Олий Мажлис Қонунчилик палатаси қаттиқ чиқинди хизматидан қарзи борларнинг электр энергияси учун тўловларини чеклашни назарда тутувчи қонун лойиҳасини муҳокама қилишни бошлади. Бу ҳақда парламент қуйи палатаси матбуот хизмати хабар берди.
Ҳужжат ҳали ҳам фракция даражасида муҳокама қилинмоқда. Унда чиқинди тўловларидан қарзи бўлганларни SMS орқали хабардор қилиб бориш, қарздорлик вужудга келгани тўғрисида огоҳлантирилгандан кейин тўлов амалга оширилмаса, уларнинг электр энергияси учун тўловларини қабул қилишни вақтинчалик чеклаш назарда тутилган.
азиз абдуҳакимов, алишер қодиров, коммунал хизматлар, маиший чиқиндилар, миллий тикланиш, тарифлар, экология, электр энергияси
«Миллий тикланиш» партияси 9 декабрь куни қонун лойиҳасини ўрганиб чиққан ва масъул идора вакилларидан фракциянинг навбатдаги йиғилишигача қўшимча маълумот сўраган. Шу боис қонун лойиҳаси палата ялпи мажлиси кун тартибига киритилмаган.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири Азиз Абдуҳакимов «Миллий тикланиш» фракцияси йиғилишида ҳужжатни шахсан тушунтириб берди.
Эълон қилинган маълумотларга кўра, маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш бўйича аҳолига кўрсатилган хизматлар учун дебитор қарздорлик ҳозирда 596 млрд сўмни ташкил этади. Бу йил бошига қараганда 115 млрд сўмга кўпайган.
Қарздорликларни ундириш тўғрисидаги аризаларни судларга киритиш бўйича Экология вазирлигининг ҳудудий органларига юклатилган вазифа ҳам амалиётда ўз самарасини бермаган.
Депутат Жаҳонгир Шириновнинг таъкидлашича, истеъмолчи ва энергия таъминоти корхонаси ўртасида икки томонлама шартнома тузилади. Унга кўра, мижоз тўловни амалга ошириш мажбуриятини олади, корхона эса электр энергиясини етказиб бериш вазифасини бажаради.
«Бу ерда бошқа субъектлар йўқ. Фақатгина икки тараф бор. Электр тармоғи фуқаро билан тузилган шартномада учинчи тарафга эга эмас. Бу масала ҳуқуқий жиҳатдан қандай ҳал этилади?» — деб сўради у.
Экология вазирлиги вакилининг аниқлик киритишича, қонун лойиҳаси мазкур муаммони ҳал қилиш ва «тўғри ҳуқуқий оқибатлар»ни яратиш мақсадида ишлаб чиқилган. Унинг сўзларига кўра, электр таъминоти корхонаси билан индивидуал шартнома, чиқинди чиқариш хизмати компанияси билан эса оммавий оферта шартномаси тузилади.
Жумладан, «Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги, «Рақобат тўғрисида»ги ва «Электр энергетикаси тўғрисида»ги қонунларга ўзгартиришлар киритилиши кўзда тутилган.
Экология вазири Азиз Абдуҳакимовнинг таъкидлашича, президент қарори доирасида чиқинди хизматлари учун ойлик тўловлардан қарздорлиги бўлган абонентларни SМS орқали хабардор қилиб бориш аллақачон бошланган. Ҳозирча ҲЭТ компанияси фақат хабарномалар юбормоқда, аммо электр энергияси учун тўлов имкониятини чекламаяпти. Бунга сабаб — электр энергияси, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳақидаги қонунларга ҳамда энергия таъминоти корхоналари ва истеъмолчилар ўртасидаги шартномаларга ўзгартиш киритиш заруриятидир.
«Ушбу SMS-хабарлардан сўнг тўловлар ҳажми 200−300 баробар ошди. Яъни одамлар ҳақиқатан ҳам тўловларни амалга оширишни бошлади», — деди у.
Депутатлардан бири, «қайси мамлакатларда бир коммунал хизмат қарзи учун бошқаси ўчирилиши кўзда тутилган» деган саволни берди.
Экология вазири эса «бундай амалиёт деярли барча ривожланган давлатларда мавжуд»лигини таъкидлади. Унинг қайд этишича, ҳозир гап электр энергиясини ўчириш ҳақида эмас, балки тўловни чеклаш ҳақида бормоқда.
«Миллий тикланиш» етакчиси Алишер Қодировнинг маълум қилишича, икки йилда барча коммунал хизматларни бирлаштирадиган ягона биллинг тизими яратилади ва «қарздорлик умумлаштирилади».
Шу билан бирга, сифатсиз хизмат учун чорани кескинлаштириш ҳам кўзда тутилган.
«Ҳаммамиз ёруғ, иссиқ ва тоза яшашни истаймиз. Бу истагимизни таъминлаш учун минглаб ватандошларимиз туну-кун ишлайдилар. Уларни ҳақини тўламаслик ҳаммага зарар. Чиқиндиларни тўплаш, сақлаш ва қайта ишлаш жамият саломатлиги учун ҳаётий масала. Нотўғри сақланаётган чиқинди полигони кимёвий қуролдек хавфли ва бизда 200 та шундай полигон бор. Чиқинди масаласи энг охирги, хавфли нуқтасига етиб келди», — дея ёзди у.
Унинг сўзларига кўра, «тартиб бўлмаган тизимга инвесторлар миллиардлаб маблағини бермоқчи эмас».
«Инвестицияларсиз тизимни ўзгартириб бўлмайди. Чиқинди ва электр тўловлари бир тизимга уланмоқда, навбат газ ва сув тўловларига. Мақсад ватандошга сифатли коммунал хизмати кўрсатишнинг самарали тизимини яратиш. Қонунни биринчи ўқишда маъқулладик», — деди Қодиров.

Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана приступила к обсуждению законопроекта, который предусматривает ограничение возможности оплаты за электричество из-за задолженности за вывоз твёрдых бытовых отходов. Об этом сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Документ пока обсуждается на уровне фракций. Он предусматривает информирование должников за мусор через SMS, а в случае, если после уведомления задолженность не будет погашена, планируется временно ограничить приём платежей за электроэнергию.
Партия «Миллий тикланиш» 9 декабря изучила законопроект и попросила предоставить дополнительную информацию до следующего заседания фракции. Поэтому законопроект не был включён в повестку дня пленарного заседания палаты.
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов лично разъяснил документ на заседании фракции «Миллий тикланиш».
Согласно озвученным данным, дебиторская задолженность населения за услуги по сбору и вывозу бытовых отходов на данный момент составляет 596 млрд сумов, что на 115 млрд сумов больше по сравнению с началом года.
Практика подачи заявлений в суды по взысканию задолженности, возложенная на территориальные органы Минэкологии, пока не приносит ожидаемых результатов.
Депутат Джахонгир Ширинов указал, что между потребителем и предприятием энергоснабжения заключается двухсторонний договор, по которому клиент обязан проводить оплату, а компания — поставлять электроэнергию.
«Здесь больше нет субъектов. Здесь только две стороны. У электросети ведь нет третьей стороны в договоре с гражданином. Как будет решаться этот вопрос с юридической стороны?» — спросил он.
Представитель Минэкологии уточнил, что законопроект разработан для решения этой проблемы и создания основы для «правильных юридических последствий». По его словам, с предприятием электроснабжения составляется индивидуальный договор, с компанией по вывозу мусора — публичный договор.
В частности, планируется внести поправки в законы «О защите прав потребителей», «О конкуренции» и «Об электроэнергетике».
Министр экологии Азиз Абдухакимов отметил, что в рамках указа президента потребителей через SMS уже начали уведомлять об ограничении оплаты за свет из-за долгов по мусору. Компания РЭС пока направляет уведомления, но не ограничивает возможность оплаты за электроэнергию. Причина — требуется внесение поправок в законы об электроэнергии, защите прав потребителей, а также в условия соглашений между предприятиями энергоснабжения и потребителями.
«После этих SMS объём платежей вырос в 200−300 раз. То есть люди реально начали платить», — сказал он.
Один из депутатов спросил, в каких странах предусмотрено «отключение одной коммунальной услуги из-за другой».
Глава Минэкологии отметил, что «такая практика есть практически во всех развитых странах». Он уточнил, что сейчас речь идёт об ограничении платы, а не об отключении электроэнергии.
Лидер «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров сообщил, что в течение двух лет будет создана единая биллинговая система, которая охватит все коммунальные услуги, а «задолженности будут объединены».
При этом предусматривается ужесточение мер за оказание некачественных услуг.
«Мы все хотим, чтобы был свет, жить в тепле и чистоте. Чтобы удовлетворить это желание, тысячи наших соотечественников работают день и ночь. Не оплачивать их труд наносит вред всем. Сбор, хранение и переработка отходов — жизненно важный вопрос для здоровья общества. Неправильно устроенные свалки отходов опасны, как химическое оружие, и у нас их насчитывается 200. Проблема отходов достигла своего критического, опасного предела», — написал он.
По его словам, «инвесторы не готовы вкладывать миллиарды в систему, где нет порядка».
«А без инвестиций её изменить невозможно. Платежи за отходы и электроэнергию подключаются к одной системе, на очереди — платежи за газ и воду. Цель — создать эффективную систему предоставления качественных коммунальных услуг для граждан. Закон был одобрен в первом чтении», — отметил Кадиров.