10 декабрь куни Россия Давлат думаси мигрантларнинг рус тилини билмайдиган фарзандларини мактабга қабул қилишни тақиқловчи қонун лойиҳасини биринчи ўқишда маъқуллади. Бу ҳақда Давлат думаси спикери Вячеслав Володин ўзининг Telegram каналида маълум қилди.
«Умумтаълим ташкилотларига қабул қилишда боланинг Россия Федерацияси ҳудудида бўлишининг қонунийлигини, шунингдек, унинг рус тилини билиш даражасини текшириш мажбуриятини олиш таклиф этилади», — деб ёзди Володин.
Унинг сўзларига кўра, танланма кузатув маълумотлари шуни кўрсатдики, ўқув йили бошида мигрант болаларнинг 41 фоизида «рус тилини билиш билан боғлиқ қийинчиликлар» мавжуд.
Қонун лойиҳаси 11 декабрда иккинчи ва учинчи ўқишда устувор тартибда кўриб чиқилиши режалаштирилган, дея қўшимча қилди Володин. Қабул қилингандан сўнг у 2025 йил 1 апрелдан кучга кириши керак.
Қонун лойиҳаси якуний маъқулланган тақдирда, «Таълим тўғрисида»ги қонуннинг 78-моддасига ўзгартиришлар киритилади. Лойиҳага кўра, ўқишга кириш учун мигрантларнинг фарзандлари тест синовларидан муваффақиятли ўтиши керак, дея аниқлик киритди РБК. Уни ўтказиш тартибини Россия Таълим вазирлиги белгилайди.
Россия Давлат думаси вице-спикери ва қонун лойиҳаси муаллифи Ирина Ярованинг таъкидлашича, агар бола тестдан ўта олмаса, ота-оналар бола тилни яхши билганидан кейингина мактабга ариза билан мурожаат қилишлари мумкин. Унинг сўзларига кўра, бундай уринишлар сони чекланмаган.
Қонун лойиҳасида Россия мактабларида таълим олаётган мигрантлар фарзандларининг аниқ сони кўрсатилмаган, дея қайд этади РБК. Нашр иқтибос келтирган Россия халқ хўжалиги ва давлат хизмати академиясининг Амалий иқтисодий тадқиқотлар институти тадқиқотига кўра, 2023 йилда уларнинг сони 181,5 минг кишига баҳоланган.
• Сентябрь ойида Россия Давлат думаси спикери Вячеслав Володин меҳнат муҳожирларига ўз оилаларини мамлакатга олиб келишни тақиқловчи қонун лойиҳаси тайёрланаётганини маълум қилганди.
• 1 декабрдан Россияда чет элликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар томонидан мамлакатга киришда биометрик маълумотларни топшириш бўйича эксперимент бошланди.

Государственная дума РФ 10 декабря одобрила в первом чтении законопроект, запрещающий зачислять в школы детей мигрантов, которые не знают русского языка. Об этом сообщил в своём Telegram-канале спикер Госдумы Вячеслав Володин.
«Предлагается обязать при приёме в общеобразовательные организации проводить проверку законности нахождения ребёнка на территории Российской Федерации, а также его уровня знания русского языка», — написал Володин.
По его словам, данные выборочного мониторинга показали, что на начало учебного года «сложности со знанием русского языка» есть у 41% детей мигрантов.
Законопроект планируется рассмотреть в приоритетном порядке во втором и третьем чтении 11 декабря, добавил Володин. После принятия он должен вступить в силу с 1 апреля 2025 года.
В случае окончательного одобрения законопроекта, будут внесены изменения в статью 78 закона РФ «Об образовании». Согласно проекту, для допущения к учёбе, дети мигрантов должны будут успешно пройти тестирование, уточняет РБК. Порядок его проведения определит Министерство просвещения РФ.
Вице-спикер Госдумы РФ и автор законопроекта Ирина Яровая заявила, что если ребёнок не сможет пройти тестирование, то родители могут обратиться в школу с заявлением о приёме позже, когда ребёнок улучшит знание языка. Количество таких попыток, по её словам, неограниченно.
В законопроекте не указывается точное число детей мигрантов, обучающихся в российских школах, отмечает РБК. Согласно данным исследования Центра экономики непрерывного образования ИПЭИ РАНХиГС, которое приводит издание, в 2023 году их численность оценивалась в 181,5 тысячи человек.
• В сентябре спикер Госдумы РФ Вячеслав Володин сообщил о подготовке законопроекта, который запретит трудовым мигрантам привозить в страну свои семьи.
• С 1 декабря в России начался эксперимент по сдаче иностранцами и лицами без гражданства биометрических данных при въезде в страну. На первом этапе сбор проводится в аэропортах Москвы и Московской области, а также на пункте пропуска «Маштаково» в Оренбургской области.