Олмалиқ кон-металлургия комбинатининг «Ўзбекистон технологик металлар комбинати» (ЎзТМК) бўлинмаси Ўзбекистонда камёб металларни қидириш, қазиб олиш ва қайта ишлаш бўйича 34 та лойиҳани амалга оширмоқда. Бу ҳақда корхона раҳбари ўринбосари Улуғбек Рўзиев сешанба куни очилган «Ўзбекистон ва Марказий Осиё тоғ-кон саноати» халқаро конгрессида маълум қилди.
Комбинат маълумотларига кўра, корхона литий, вольфрам, тантал, ниобий, графит ва бошқа камёб металларнинг янги конларини аниқлаш ва баҳолашга қаратилган 17 та лойиҳани амалга оширмоқда.
Саккизта лойиҳа нодир металларни қайта ишлаш учун махсус технологияларни ишлаб чиқишга, олтитаси геологик картография, биокимёвий ва геофизик маълумотларни умумлаштиришга, яна учтаси қўшимча металлар ва нодир элементлардан фойдаланишга йўналтирилган.
Улуғбек Рўзиевнинг қўшимча қилишича, 2030 йилга келиб комбинат ишлаб чиқаришни, хусусан, молибден маҳсулотларини қиймат жиҳатидан 3,4 баробар, вольфрам маҳсулотларини эса 50 баробар кўпайтиришни режалаштирмоқда.
Апрель ойида президент Шавкат Мирзиёев мутасаддиларга хорижий эксперт ва инвесторлар иштирокида камёб металларни қазиб олиш ва қайта ишлаш бўйича 500 млн долларлик истиқболли лойиҳалар дастурини шакллантиришни топширганди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасида муҳим хомашё соҳасида барқарор қиймат занжирларини ривожлантириш бўйича ўзаро англашув меморандуми имзоланган. Ҳужжат ўта муҳим хомашёни ишлаб чиқариш, молиялаштириш ва етказиб бериш инфратузилмасини яратишда томонларнинг ҳамкорлигини назарда тутади. Сентябрь ойида АҚШ билан ҳам шундай меморандум имзоланган.

«Узбекский комбинат технологических металлов» (УзКТМ) реализует 34 проекта по разведке, добыче и переработке редких металлов в Узбекистане, сообщил заместитель главы предприятия Улугбек Рузиев на открывшемся во вторник международном конгрессе «Горнорудная промышленность Узбекистана и Центральной Азии».
По данным комбината, предприятие осуществляет 17 проектов, направленных на выявление и оценку новых месторождений лития, вольфрама, тантала, ниобия, графита и других редкоземельных металлов.
Восемь проектов нацелены на разработку специальных технологий для переработки редких металлов, шесть — на обобщение геологической картографии, биохимических и геофизических данных, ещё три — на использование дополнительных металлов и редких элементов.
Улугбек Рузиев добавил, что к 2030 году комбинат планирует увеличить производство, в частности, молибденовых продуктов — в 3,4 раза, а вольфрамовых — в 50 раз в стоимостном выражении.
УзКТМ был создан в июле на базе научно-производственного объединения «Редкие металлы и твёрдые сплавы», входящего в Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В апреле президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил профильным ведомствам совместно с иностранными партнёрами разработать проекты по добыче и переработке редкоземельных металлов стоимостью 500 млн долларов с учётом спроса на них на мировом рынке.
Тогда же Узбекистан и Европейский союз подписали меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области критически важного сырья. Документ предусматривает партнёрство сторон в разработке, финансировании и создании инфраструктуры поставок критически важного сырья. В сентябре аналогичный меморандум был подписан с США.