Ўзбекистонлик профессионал боксчи, собиқ жаҳон чемпиони ва Жаҳон бокс ассоциацияси (WBА) версияси бўйича мажбурий даъвогар Муроджон Аҳмадалиев биринчи енгил вазн тоифасида навбатдаги ғалабасини қўлга киритди.
15 декабрга ўтар кечаси Монте-Карлода (Монако) 30 ёшли ўзбекистонлик 27 ёшли мексикалик Рикардо Эспиноса Франкони мағлубиятга учратиб, WBА йўналиши бўйича вақтинчалик чемпионликка эришди.
Аҳмадалиев биринчи дақиқаларданоқ аниқ қарши зарбалар эвазига устунликка эга бўлди ва учинчи раунддаёқ Эспиносани уч марта йиқитиб, ҳакамни жангни тўхтатишга мажбур қилди. Жанг техник нокаут билан якунланди.
Жангдан сўнг асли наманганлик боксчи мутлақ чемпион Наои Иноуэга рақиблик қилишга тайёрлигини айтиб, япониялик боксчини WBА бўйича ўз мажбуриятларини бажаришга чақирди.
Иноуэ чемпионлик унвонини 24 январь куни IBF`нинг мажбурий рақиби Сем Гудманга қарши ҳимоя қилади.
Наои Иноуэ супер вазн тоифасида амалдаги мутлақ жаҳон чемпиони, тўртта вазн тоифасини забт этишга муваффақ бўлган ва ҳеч қачон мағлуб бўлмаган боксчи ҳисобланади. Япониялик боксчи Жаҳон бокс кенгаши (WBC), Бутунжаҳон бокс ташкилоти (WBО), Халқаро бокс федерацияси (IBF) ва Бутунжаҳон бокс ассоциацияси (WBА) чемпионлик унвонларига эга.
Муроджон Ахмадалиев 1994 йил 2 ноябрда Наманган вилоятида туғилган. Ҳаваскор боксда Осиё чемпиони (2017), жаҳон вице-чемпиони (2015) ва 2016 йилги Олимпиаданинг бронза медали совриндори бўлган. 8 та жанг ўтказиб, иккита (WBА ва IBF) чемпионлик камарини қўлга киритган ўзбекистонлик биринчи ягона жаҳон чемпиони ҳисобланади.

Профессиональный боксёр из Узбекистана, бывший чемпион мира и обязательный претендент по версии Всемирной боксёрской ассоциации (WBA) Муроджон Ахмадалиев (13−1, 10 КО) одержал очередную победу в первом полулёгком весе.
В ночь на 15 декабря в Монте-Карло (Монако) 30-летний узбекистанец победил 27-летнего мексиканца Рикардо Эспиносу Франко (30−5, 25 КО) и завоевал временный титул WBA.
Ахмадалиев с первых минут владел преимуществом в бою за счёт точных контрударов и уже в третьем раунде ему удалось трижды отправить Эспиносу в нокдаун, вынудив рефери остановить поединок. Бой завершился техническим нокаутом.
После боя уроженец Наманганской области заявил, что готов бросить вызов абсолютному чемпиону Наоя Иноуэ и призвал японского боксёра выполнить свои обязательства по проведению обязательной защиты по версии WBA.
Иноуэ проведёт защиту своих титулов 24 января против обязательного претендента по версии IBF Сэма Гудмана.
Наоя Иноуэ (28−0, 25 КО) — действующий абсолютный чемпион мира во втором легчайшем весе и боксёр, который сумел покорить четыре весовые категории и ни разу не проиграл. Японец владеет чемпионскими титулами по версиям Всемирного боксёрского совета (WBC), Всемирной боксёрской организации (WBO), Международной боксёрской федерации (IBF) и Всемирной боксёрской ассоциации (WBA).
Муроджон Ахмадалиев родился 2 ноября 1994 года в Наманганской области. В любительском боксе становился чемпионом Азии (2017), вице-чемпионом мира (2015) и бронзовым призёром Олимпиады-2016. Первый объединённый чемпион мира из Узбекистана, завоевавший два титула (WBA и IBF) за рекордные 8 боев.
В апреле прошлого года 29-летний узбекистанец уступил свои пояса в первом полулёгком весе по версиям WBA и IBF, проиграв раздельным решением судей филиппинскому боксёру Марлону Тапалесу (39−4, 20 КО). В декабре он завоевал статус обязательного претендента после нокаута в восьмом раунде мексиканца Кевина Гонсалеса (27−1−1, 14 КО).