Муҳаммад ал-Башир суриялик исёнчилар томонидан ташкил этилган Суриянинг ўтиш даври ҳукумати раҳбари этиб тайинланди, деб хабар бермоқда Al Jazeera.
У 2025 йилнинг 1 мартигача Сурия бош вазири вазифасини бажаради.
Илгари ал-Башир 2017 йилда «Ҳаят Таҳрир аш-Шом» (ҲТШ) гуруҳи томонидан тузилган Сурия мухолифатига муқобил ҳукумат — исёнчи Нажот ҳукуматини бошқарган. Тузилма фуқаролар уруши даврида ҲТШ томонидан босиб олинган Идлиб вилоятини назорат қилган.
Ноябрь ойи охирида Сурияда ҳукумат кучларига қарши кечган ҳужум бошида айнан ҲТШ турганди. 8 декабрга ўтар кечаси исёнчилар Сурия пойтахти Дамашққа бостириб кириб, президент Башар Асад режими ағдарилганини эълон қилди. У мамлакатни 24 йил, оиласи эса 1971 йилдан бери бошқариб келаётганди.

Главой переходного правительства Сирии, организованного сирийскими повстанцами, назначен Мухаммед аль-Башир, передаёт Al Jazeera.
Он будет исполнять обязанности премьер-министра Сирии до 1 марта 2025 года.
До этого аль-Башир руководил повстанческим Правительством спасения — альтернативное правительство сирийской оппозиции, сформированное в 2017 году группировкой «Хайят Тахрир аш-Шам» (ХТШ). Структура управляла провинцией Идлиб, занятой ХТШ в ходе гражданской войны.
Именно ХТШ стояла во главе наступления против правительственных сил в Сирии в конце ноября. В ночь на 8 декабря повстанцы вошли в столицу Сирии Дамаск и объявили о свержении режима президента Башара Асада. Он правил страной 24 года, а его семья — с 1971-го.