Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш бўйича Покистон ва Таиланд билан икки томонлама музокараларни якунлади.
«Ушбу протокол [бозорга кириш бўйича музокараларни якунлаш тўғрисида] қардош мамлакатни Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзоликка янада яқинлаштиради», — деб ёзди 7 декабрь куни LinkedIn`да Покистоннинг ЖСТдаги доимий вакили Али Сарфраз Ҳусайн.
Таиланднинг ЖСТдаги вакили Пимчанок Питфилд ҳам Ўзбекистоннинг ташкилотга аъзо бўлиши тўғрисидаги протоколни имзолаганини маълум қилди.
«Биз Ўзбекистоннинг кўп томонлама савдо тизимига тезроқ қўшилишини интиқлик билан кутяпмиз ва ишонамизки, ЖСТ оиласига аъзолик Ўзбекистонга кўпроқ савдо ва инвестициялар олиб келади. Икки томонлама даражада бу мавжуд савдо алоқаларини мустаҳкамлаш ва келажакда халқлар ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга интилишимизнинг тасдиғидир», — деди у.
Ўтган икки ойда Ўзбекистон Филиппин, Салвадор, АҚШ ва Хитой билан ҳам музокараларни якунлаганди.
Ноябрь ойи бошида Ўзбекистонда бўлиб ўтган Европа иқтисодий кунларида президентнинг ЖСТ бўйича махсус вакили Азизбек Урунов Тошкент Россия, Европа Иттифоқи, Буюк Британия, Швейцария ва бошқа давлатлар билан музокараларни якунлаши кераклигини таъкидлаган.
Президент Шавкат Мирзиёев август ойида тадбиркорлар билан учрашувда Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши — чуқур ўйланган ва узоқни кўзлаган танлов, қолаверса, ислоҳотларнинг ажралмас бир қисми, деганди. «Иқтисодиётимизга олдинлари протекция қайсидир маънода керак эди. Яна шу йўлда давом этсак, имкониятларимиз чекланиб қолади», — дея қўшимча қилган у.
Бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев май ойида Ўзбекистон 2026 йилда Камерунда бўлиб ўтадиган 14-вазирлар конференциясигача Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш ниятида эканлигини маълум қилган эди.

Узбекистан завершил двусторонние переговоры с Пакистаном и Таиландом по присоединению ко Всемирной торговой организации.
«Этот протокол [о завершении переговоров по доступу на рынок] приближает братскую страну к членству во Всемирной торговой организации (ВТО)», — написал 7 декабря в LinkedIn постоянный представитель Пакистана в ВТО Али Сарфраз Хусейн.
азизбек урунов, всемирная торговая организация, вто, пакистан, таиланд
Представительница Таиланда в ВТО Пимчанок Питфилд также сообщила, что подписала протокол о присоединении Узбекистана к организации.
«Мы с нетерпением ждём скорейшего присоединения Узбекистана к многосторонней торговой системе и уверены, что членство в семье ВТО принесёт больше торговли и инвестиций в Узбекистан. На двустороннем уровне это является подтверждением нашего взаимного стремления укреплять существующие торговые связи и развивать больше мероприятий для взаимодействия между народами в будущем», — отметила она.
За последние два месяца Узбекистан также завершил переговоры с Филиппинами, Сальвадором, США и Китаем.
Азизбек Урунов на состоявшихся в начале ноября Днях европейской экономики в Узбекистане отмечал, что Ташкенту предстоит завершить переговоры с Россией, Евросоюзом, Великобританией, Швейцарией и другими странами.
На встрече с предпринимателями в августе президент Шавкат Мирзиёев назвал вступление в ВТО «продуманным и дальновидным выбором, а также неотъемлемой частью реформ». Раньше экономика страны"в какой-то степени нуждалась в протекции", но если продолжить идти по этому пути, возможности Узбекистана будут ограничены, сказал он.
Вице-премьер Жамшид Ходжаев в мае заявил, что Узбекистан намерен присоединиться ко Всемирной торговой организации до 14-й министерской конференции, которая пройдёт в Камеруне в 2026 году.