Тошкент шаҳридаги Юнусобод деҳқон бозори ўрнида уч қаватли экобозор қурилади. Лойиҳа чоршанба куни президент Шавкат Мирзиёевга тақдим этилди, деб хабар қилди унинг матбуот хизмати.
Бозор «ҳамиша гавжум, кенгайишга эса жой йўқ». Бундан ташқари, атрофдаги кўчаларда ҳам тирбандлик юзага келган. Шу боис уни замонавий концепция асосида юқорига «ўстириш», савдо ўринлари ва қулайликларни кўпайтириш режалаштирилган, дейилади хабарда.
тошкент, юнусобод деҳқон бозори, юнусобод тумани
«Лойиҳага кўра, аввало, аслият сақлаб қолиниб, ҳозиргисининг ўрнида уч қаватли экобозор қурилади. Унинг ёнида қўшимча савдо маркази ҳамда заргарлик уйи барпо этилади. Энг муҳими, ушбу биноларнинг ерости қисми мингдан ошиқ автомобил сиғадиган тураргоҳ бўлади. Жами 4−5 минг иш ўрни очилади», — дейилади хабарда.
Президент бозор фаолиятини тўхтатиб қўймаслик, қурилишни босқичма-босқич амалга ошириш бўйича кўрсатма берди.
Туркиялик дизайнер «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида янги бинода офислар ҳам бўлишини, умумий майдон 20 минг квадрат метрни ташкил этишини айтди.
Марказий қисмида пойтахтда таниш бўлган «экобозорлар»га ўхшаш бозор, периметрлар бўйича эса дўконлар бўлади. Болалар учун батут маркази очиш режалаштирилган.
Тақдимотда айтилишича, мажмуа томида ресторанлар жойлаштирилади, дарахтлар ва буталар ўстирилади.
Эслатиб ўтамиз, президент апрель ойида пойтахт халқ депутатлари кенгаши сессиясида сўзлаган нутқида бозор олти қаватли бўлиши мумкинлигини айтган эди.

На месте Юнусабадского дехканского рынка в Ташкенте будет построен трёхэтажный экорынок. Проект в среду был представлен президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву, сообщила его пресс-служба.
Рынок «всегда оживлён, но его дальнейшее расширение затруднено из-за нехватки пространства. Кроме того, движение на прилегающих улицах перегружено. В связи с этим принято решение развивать рынок по современной концепции — „в высоту“, увеличивая торговые площади и улучшая инфраструктуру», отмечается в сообщении.
«Рядом разместятся дополнительный торговый центр и ювелирный дом. Самое важное — под зданиями будет обустроена подземная парковка, рассчитанная более чем на 1000 автомобилей. Проект создаст 4−5 тысяч новых рабочих мест», — говорится в сообщении.
Президент поручил организовать строительство поэтапно, чтобы рынок продолжал работать без перерывов.
В интервью телеканалу «Узбекистан 24» проектировщик из Турции сообщил, что в новом здании также разместятся офисы, общая территория составит 20 тысяч кв. м.
В центральной части разместится рынок по типу привычных в столице «экобазаров», а по периметру — магазины. Намечено открыть батутный центр для детей.
На крыше комплекса, согласно презентации, разместятся рестораны и будут расти деревья и кустарники.
Напомним, в апреле, выступая на сессии столичного кенгаша народных депутатов, президент сказал, что рынок может стать шестиэтажным.