БМТ Тараққиёт дастури Япония ҳукумати кўмагида «Марказий Осиёда табиий офатлар хавфи ва иқлим ўзгаришига шаҳарларнинг чидамлилигини ошириш» минтақавий лойиҳасини ишга туширди, деб хабар қилди ташкилотнинг Тошкентдаги ваколатхонаси матбуот хизмати.
Лойиҳа Ўзбекистонда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги билан ҳамкорликда амалга оширилади.
Ташаббус минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш ва шаҳарсозликда инновацион ёндашувлардан фойдаланиш орқали иқлим ўзгаришига, айниқса, шаҳарларда чидамлиликни оширишга қаратилган. Лойиҳанинг умумий бюджети 5 миллион доллардан ортиқ бўлиб, лойиҳани амалга ошириш 2024−2027 йилларга мўлжалланган.
Лойиҳа ёндашуви шаҳар муҳитини иқлим хавфларига мослаштиришнинг ўткир заруратини қондиришга қаратилган бўлиб, бунда барқарор ривожланишга ҳисса қўшади, дейилади хабарда.
Мақсадлар Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистонда шаҳарларни режалаштириш ва ташқи таъсирларга чидамлиликни ошириш стратегияларида ўзгаришларга эришишга қаратилган.
марказий осиё, япония, иқлим ўзгариши
«Илмий тадқиқотлар шуни кўрсатадики, аср охирига бориб Марказий Осиёда ўртача ҳарорат 3−5 даражага ошиши мумкин. Бу қор қопламини камайтиради, гидрологик циклни ўзгартиради ва сув тошқинлари, чанг бўронлари ва қурғоқчилик каби экстремал об-ҳаво ҳодисалари хавфи, минтақа экотизимлари ва иқтисодиётига салбий таъсирини оширади. Юқорида санаб ўтилган муаммоларни енгиб ўтишда олдимизда кўп йўл бор. Лекин шуни таъкидлаш жоизки, Марказий Осиёда минтақавий алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган бундай лойиҳалар саъй-ҳаракатларни бирлаштирган ҳолда табиат билан уйғунликда барқарор ривожланишга эришиш имконини беради», — деди Ўзбекистон экология вазири Азиз Абдуҳакимов.
«Япония табиий офатларни бошқариш (зилзилалар, тайфунлар ва сув тошқинлари) бўйича бой тарихга эга бўлиб, лойиҳага табиий офатлар хавфини камайтириш соҳасидаги илғор билим ва технологияларни жалб қилади. Тадбирдан мақсад ҳамкорларни тажриба алмашиш, муаммоларни муҳокама қилиш, ҳамкорликнинг салоҳиятли соҳаларини ўрганиш ва шерикликни мустаҳкамлаш учун бирлаштиришдир», — деди Япониянинг Ўзбекистондаги элчиси Хатори Такаши.
«Иқлим ўзгариши Марказий Осиёнинг атроф-муҳити, экологик мувозанати ва ижтимоий-иқтисодий тизимларига жиддий таҳдид солмоқда. Минтақадаги жадал урбанизация иқлим ўзгариши шароитида барқарор ривожланишни таъминлаш учун шаҳар инфратузилмаси ва режалаштириш иқлим ўзгаришига чидамлилик стратегияларини ўз ичига олиши зарурлигини кучайтирмоқда. Ушбу лойиҳа доирасида биз ушбу муаммоларни ҳал қилиш бўйича ягона минтақавий ёндашувни ишлаб чиқишга интиламиз», — деди БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили Акико Фудзия.
Жаҳон банки маълумотларига кўра, Марказий Осиёдаги энг йирик шаҳарларнинг шаҳар аҳолиси сўнгги йигирма йил ичида ўртача 48 фоизга кўпайиб, 538 кв км ерни эгаллаган. Шаҳарларнинг жадал кенгайиши электр таъминоти, сув таъминоти, транспорт, соғлиқни сақлаш ва озиқ-овқат таъминоти каби муҳим инфратузилма объектларига юкламани ва уларнинг иқлим таъсирларига заифлигини оширди.

Программа развития ООН при поддержке правительства Японии запустила региональный проект «Повышение устойчивости городов к риску бедствий и изменению климата в Центральной Азии», сообщила пресс-служба офиса организации в Ташкенте.
Проект будет осуществляться в Узбекистане в сотрудничестве с Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Инициатива направлена на повышение устойчивости к изменению климата, особенно в городских районах, путём развития регионального сотрудничества и использования инновационных подходов к городскому планированию. Общий бюджет проекта составляет более 5 млн долларов, реализация проекта запланирована на 2024−2027 годы.
Подход проекта призван удовлетворить острую необходимость адаптации городской среды к климатическим рискам, способствуя при этом устойчивому развитию, говорится в сообщении.
Цели направлены на достижение изменений в городском планировании и стратегиях повышения устойчивости к внешним воздействиям в Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане и Узбекистане.
«Научные исследования указывают, что к концу века в Центральной Азии средняя температура может увеличиться на 3−5 градусов Цельсия, — сказал министр экологии Узбекистана Азиз Абдухакимов. — Это приведёт к сокращению снежного покрова, изменению гидрологического цикла и усилению риска экстремальных погодных явлений, как наводнения, пыльные бури и засухи, что усилит нагрузку на экосистемы и экономику региона. Нам предстоит долгий путь в преодолении вышеупомянутых проблем. Но отрадно отметить, что подобные проекты, направленные на укрепление региональной взаимосвязанности в Центральной Азии, при консолидации усилий могут привести к достижению устойчивого развития в гармонии с природой».
«Япония, страна с богатой историей борьбы со стихийными бедствиями (землетрясениями, тайфунами и наводнениями), привносит в проект передовые знания и технологии в области снижения риска бедствий, и цель данной встречи — объединить соответствующих партнёров для обмена опытом, обсуждения вызовов, изучения потенциальных областей сотрудничества и укрепления партнёрских отношений», — отметил посол Японии в Узбекистане Хатори Такаши.
«Изменение климата представляет собой серьёзную угрозу для окружающей среды, экологического баланса и социально-экономических систем Центральной Азии. Быстрая урбанизация в регионе усиливает необходимость в том, чтобы городская инфраструктура и планирование включали в себя стратегии устойчивости к изменению климата для обеспечения устойчивого развития в условиях климатических изменений. В рамках этого проекта мы стремимся выработать единый региональный подход к решению этих проблем», —
подчеркнула постоянная представительница ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии.
По данным Всемирного банка, городское население крупнейших городов Центральной Азии за последние два десятилетия увеличилось в среднем на 48%, заняв 538 кв. км земли. Стремительное расширение городов усилило нагрузку на критически важные объекты инфраструктуры, такие как системы электроснабжения, водоснабжения, транспорта, здравоохранения и продовольственного обеспечения, повысив их уязвимость к климатическим воздействиям.