Expo Osaka 2025 бутунжаҳон кўргазмаси учун тайёрланган Ўзбекистон павильони Германия дизайн мукофотининг (German Design Award) «Аъло меъморчилик — ярмаркалар ва кўргазмалар» номинациясида олтин мукофотига сазовор бўлди.
Тақдирлов саноат дизайни соҳасидаги нуфузли халқаро мукофотлардан бири бўлиб, уни ҳар йили Германия дизайн кенгаши ўтказади. Мазкур нотижорат ташкилот 1953 йилда Германия ҳукумати томонидан ташкил этилган. Мукофот учун даъвогарлик қилаётган лойиҳаларни дизайн, меъморлик ва коммуникациялар соҳасида тан олинган мутахассислардан иборат мустақил ҳакамлар ҳайъати баҳолайди.
«Билимлар боғи» номини олган Ўзбекистоннинг Expo Osaka 2025 кўргазмасидаги миллий павильонининг меъморий концепцияси Германиянинг машҳур ATELIER BRÜCKNER студияси томонидан ишлаб чиқилган. Лойиҳа буюртмачилари Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси бўлган.
«ATELIER BRÜCKNER билан биргаликдаги павильонмиз Бухоро, Самарқанд ва Тошкентнинг абадий меъморчилиги ва Тошкентнинг модернистик дурдоналари билан йўғрилган Ўзбекистоннинг бетакрор меросини тараннум этади, шу билан бирга, келажакка дадил нигоҳни ўзида мужассам этади. Германия дизайн мукофотининг олтин медалини қабул қилиб олиш жамғарма учун муҳим босқич ҳисобланади, бу жаҳон миқёсида Ўзбекистоннинг маданий манзарасини асраб-авайлаш, тарғиб қилиш ва парваришлаш бўйича бизнинг устувор мақсадимизга урғу беради», — деди Маданият ва санъатини ривожлантириш жамғармаси раиси Гаянэ Умерова.
Майдони 750 квадрат метр бўлган икки қаватли павильон қурилиши 2024 йилнинг март ойида бошланган. Унинг дизайни барқарор ривожланиш тамойилларига мос бўлиб, табиий материаллар ва модулли конструкциядан фойдаланиш орқали амалга оширилган.
Павильоннинг лойиҳаси учбурчак шаклида тайёрланган бўлиб, Марказий Осиё халқларига хос анъанавий тумордан илҳом олинган. Тумор шунчаки безак эмас, у минтақа тарихи ва анъаналарида чуқур илдиз отган ҳимоя, маънавият ва маданий мерос рамзидир, дейилади хабарда.
8 метр баландликдаги муаллақ ёғоч қурилма ўрмонни ифодалайди: у ҳам бошпана, ҳам билим алмашиш жойи бўлиб хизмат қилади. Ёғоч қурилма ҳар томондан ва юқорисидан очиқ. Разм солиш бурчагига қараб кесишган ёғоч устун ва тўсинлар ўзига хос нақш ва безакларни ҳосил қилади, бу эса ўзбек нақшин безак бериш санъатида миллий маданиятнинг муҳим қисми сифатида ишора қилади, дея қайд этди жамғарма.
Қурилишда табиий ва қайта ишланиши мумкин бўлган ашёлар: ёғоч, лой ва ғиштдан фойдаланилган.
Маълумот учун, Expo Osaka 2025 бутунжаҳон кўргазмаси 2025 йил 13 апрелдан 13 октябргача Японияда бўлиб ўтади. Тадбирда 170 дан ортиқ давлатнинг технологик, фан, иқтисодий ва маданий ютуқлари муҳокама қилинади. Кўргазма ўтказиладиган жой Осака кўрфазидаги сунъий Юмешима ороли (япончадан таржимада «Орзу ороли») бўлади.
Кўргазма мавзуси «Designing future society for our lives» (Ҳаётимиз учун келажак жамиятни лойиҳалаш) бўлиб, у ижтимоий, жумладан, турмуш даражасининг пастлиги, соғлиқни сақлаш, таълим соҳасидаги муаммолар ва ҳоказоларни ҳал қилиш жараёнида юқори технологиялардан фойдаланишни назарда тутади.

Павильон Узбекистана для всемирной выставки Expo Osaka 2025 получил золотую награду в категории «Превосходная архитектура — ярмарки и выставки» на German Design Award.
Это одна из престижных международных премий в области промышленного дизайна, которую ежегодно проводит Немецкий совет по дизайну — некоммерческая организация, основанная правительством Германии в 1953 году. Проекты, претендующие на награды, оценивает независимое жюри из числа признанных специалистов в области дизайна, архитектуры и коммуникаций.
expo osaka 2025, german design award, национальный павильон узбекистана, фонд развития культуры и искусства узбекистана
Архитектурную концепцию национального павильона Узбекистана для Expo Osaka 2025, получившую название «Сад знаний», разработала всемирно известная студия ATELIER BRÜCKNER (Германия). Заказчиками проекта выступили Министерство инвестиций, промышленности и торговли и Фонд развития культуры и искусства Узбекистана.
«Наша работа с ATELIER BRÜCKNER над павильоном для Expo 2025 в Осаке празднует уникальное наследие Узбекистана, пропитанное вечной архитектурой Бухары, Самарканда и модернистскими жемчужинами Ташкента, при этом открывая смелое видение будущего. Получение золотой награды на немецкой премии в области дизайна — это важная веха для Фонда развития культуры и искусства; это подчёркивает нашу миссию по сохранению, продвижению и поддержке культурного ландшафта Узбекистана на мировой арене», — отметила Гаянэ Умерова, председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Строительство двухэтажного павильона площадью 750 кв.м. началось в марте этого года. Его дизайн отвечает принципам устойчивого развития благодаря использованию натуральных материалов и модульной конструкции.
Планировка в форме треугольника вдохновлена «тумаром» — традиционным амулетом народов Центральной Азии. Часть строения выполнена из кирпича и глины, что символизирует «землю, корни и культурное наследие страны». Надстроенная воздушная деревянная конструкция высотой восемь метров олицетворяет лес и отсылает к традиционным храмам и дворцовым постройкам. Она открыта со всех сторон и сверху. В зависимости от угла зрения перекрещивающиеся колонны и балки создают разнообразные узоры — так архитекторы рассказывают об узбекском орнаменте как важной части национальной культуры.
Материалы, использованные в строительстве (дерево, глина и кирпич), являются натуральными и могут быть повторно использованы.
Всемирная выставка Expo Osaka 2025 пройдёт в Японии в 2025 году с 13 апреля по 13 октября. В фокусе события — технологические, научные, экономические и культурные достижения более 170 стран. Площадкой Expo Osaka 2025 станет искусственный остров Yumeshima (в переводе с японского «Остров мечты») в заливе Осаки.
Тема выставки звучит как «Designing future society for our lives» («Проектирование будущего общества для наших жизней»). Она предполагает использование высоких технологий в процессе поиска решений социальных проблем, среди которых низкий уровень жизни, неравенство в сфере здравоохранения, образования и т. д.