таких программ многие студенты возвращаются с хорошим доходом, что позволит им погасить свои долги. На данный момент мы стремимся интегрировать систему с порталом государственных услуг и полностью оцифровать процесс. Работа в этом направлении продолжается, и, исходя из ситуации, в будущем, вероятно, будет разработано отдельное положение», — отметил он.
По его словам, сегодня большинство студентов самостоятельно участвуют в программах Work and Travel и у многих возникают организационные проблемы.
«Например, оформление документов или получение разрешения от учебного заведения. Если мы сможем оцифровать эти процессы, для большого количества студентов появится возможность пользоваться легальными и надёжными программами», — добавил Саъдуллаев.
Кроме того, президент указал на необходимость укрепления диалога с соотечественниками, трудящимися за рубежом, создания условий для занятия работой с высоким заработком, оказания им социальной и правовой поддержки.