Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов Ўзбекистон қандай қилиб газ экспорт қилувчи давлатдан ушбу ёқилғининг соф импортчисига айлангани ҳақида гапирди. Бу ҳақда у 5 декабрь куни Самарқандда бўлиб ўтган халқаро анжуманда фикр билдирди, деб эътибор берди Spot.
Унга кўра, асосий мақсад — ЯИМ ўсиши (йилига 5−6 фоиз), аҳоли ва унинг фаровонлиги, қурилиш ишлари ва янги лойиҳалар шароитида мамлакат тараққиётини энергия билан барқарор таъминлаш. Унинг фикрича, узоқ муддатда углерод нейтраллиги ва ноль чиқиндига эришиш учун энергия балансида атом энергияси ҳам бўлиши керак.
У Ўзбекистон бу мақсадга босқичма-босқич яқинлашаётганини таъкидлади. Энергетика вазирлиги раҳбари сўнгги йилларда энергетика соҳасида амалга оширилган ислоҳотлар, жумладан, давлат улушидаги корхоналар трансформацияси, электр энергияси ишлаб чиқариш, узатиш ва сотиш бўйича функциялар тақсимотини санаб ўтди. Бу хусусий инвесторларни жалб қилиш имконини берган.
«Бир рақамни қайд этмоқчиман. Мустақилликка эришилган 1991 йилдан 2016 йилгача бўлган 25 йил давомида биз тизимга атиги 2,2 ГВт янги қувватни киритдик. Бу вақтда Ўзбекистон иқтисодиёти ҳар йили қарийб 8 фоизга ўсаётган эди», — деди у.
Мирзамаҳмудов президент Шавкат Мирзиёевнинг биринчи устувор вазифаси ишлаб чиқариш қувватларини ошириш, шунингдек, электр энергияси ишлаб чиқаришнинг 85 фоизини таъминлайдиган газ тармоғини модернизация қилиш ва замонавий технологияларни жалб қилиш эканини таъкидлади. 2017 йилдан буён Ўзбекистонда 12 ГВтга яқин қувват, жумладан, янги иссиқлик, қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилди.
Мамлакат 2030 йилгача қайта тикланадиган энергия манбалари улушини 40 фоизга етказишни режалаштирмоқда.
«Дунё ўзгариб, жаҳон иқтисодиёти Осиё томон силжиши билан биз энергия ресурсларининг соф экспортёридан соф импортёрига айланиб қолдик. Шу нуқтаи назардан узоқ муддатли истиқболда биз атом энергиясини энергобаланснинг зарур қисми сифатида кўриб чиқяпмиз», — деди энергетика вазири.
Жўрабек Мирзамахмудов АЭС қуриш ва уни умумий энергия балансига қўшиш режаларга киритилганини таъкидлади. Бироқ Ўзбекистон бу лойиҳа қандай ва қачон амалга оширилишини МАГАТЭ ва бошқа ташкилотлар билан биргаликда белгиламоқчи.
«Бизда ИЭС, ГЭС, қуёш ва шамол электр станцияларини бошқариш бўйича тажриба бор, аммо АЭС нафақат халқимиз, балки бутун дунё олдидаги масъулиятни талаб қилади. Биз биламизки, атом энергетикаси ҳамжамияти жуда бирлашган. Ҳар қандай давлатдаги ҳар қандай муаммо ҳаммага тегишли. Шунинг учун биз босқичма-босқич ёндашувга эгамиз, қадам-бақадам мутахассисларни ўрганамиз, синовдан ўтказамиз ва ўқитамиз, энг хавфсиз ва ишончли технологияларни танлаб, давом этамиз», — деб ишонтирди у.
2023 йилда Ўзбекистон экспорт қилганидан кўра кўпроқ газ импортини амалга оширди. Етказиб бериш орасидаги фарқ 165 млн доллардан ошди. «Газета.uz» мамлакат ичида улкан газ захиралари бўлишига қарамай, бу ҳолат юзага келишига сабаб бўлган омилларни ўрганишга ҳаракат қилганди.

Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов рассказал о том, как Узбекистан из экспортёра газа превратился в нетто-импортёра этого топлива. Об этом 5 декабря он заявил в Самарканде на международной конференции, обратил внимание Spot.
По его словам, главная цель — это стабильное энергоснабжение для развития страны в условиях роста ВВП (5−6% в год), населения и его благосостояния, строительных работ и новых проектов. В долгосрочной перспективе для достижения углеродной нейтральности и нулевых выбросов атомная энергия должна быть в энергетическом балансе, считает он.
Он отметил, что Узбекистан подходил к этой цели поэтапно. Глава Минэнерго перечислил проведённые за последние годы реформы в сфере энергетики, включая трансформацию госкомпаний и разделение функций по генерации, передачу и продаже электроэнергии. Это позволило привлечь частных инвесторов.
«Хочу отметить одну цифру. За 25 лет — с момента независимости в 1991 году и по 2016 год — мы ввели в систему только 2,2 ГВт новых мощностей. В это время экономика Узбекистана ежегодно росла почти на 8% год», — заявил он.
Мирзамахмудов отметил, что первоочередным приоритетом президента Шавката Мирзиёева являлась увеличение мощностей генерации, а также модернизация и привлечение современных технологий в газовый сектор, который обеспечивает 85% производства электроэнергии. С 2017 году в Узбекистане ввели в эксплуатацию около 12 ГВт, включая новые тепловые, солнечные и ветряные электростанции.
Страна планирует увеличить долю возобновляемых источников энергии к 2030 году до 40%.
«Из нетто-экспортёра мы превратились в нетто-импортёра энергоресурсов, так как мир меняется, а мировая экономика сдвигается в сторону Азии. В этой связи в долгосрочной перспективе мы рассматриваем атомную энергию как необходимую часть в энергобалансе», — поделился министр энергетики.
Журабек Мирзамахмудов указал, что строительство АЭС и включение её в общий энергобаланс входят в планы. Однако, как и когда будет реализоваться подобный проект, Узбекистан намерен определить вместе с МАГАТЭ и другими организациями.
«У нас есть опыт с тепловыми электростанциями, управлением ГЭС, солнечных и ветряных электростанций, но АЭС — это то, что требует принятия на себя ответственности не только перед своим народом, но и перед миром. Мы знаем, что сообщество по атомной энергии очень сплочённое. Любая проблема в любой стране затрагивает всех. Поэтому у нас постепенный подход, мы шаг за шагом изучаем, проверяем и готовим специалистов, выбираем самые безопасные и надёжные технологии и двигаемся дальше», — заверил он.
В 2023 году Узбекистан импортировал больше газа, чем экспортировал. Разница в поставках превысила 165 млн долларов (за 10 месяцев 2024 года разница достигла 819,6 млн долларов). «Газета.uz» попыталась изучить факторы, которые привели к такому положению, несмотря на огромные запасы газа внутри страны.