Беш нафар болани уриб юборган ва улардан иккисининг ўлимига сабабчи бўлган ҳайдовчи Тошкент вилояти Жиноят ишлари бўйича Янгийўл тумани суди залида қамоқдан озод этилди. Бир ҳафта ўтгач, судья Улуғбек Иброҳимов ЙТҲ билан боғлиқ худди шундай ишни кўриб чиқди, аммо бошқа жазо тайинлади. Икки боланинг ўлимига сабабчи бўлган биринчи ҳайдовчига ахлоқ тузатиш ишлари, бир кишининг ўлимига сабабчи бўлган ҳайдовчига эса озодликдан маҳрум қилиш жазоси берилди. Kun.uz бу ҳолатларга эътибор қаратди. «Газета.uz» суд қарорларини ўрганиб чиқди.
Биринчи ҳолат
Жиноят ишлари бўйича Янгийўл туман суди 11 ноябрь куни олий маълумотли ва «One Cargo» компаниясида диспетчер бўлиб ишлайдиган Рустамжон Мирзахатамов (1993 йилда туғилган)га нисбатан жиноят ишини кўриб чиқди. Жараёнга судья Улуғбек Ибрагимов раислик қилди.
Иш материалларига кўра, 21 июнь куни тахминан соат 20:30 ларда М-34 Тошкент — Душанбе автомобиль йўлининг Янгийўл тумани қисмида Cобалт русумли автомашина ҳайдовчиси «бошқарувни йўқотиб», йўл четида турган 5 нафар ўсмирни уриб юборган. ЙТҲ оқибатида 18 ёшли О.З. ва 17 ёшли А.З. (бир хил фамилияли) Янгийўл шаҳар шифохонасининг реанимация бўлимида вафот этган, қолган уч нафар бола (иккитаси — 18 ёш, биттаси — 14 ёш) оғир тан жароҳати олган.
Суд ҳайдовчи Йўл ҳаракати қоидаларининг бешта бандини, шу жумладан, тезлик режимини қўпол равишда бузганини аниқлади.
Мажлисда Мирзахатамов айбини тўлиқ тан олиб, чин кўнгилдан пушаймон эканини билдирди. Унинг сўзларига кўра, ўша куни бир нечта бола йўлни кесиб ўтмоқчи бўлган, у чарчагани сабабли уларни фақат яқин масофадан кўрган, шундан сўнг рулни кескин ўнгга бурган, лекин машина бошқарувини йўқотган. Машина йўл четига чиқиб, бошқа вояга етмаган болаларни уриб юборган. Судланувчининг таъкидлашича, йўл чети яхши ёритилмагани сабабли болаларни кўра олмаган.
Айбланувчи жабрланувчиларга етказилган моддий ва маънавий зарарни тўлиқ қоплаганини, уларнинг оилалари томонидан ҳеч қандай даъво йўқлигини, келгусида уларни қўллаб-қувватлашга ваъда берганини айтиб, суддан жазони енгиллаштиришни сўраган.
Суд қарорида қайд этилишича, ҳалок бўлганларнинг барча қариндошлари, жабрланувчилар ва уларнинг вакиллари Мирзахатамов берган кўрсатмаларга ўхшаш кўрсатмалар берган. Уларнинг таъкидлашича, ҳайдовчи улардан узр сўраган ва етказилган зарарни қоплаган, шунинг учун унга нисбатан даъволари йўқ. Уларнинг барчаси суддан жазони енгиллаштиришни сўрашган.
Суд Рустамжон Мирзахатамовни Ўзбекистон Жиноят кодексининг 266-моддаси 3-қисми «а» банди (одамлар ўлимига сабаб бўлган транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш/муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиб, ўн йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) бўйича айбдор деб топди.
Суд жазо тайинлашда жиноятнинг хусусиятини, унинг ижтимоий хавфлилик даражасини, содир этилган қилмишнинг сабабларини, судланувчининг шахсини, унинг ёшини, етказилган зарарнинг тўлиқ қопланганини инобатга олди.
Суд томонидан жавобгарликни оғирлаштирувчи ҳолатлар мавжуд эмаслиги аниқланди, судланувчининг айбига тўлиқ иқрор бўлгани, қилмишидан пушаймонлиги, муқаддам судланмагани, оилавий ҳолати, жабрланувчилар ва уларнинг қонуний вакиллари томонидан эътирозлар йўқлиги, яшаш жойидан берилган илтимосномалар, шунингдек судланувчининг жиноят содир этилгунга қадар ва ундан кейинги хулқ-атвори қилмишнинг ижтимоий хавфлилигини сезиларли даражада камайтирувчи ҳолатлар сифатида баҳоланди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, суд судланувчига нисбатан Жиноят кодексининг 57-моддасини қўллашга қарор қилиб, унга нисбатан айблов моддаси санкциясида назарда тутилмаган енгилроқ жазо, яъни ахлоқ тузатиш ишлари жазосини тайинлади.
Натижада судланувчига иш ҳақининг 20 фоизи давлат даромадига ўтказилган ҳолда 3 йил ахлоқ тузатиш ишлари ва 3 йилга транспортни бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилиш жазоси берилди. Суд қамоққа олиш эҳтиёт чорасини бекор қилди ва судланувчи дарҳол суд залида озод қилинди.
Иккинчи ҳолат
18 ноябрь куни худди шу судда йўл-транспорт ҳодисасида бир кишининг ҳалок бўлишига айбдор деб топилган бошқа ҳайдовчи — Исломжон Алибоев (1997 йилда туғилган, ўрта махсус маълумотли, вақтинча ишсиз) устидан ҳукм чиқарилди.
Иш ҳужжатларига кўра, ҳайдовчи 23 июнь куни соат 21:00 лар атрофида Янгийўл туманидаги М-39 Тошкент — Термиз автомобиль йўлида йўлни кесиб ўтаётган пиёда Х. И.ни уриб юборган. Жабрланувчи воқеа жойида ҳалок бўлган.
Суд ҳайдовчи ЙҲҚнинг иккита бандини бузганлигини аниқлади. Хусусан, қаршидан келаётган автомобилнинг чироқлари ёруғидан кўзи қамашиб қолган ҳайдовчи тўхташ чораларини кўрмай, ҳаракатини давом эттирган. Айни пайтда И. Х. йўлни чапдан ўнгга кесиб ўтаётган эди.
Алибоев судда ўз айбини тан олиб, марҳумнинг қариндошларига қўлидан келганча ёрдам кўрсатганини ва келажакда ҳам ёрдам беришини маълум қилди. Жабрланувчи томон ҳам ҳукмни енгиллаштиришни илтимос қилган.
Улуғбек Иброҳимов раислигидаги суд судланувчини Жиноят кодексининг 266-моддаси 2-қисми (транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш одам ўлимига сабаб бўлиши, 7 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси белгиланган) бўйича айбдор деб топди ва уни айнан шу муддатга транспортни бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилган ҳолда, манзил-колонияда 2 йил муддатга озодликдан маҳрум қилишга ҳукм қилди.
Турлича ҳукмлар
Иккала судланувчи ҳам бўйдоқ ва илгари судланмаган эди. Иккаласи ҳам айбини тан олди ва етказилган зарарни қоплади. Бироқ судья Мирзахатамовга нисбатан Жиноят кодексининг 57-моддасини қўллаб, икки нафар боланинг ҳалок бўлгани ва йўл ҳаракати қоидаларини қўпол равишда бузганига қарамай, енгил жазо тайинлади. Алибоев эса ЙҲҚнинг иккита бандини бузгани ва бир кишининг ҳалок бўлиши учун реал муддатга ҳукм қилинди.
Бош прокуратура матбуот хизматининг хабар беришича, Мирзахатамовга чиқарилган ҳукм юзасидан кассация протести киритилган.

Водитель, сбивший пятерых детей и ставший причиной смерти двух из них, был освобождён из-под стражи прямо в зале суда Янгиюльского района по уголовным делам Ташкентской области. Через неделю судья Улугбек Ибрагимов рассмотрел похожее дело, связанное с ДТП, но назначил другое наказание. Первый водитель, виновный в гибели двух детей, получил исправительные работы, а водитель, ставший причиной смерти одного человека, был приговорён к лишению свободы. На эти случаи обратил внимание Kun.uz. «Газета.uz» изучила решения суда.
Первый случай
Янгиюльский районный суд по уголовным делам 11 ноября рассмотрел уголовное дело в отношении Рустамжона Мирзахатамова (1993 года рождения), который имеет высшее образование и работает диспетчером в компании One Cargo. Председательствовал судья Улугбек Ибрагимов.
Согласно материала дела, 21 июня примерно в 20:30 на участке трассы М-34 «Ташкент-Душанбе» в Янгиюльском районе подсудимый на автомобиле Cobalt «потерял управление» и сбил пятерых подростков, стоявших на обочине. В результате ДТП 18-летний О. З. и 17-летний А. З. (с одинаковыми фамилиями) скончались в реанимации городской больницы Янгиюля, остальные трое детей (двоим — 18, одному — 14 лет) получили тяжёлые травмы.
Суд установил, что водитель грубо нарушил пять пунктов Правил дорожного движения, в том числе скоростной режим.
На заседании Мирзахатамов полностью признал вину и заявил, что искренне раскаивается. По его словам, в тот день несколько детей пытались перейти дорогу, он из-за усталости заметил их только с близкого расстояния, после чего резко повернул руль вправо, но потерял управление автомобилем. Машина выехала на обочину и сбила других несовершеннолетних детей. Подсудимый утверждает, что на обочине отсутствовало освещение, из-за чего он не увидел детей.
Обвиняемый заявил, что полностью возместил материальный и моральный ущерб пострадавшим, указал на отсутствие претензий со стороны их семей, пообещал поддерживать их в будущем, а также попросил суд смягчить наказание.
В решении суда отмечается, что все родственники погибших, пострадавшие и их представители дали такие же показания, как Мирзахатамов. Они заявили, что водитель извинился перед ними и компенсировал нанесённый ущерб, поэтому они не имеют к нему претензий. Все они попросили суд смягчить ему наказание.
Суд признал Рустамжона Мирзахатамова виновным по пункту «а» части 3 статьи 266 Уголовного кодекса Узбекистана (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее человеческие жертвы / наказывается лишением свободы до 10 лет с лишением определённого права).
При назначении наказания суд учёл характер преступления, степень его общественной опасности, причины совершённого деяния, личность подсудимого, его возраст, факт полного возмещения причинённого ущерба.
Суд установил отсутствие отягчающих обстоятельств, а также отметил полное признание вины подсудимым, его раскаяние в содеянном, отсутствие предыдущих судимостей, семейные обстоятельства, отсутствие претензий со стороны потерпевших и их законных представителей, ходатайства, поданные с места жительства, а также поведение подсудимого до и после совершения преступления, которые были расценены как смягчающие обстоятельства и существенно снижающие общественную опасность деяния.
На основании вышеизложенного суд решил применить к подсудимому статью 57 Уголовного кодекса, назначив ему более мягкое наказание, не предусмотренное санкцией статьи, вменённой ему в вину, а именно наказание в виде исправительных работ.
В итоге подсудимый получил 3 года исправительных работ с удержанием 20% заработка в доход государства и лишением права управления транспортом на 3 года. Меру пресечения в виде заключения под стражу суд отменил, и подсудимый был освобождён прямо в зале суда.
Второй случай
18 ноября в том же суде был вынесен приговор другому водителю, виновному в гибели человека в ДТП, — Исломжону Алибоеву (1997 года рождения, среднее специальное образование, временно безработный).
Согласно материалам дела, 23 июня около 21:00 на трассе М-39 «Ташкент-Термез» в Янгиюльском районе он сбил пешехода Х. И., переходившего дорогу. Пострадавший скончался на месте происшествия.
Суд установил, что водитель нарушил два пункта ПДД. В частности, водитель, ослеплённый светом фар встречного автомобиля, не предпринял меры для остановки и продолжил движение. В это время дорогу с левой стороны на правую переходил И. Х.
На суде Алибоев признал свою вину и заявил, что оказал посильную помощь родственникам погибшего и будет помогать в будущем. Потерпевшая сторона также ходатайствовала о смягчении приговора.
Суд под председательством Улугбека Ибрагимова признал подсудимого виновным по части 2 статьи 266 УК (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее смерть человека / наказывается лишением свободы до 7 лет с лишением определённого права) и приговорил его к 2 годам лишения свободы в колонии-поселении с лишением права управления транспортом на тот же срок.
Разные приговоры
Оба подсудимых были холостыми и ранее несудимыми. Оба признали вину и возместили ущерб. Однако судья, применив статью 57 УК, назначил Мирзахатамову мягкое наказание, несмотря на гибель двух детей и грубое нарушение ПДД. Алибоев за нарушение двух пунктов ПДД и гибель одного человека был приговорён к реальному сроку.
В пресс-службе Генеральной прокуратуры сообщили, что в отношении приговора Мирзахатамову был подан кассационный протест.