Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси ва «Локомотив» клуби футболчиси Лазизбек Мирзаев Испаниянинг «Леганес» клубига ўтди. Бу ҳақда ўзбек клуби матбуот хизмати хабар берди.
Спортчининг «Локомотив» билан амалдаги шартномаси 2025 йилнинг 31 декабрига қадар тузилган. Хабарда хориж клуби билан шартнома тафсилотлари келтирилмаган. Шунингдек, 18 ёшли ярим ҳимоячи «Леганес»нинг асосий жамоасида ёки ёшлар жамоасида ўйнаши ҳам номаълум.
Лазизбек Мирзаев 2023 йилги ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида Ўзбекистон U-17 терма жамоаси сардори бўлган эди. У 1/8 финалда Англияга қарши ўйинда (2:1) жарима зарбасидан гол урган. Ёшлар терма жамоаси ўша турнирни чорак финалда Францияга ютқазиб, мусобақани якунлаган.
17 ёшгача бўлган футболчилар ўртасидаги жаҳон чемпионатидаги муваффақиятли иштирокидан сўнг Мирзаев кўплаб скаутлар эътиборини тортди. Унинг трансфер қиймати бугунги кунда 350 минг еврога баҳоланмоқда.
Июнь ойида футболчи Championat.asia нашрига берган интервьюсида турнирдан сўнг унга «Леганес»дан қизиқиш билдирилгани, кейинчалик клуб билан шартнома имзолагани ҳақида хабар берган.
2024 йилги Ўзбекистон чемпионатида у 14 та ўйин, жумладан 8 тасини стартда ўтказиб, 1 та голли узатмани амалга оширган. Шу билан бирга, уч марта Ўзбекистон чемпиони бўлган Тошкент клуби мавсум якунида Суперлигадан Про-лигага тушиб кетган.
«Леганес» — Мадрид чеккасидаги худди шу номдаги шаҳарнинг футбол клуби. У 1928 йилда ташкил этилган. Ўтган мавсумда клуб Ла Лига (Испания биринчи дивизиони) йўлланмасини қўлга киритган ва ҳозирда у ерда 16 учрашувдан сўнг 17-ўринни эгаллаб турибди (3 та ғалаба, 6 та дуранг ва 7 мағлубият).

Футболист юношеской сборной Узбекистана и «Локомотива» Лазизбек Мирзаев перешёл в испанский клуб «Леганес». Об этом сообщила пресс-служба ташкентского клуба.
Детали соглашения не приводятся. Нынешний контракт с «Локомотивом» у него действовал до 31 декабря 2025 года. Пока также неизвестно, будет ли 18-летний полузащитник выступать за основную команду «Леганеса» или за молодёжную.
Лазизбек Мирзаев был капитаном сборной Узбекистана U-17 на чемпионате мира среди юношей 2023 года. В 1/8 финала он был автором победного гола против Англии (2:1), забитого со штрафного. Юношеская сборная тот турнир завершила на этапе четвертьфинала, уступив Франции.
После успешного выступления на чемпионате мира U-17 Мирзаев привлёк внимание многих скаутов. Его трансфертная стоимость на сегодняшний день оценивается в 350 тысяч евро.
В июне в интервью изданию Chempionat.Asia футболист сообщал, что после турнире агент сообщили об интересе со стороны «Леганеса», с которым он позже подписал контракт.
В чемпионате Узбекистана в 2024 году он сыграл 14 матчей, включая 8 игр в старте, и оформил 1 голевую передачу. При этом ташкентский клуб, трижды становившийся чемпионом Узбекистана, по итогам сезона вылетел из Суперлиги в Про-Лигу.
«Леганес» — испанский футбольный клуб из одноимённого города, в пригороде Мадрида. Клуб основан в 1928 году. В прошлом сезоне смог квалифицироваться в Ла Лигу (высший дивизион Испании), где после 16 матчей занимает 17-е место (3 победы, 6 ничьей и 7 поражений).