Суриянинг ағдарилган президенти Башар Асад Москвага қочиб кетишидан бир неча соат олдин армия ва хавфсизлик хизматлари раҳбарлари билан учрашувда Россиядан ҳарбий ёрдам аллақачон етиб келганини айтган ва ҳарбийларни ўзини тутиб туришга чақирган, деб ёзади Reuters Асаднинг ҳокимиятдаги сўнгги соатларидан хабардор бўлган 14 та манбага таяниб.
Ёрдамчилар, амалдорлар ва ҳатто собиқ президентнинг қариндошлари унинг мамлакатдан қочиш режаларидан бехабар бўлган.
Ўтган шанба, 7 декабрь куни Асад ўз маъмурияти раҳбарига аэропортга боришини эмас, балки уйга кетишини айтган, дея тасдиқламоқда агентлик суҳбатдошлари. Президентнинг укаси ва амакиваччалари ҳам бундан хабарсиз қолган, улардан бири, эҳтимол, ҳалок бўлган, деб ёзади Reuters.
Асад Дамашқдан транспондерлари ўчирилган самолётда Суриянинг Латакия шаҳридаги Хмеймим авиабазасига, у ердан эса Москвага учиб кетган. Россия пойтахтида уни хотини Асма ва уч фарзанди кутиб турарди. Агентлик манбаларига кўра, Россия бортида Асад бўлган самолёт Сурия ҳаво ҳудудини тарк этишини таъминлаш учун қўшни давлатлар билан ҳаракатларни мувофиқлаштирган.
Асад ваъда қилган Россиянинг ҳарбий ёрдами ёки Суриянинг иттифоқчиси Эроннинг кўмаги аслида кутилмаган эди. Қўзғолончилар ҳужумининг дастлабки кунларида, 28 ноябрда, Асад Москвага ташриф буюриб, ҳарбий ёрдам сўраган, аммо Кремль аралашишни истамаган, деб хабар берди Reuters`га дипломатлар орасидаги манбалар.
Москвага ташрифидан тўрт кун ўтиб, 2 декабрь куни Асад Дамашқда Эрон ташқи ишлар вазири Аббос Аракчи билан учрашди. Бу вақтга келиб, қўзғолончилар Ҳалабни ўз назоратига олиб, жанубга қараб ҳаракат қилмоқда эди. Учрашув чоғида Асад «ошкора хафа бўлган» ва унинг армияси самарали қаршилик кўрсатиш учун жуда заиф эканини тан олган, дея таъкидлайди агентлик суҳбатдошлари. Шу билан бирга, у Исроил вазиятдан Эрон кучларига ҳужум қилиш учун фойдаланиши мумкинлигини тушуниб, мамлакатга Эрон қўшинларини киритишни сўрамаган.
Барча вариантларни кўриб чиққач, Асад «ўзининг қулаши муқаррарлигига тан берди», деб ёзади Reuters. Дастлаб у Араб Амирликларида бошпана топишга ҳаракат қилган, бироқ БАА халқаро муносабатлардан қўрқиб, уни қабул қилишдан бош тортган, дея хабар берди агентликнинг Сурия собиқ президенти атрофидаги уч манбаси.
• 8 декабрга ўтар кечаси қўзғолончилар Сурия пойтахти Дамашққа бостириб кириб, президент Башар Асад режимини ағдарганини эълон қилди. У мамлакатни 24 йил, оиласи эса 1971 йилдан бери бошқарган.

Свергнутый президент Сирии Башар Асад за несколько часов до своего побега в Москву на встрече с руководителями армии и служб безопасности утверждал, что военная поддержка от России уже в пути и призывал военных держаться, пишет Reuters со ссылкой на 14 источников, осведомлённых о последних часах Асада у власти.
Помощники, чиновники и даже родственники экс-президента не знали о его планах бежать из страны.
В прошлую субботу, 7 декабря, Асад сказал главе своей администрации, что поедет домой, а вместо этого поехал в аэропорт, утверждают собеседники агентства. В неведении остались в том числе младший брат президента и его двоюродные братья, один из которых, вероятно, погиб, пишет Reuters.
Асад вылетел из Дамаска на самолёте с отключёнными транспондерами на российскую авиабазу Хмеймим в сирийской Латакии, а оттуда — в Москву. В российской столице его ждали жена Асма и трое детей. По словам источников агентства, Россия координировала действия с соседними странами, чтобы гарантировать, что российский самолёт, покидающий воздушное пространство Сирии с Асадом на борту, не будет перехвачен или атакован.
Военная помощь России, которую Асад обещал армии, или союзника Сирии Ирана никогда и не ожидалась. В первые дни наступления повстанцев, 28 ноября, Асад посещал Москву и просил военной поддержки, но Кремль не захотел вмешиваться, рассказали Reuters источники среди дипломатов.
Спустя четыре дня, 2 декабря, Асад встречался с главой МИД Ирана Аббасом Аракчи в Дамаске. К тому времени повстанцы уже взяли под свой контроль Алеппо и продвигались на юг. Во время встречи Асад был «явно расстроен» и признал, что его армия слишком слаба для эффективного сопротивления, утверждают собеседники агентства. При этом он не просил вводить в страну иранские войска, понимая, что Израиль может использовать ситуацию для атаки по иранским силам.
Исчерпав все варианты, Асад «смирился с неизбежностью своего падения», пишет Reuters. Изначально он хотел найти убежище в Арабских Эмиратах, но ОАЭ отказались принимать его, опасаясь международной реакции, рассказали три источника агентства из окружения экс-президента Сирии.
- В ночь на 8 декабря повстанцы вошли в столицу Сирии Дамаск и объявили о свержении режима президента Башара Асада. Он правил страной 24 года, а его семья — с 1971-го. Асад бежал из страны и получил убежище в России вместе с членами своей семьи.