Қандолат маҳсулотлари, алкоголсиз ичимликлар ва шарбатлар ишлаб чиқарувчиларга маҳсулот ишлаб чиқариш учун хомашё олиб киришда енгиллик берилади. Бу ҳақда 10 декабрь куни озиқ-овқат саноатидаги ишлар ва 2025 йилга мўлжалланган режалар билан танишган президент билан учрашувда сўз борди.
Савдо-саноат палатаси раиси Даврон Ваҳобовнинг «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида маълум қилишича, бугунги кунда мамлакатда 962 корхона фаолият юритиб, уларда 189 минг тонна қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Кейинги йилларда мазкур маҳсулотлар экспорти тўрт баробар ошиб, 13 миллион долларга етган.
Хомашё, қадоқлаш ва этикеткалаш маҳсулотлари тўғридан-тўғри олиб келиниб, таннарх 20 фоизга камайгани туфайли рақобатдошлик анча ошган, дейилади давлат раҳбари матбуот хизмати хабарида.
Савдо-саноат палатаси раҳбари мазкур йўналиш тадбиркорлари 2022 йилда Индонезия ва Малайзиядан пальма ва кокос ёғи ҳамда Ўзбекистонда ишлаб чиқарилмайдиган бошқа хомашё импортини бождан озод қилишни сўраганини таъкидлади.
Ўшанда президент ушбу имтиёзлар берилишини тасдиқлаганди, улар 2025 йил 1 январда тугайди. Шавкат Мирзиёев ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш мақсадида имтиёзларни яна икки йилга узайтириш таклифини маъқуллади.
Шунингдек, Ўзбекистонда салқин ва алкоголсиз ичимликлар, мева-сабзавотлардан табиий шарбатлар ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди. Охирги беш йилда уларнинг экспорти тўққиз баробар ошиб, 35 миллион долларга етди. Бироқ тропик мевалар ва апельсин шарбати концентратларини (5−10%) импорт қилиш бўйича жорий божлар туфайли маҳсулотлар рақобатбардошлиги бўйича бошқа мамлакатлар товарларига нисбатан паст.
Шу муносабат билан импорт қилинадиган тропик мева концентратларини божхона тўловларидан озод қилиш таклиф этилди.

Производители кондитерских изделий, безалкогольных напитков и соков получат послабления при импорте сырья для изготовления продукции. Об этом говорилось 10 декабря на совещании у президента, который ознакомился с информацией о работе в пищевой промышленности и планах на 2025 год.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил, что сегодня в стране работают 962 компаний, производящих 189 тысяч тонн кондитерских изделий. За последние годы экспорт этой продукции увеличился в четыре раза и достиг 13 млн долларов.
Благодаря возможности прямого ввоза сырья, упаковочной продукции и этикеток себестоимость продукции снизилась на 20%, что значительно повысило конкурентоспособность, говорится в сообщении пресс-службы главы государства.
Глава ТПП отметил, что предприниматели из этой сферы в 2022 году просили освободить от пошлин импорт пальмового и кокосового масла из Индонезии и Малайзии, а также другого сырья, не производимого в Узбекистане.
Тогда президент одобрил предоставление этих льгот, срок действия которых истекает 1 января 2025 года. Для поддержки производителей Шавкат Мирзиёев одобрил предложение о продлении льгот ещё на два года.
Также обсуждалась поддержка производителей прохладительных и безалкогольных напитков, натуральных соков из фруктов и овощей в Узбекистане. За последние пять лет их экспорт вырос в девять раз и достиг 35 млн долларов. Однако из-за существующих пошлин на импорт тропических фруктов и концентрата апельсинового сока (5−10%) продукция уступает в конкурентоспособности товарам других стран.