Сўнгги икки кун ичида Исроил ҳарбийлари Сурия бўйлаб камида 480 та ҳаво ҳужуми уюштирди ва қурол-яроғлар «стратегик захираларининг катта қисмини» йўқ қилди, деб хабар берди Исроил мудофаа армияси (ЦАХАЛ).
Зарбалар нишонлари зенит батареялари, аэродромлар, қурол ишлаб чиқариш объектлари, қурол-яроғ омборлари, ҳарбий иншоотлар, учириш қурилмалари ва ўт очиш позициялари бўлган, дейилади Исроил армияси хабарида.
ЦАХАЛ, шунингдек, 80 км дан 190 км гача радиусли ракеталари жойлашган Суриянинг иккита ҳарбий-денгиз обектига зарба берди ва Ал-Байд ва Латакия портларида 15 та кемани йўқ қилди.
Қурол захираларининг йўқ қилиниши «уларнинг террорчи унсурлар қўлига тушишининг олдини олди», — дейди ЦАХАЛ. Ҳарбийларнинг ҳисоб-китобларига кўра, қулаган Башар Асад режимининг 70−80% «стратегик ҳарбий имкониятлари» йўқ қилинган, деб ёзди The Times of Israel.
Исроил 50 йил ичида биринчи марта демилитаризация қилинган буфер зонада ҳам, унинг ташқарисида ҳам қуруқликдаги қўшинларини жойлаштирди, деб таъкидлайди CNN. Ушбу зона 1974 йилда 1967 йилги Олти кунлик уруш натижасида ташкил этилган. 1981 йилда Исроил ҳудудни бир томонлама аннекция қилган.
Исроил мудофаа вазири Исраэль Кац Суриянинг жанубида «Исроилнинг доимий иштирокисиз» «стериль ҳимоя зонаси»ни яратишга буйруқ берганини тасдиқлади. Унинг сўзларига кўра, бу Исроилга ҳар қандай террорчилик таҳдидининг олдини олиш учун қилинмоқда.
Бунга жавобан Араб давлатлари лигаси Исроилни Суриядаги беқарор ички вазиятдан ерларни босиб олиш учун фойдаланганликда айблади.
- 8 декабрга ўтар кечаси «Ҳайят Таҳрир аш-Шом» гуруҳи бошчилигидаги қуролли исёнчилар Сурия пойтахти Дамашққа бостириб кириб, президент Башар Асад режимини ағдарганини эълон қилди. У мамлакатни 24 йил, унинг оиласи эса 1971 йилдан бери мамлакатни бошқариб келаётганди. Асад мамлакатдан қочиб, оиласи аъзолари билан Россияда бошпана топди.
- Исёнчилар томонидан ташкил этилган Суриянинг ўтиш ҳукуматига Муҳаммад ал-Башир бошчилик қиляпти. У 2025 йил 1 мартга қадар мамлакат бош вазири вазифасини бажаради. Бунгача ал-Башир 2017 йилда Сурия мухолифати томонидан тузилган ва фуқаролар уруши пайтида «Ҳайят Таҳрир аш-Шом» томонидан босиб олинган Идлиб провинцияси ҳудудида фаолият юритаётган муқобил ҳукумат — Қутқариш ҳукуматига раҳбарлик қилган.

За последние два дня израильские военные нанесли не менее 480 авиаударов по всей территории Сирии и уничтожили «большую часть стратегических запасов» оружия, сообщила Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ).
Целями ударов были зенитные батареи, аэродромы, объекты по производству оружия, склады вооружений, военные сооружения, пусковые установки и огневые позиции, говорится в сообщении израильской армии.
ЦАХАЛ также нанёс удары по двум сирийским военно-морским объектам, на которых находились ракеты «корабль-корабль» с радиусом действия от 80 до 190 км, и уничтожил 15 кораблей в портах Эль-Байда и Латакия.
Уничтожение запасов оружия «предотвратило их попадание в руки террористических элементов», заявил ЦАХАЛ.
Операция ЦАХАЛ получила название «Башанская стрела» — по библейскому названию Голанских высот и южной части Сирии, уточняет The Times of Israel. По оценке военных, было уничтожено 70−80% «стратегических военных возможностей» павшего режима Башара Асада, пишет издание.
Впервые за 50 лет Израиль также развернул сухопутные войска как в демилитаризованной буферной зоне, так и за её пределами, отмечает CNN. Эта зона была создана в 1974 году после того, как Израиль захватил Голаны у Сирии в результате Шестидневной войны 1967 года. В 1981 году Израиль в одностороннем порядке аннексировал территорию.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац подтвердил, что приказал создать «стерильную защитную зону» на юге Сирии «без постоянного присутствия Израиля». По его словам, это делается, чтобы предотвратить любую террористическую угрозу Израилю.
В ответ на это Лига арабских государств обвинила Израиль в использовании нестабильной внутренней ситуации в Сирии для захвата земель.
• В ночь на 8 декабря вооружённые повстанцы во главе с группировкой «Хайят Тахрир аш-Шам» (ХТШ) вошли в столицу Сирии Дамаск и объявили о свержении режима президента Башара Асада. Он правил страной 24 года, а его семья — с 1971-го. Асад бежал из страны и получил убежище в России вместе с членами своей семьи.
• Главой переходного правительства Сирии, организованного повстанцами, стал Мухаммед аль-Башир. Он будет исполнять обязанности премьер-министра страны до 1 марта 2025 года. До этого аль-Башир руководил Правительством спасения — это альтернативное правительство, сформированное сирийской оппозицией в 2017 году и действующее на территории провинцией Идлиб, занятой ХТШ в ходе гражданской войны.