АҚШ Давлат департаменти «Грузияда демократияга путур етказган ёки бунга шерик бўлганларга» нисбатан виза чекловларини эълон қилди.
Санкциялар 20 кишига, жумладан, Грузия ҳукумати вазирлари, парламент аъзолари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва хавфсизлик хизматлари ходимлари кабиларга таъсир қилади, дейилади хабарда. Рўйхатга киритилганларнинг исмлари келтирилмади.
«Қўшма Штатлар „Грузин орзуси“ партиясининг Грузия фуқароларига, шу жумладан, намойишчиларга, оммавий ахборот воситалари вакилларига, ҳуқуқ ҳимоячиларига ва мухолифат фаолларига нисбатан давом этаётган шафқатсиз ва асоссиз зўравонлигини қатъиян қоралайди. „Грузин орзуси“ Грузиянинг Евроатлантик келажагидан юз ўгирди, гарчи Грузия халқининг катта қисми буни хоҳлайди ва бу Грузия Конституциясида назарда тутилган», — дейилади АҚШ Давлат департаменти баёнотида. Шунингдек, қўшимча санкциялар тайёрланаётгани ҳам маълум қилинди.
Грузия парламенти спикери, «Грузин орзуси» партияси аъзоси Шалва Папуашвили президент Жо Байден маъмуриятидан чиқаётган санкцияларни мантиқсиз деб атади.
«Бу сайловда ютқазган маъмурият, уларнинг мандати тугайди. Шунга қарамай, улар Америка халқининг Грузия каби муҳим ҳамкор билан муносабатларини бузмоқда. Бу бизни ўйлантиради», — деди Папуашвили журналистларга.
- Грузия бош вазири Ираклий Кобахидзе 2028 йил охиригача Европа Иттифоқига аъзо бўлиш бўйича музокаралардан воз кечишини эълон қилганидан кейин 28 ноябрдан буён оммавий норозилик намойишлари давом этмоқда. Жараёнда ҳозиргача 500 нафаргача одам ҳибсга олинган.
- АҚШ Давлат департаменти ноябрь ойи охирида ҳукмрон «Грузин орзуси» партиясининг «турли антидемократик ҳаракатлари» туфайли Грузия билан стратегик шерикликни тўхтатганини эълон қилган.

Государственный департамент США объявил о ведении визовых ограничений в отношении тех, «кто несёт ответственность за подрыв демократии в Грузии или является соучастником этого».
Санкции затронут 20 человек, включая министров правительства Грузии, членов парламента, сотрудников правоохранительных органов и служб безопасности, а также частных лиц, говорится в сообщении. Имена попавших в список не приводятся.
«Соединённые Штаты решительно осуждают продолжающееся жестокое и неоправданное насилие [правящей] партии „Грузинская мечта“ в отношении граждан Грузии, включая протестующих, представителей средств массовой информации, правозащитников и деятелей оппозиции. „Грузинская мечта“ отвернулась от евроатлантического будущего Грузии, которого желает подавляющее большинство грузинского народа и которое предусмотрено Конституцией Грузии», — говорится в заявлении Госдепартамента США.
Ведомство также сообщило о подготовке дополнительных санкций.
Спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили, входящей в партию «Грузинская мечта», назвал санкции от уходящей администрации президента Джо Байдена бессмысленными.
«Это администрация, которая проиграла выборы, их мандат истекает. Несмотря на это, они портят отношения американского народа с таким важным партнёром как Грузия. Это заставляет задуматься», — заявил Папуашвили журналистам.
• В Грузии с 28 ноября продолжаются массовые протесты, вспыхнувшие после того, как премьер-министр Ираклий Кобахидзе заявил, что страна отказывается от переговоров о вступлении в Евросоюз до конца 2028 года. Полиция жёстко разгоняет акции, были задержаны до 500 человек.
• Госдепартамент США в конце ноября объявил о приостановке стратегического партнёрства с Грузией из-за «различных антидемократических действий» правящей партии «Грузинская мечта».