Жанубий Корея Конституциявий суди 16 декабрь куни президент Юн Сок Ёлга қарши 3 декабрь куни ҳарбий ҳолат жорий этишга уриниш юзасидан импичмент ишини кўриб чиқишни бошлади, деб хабар берди Yonhap.
Биринчи оммавий эшитув 27 декабрь куни бўлиб ўтади. Бу «тайёргарлик» бўлади: судьялар ишнинг асосий ҳуқуқий масалаларини ва ишни кўриб чиқиш жадвалини тасдиқлайди.
Конституциявий суд 180 кун ичида президентни лавозимидан четлаштириш ёки қайта тиклаш тўғрисида қарор қабул қилиши керак. Импичментни тасдиқлаш учун барча олти судьянинг розилиги талаб қилинади.
Агар суд президентни лавозимидан четлатса, 60 кун ичида муддатидан олдин президентлик сайловлари ўтказилиши керак.
Юн Сок Ёль ва бир қатор юқори мартабали амалдорлар ҳарбий ҳолат жорий этилгани сабабли исён кўтариш ва мансаб ваколатларини суиистеъмол қилишда ҳам айбланиши мумкин. Полиция, Коррупцияга қарши кураш бошқармаси (CIO) ва Мудофаа вазирлигининг тергов бўлими биргаликда президентни сўроққа чақирди.
Жанубий Кореянинг ҳукмрон Халқ кучи партияси раҳбари Хан Дон Хун ҳам душанба куни ўз лавозимидан истеъфога чиқишини эълон қилди. Партия Олий кенгашининг беш нафар сайланган аъзоси ҳам истеъфога чиқиш ниятини маълум қилди.
14 декабрь куни Жанубий Корея парламенти иккинчи уринишда Юн Сок Ёлга импичментни қўллаб-қувватлади. Уни 204 депутат маъқуллади, 85 нафари қарши, 3 нафари бетараф бўлса, яна тўрт овоз ҳақиқий эмас, деб топилди.
Президентнинг ваколатлари зудлик билан тўхтатилди ва бош вазир Хан Дак Су давлат раҳбари вазифасини бажарувчи бўлди.
• 3 декабрь куни кечқурун президент Юн Сок Ёль Жанубий Кореяда ҳарбий ҳолат эълон қилганди. У буни конституциявий тартибни «коммунистик кучлар»дан ҳимоя қилиш зарурати билан изоҳлади. Унинг сўзларига кўра, у бундай чорани мамлакатни инқирозга олиб киришга уринаётган мухолифат ҳаракатлари туфайли қўллаган.
• Парламент қарорни блоклади ва президент уни бекор қилишга мажбур бўлди. Шундан сўнг Мудофаа вазирлиги раҳбари Ким Ён Хён истеъфога чиқди, президент, собиқ вазир ва бошқа бир қатор амалдорларга нисбатан тергов бошланди. Улар исён, давлатга хиёнат ва ҳокимиятни суиисте’мол қилишда гумон қилинмоқда.
• 12 декабрь куни телемурожаатида Юн ҳарбий ҳолат жорий этиш қарори «давлат ишларини нормаллаштириш» учун тўғри ва зарур бўлганини айтди. У исён кўтаришда айбланиш ва истеъфога чиқишга даъватларни рад этиб, охиригача курашишга ваъда берди.
• Жанубий Кореяда президент импичмент орқали охирги марта 2016 йилда четлатилган эди. Гап Пак Кин Хе ҳақида бормоқда. Унинг импичментига коррупция можароси сабаб бўлган, терговни эса ўша вақтда прокурор лавозимидаги Юн Сок Ёль олиб борган.

Конституционный суд Южной Кореи 16 декабря начал рассмотрение дела об импичменте президента Юн Сок Ёля, связанного с его попыткой ввести военное положение 3 декабря, сообщает Yonhap.
Первое публичное слушание пройдёт 27 декабря. Оно будет «подготовительным»: судьи утвердят основные юридические вопросы дела и график рассмотрения дела.
У Конституционного суда будет до 180 дней, чтобы вынести решение о том, отстранить или восстановить президента в должности. Для утверждения импичмента требуется согласие всех шести судей.
В случае, если суд отстранит президента, внеочередные президентские выборы должны состояться в течение 60 дней.
Юн Сок Ёлю и ряду высокопоставленных чиновников также могут предъявить обвинения в мятеже и злоупотреблении властью из-за введения военного положения. Полиция, Управления по расследованию коррупции среди высокопоставленных должностных лиц (CIO) и следственный отдел Министерства обороны совместно вызвали президента на допрос.
Глава правящей в Южной Корее партии «Сила народа» Хан Дон Хун в понедельник также объявил, что подаёт в отставку с занимаемой должности. О своём намерении уйти с постов заявили и пятеро избранных членов Высшего совета партии.
14 декабря парламент Южной Кореи со второй попытки поддержал импичмент Юн Сок Ёлю. «За» проголосовали 204 депутата, «против» — 85, трое воздержались, ещё четыре голоса признали недействительными.
Полномочия президента были немедленно приостановлены, а исполняющим обязанности главы государства стал премьер-министр Хан Дак Су.
• Последний раз президента в Южной Корее отстраняли в результате импичмента в 2016 году. Речь идёт о Пак Кын Хе. Поводом для её импичмента стал коррупционный скандал, расследование которого возглавлял Юн Сок Ёль, занимавший тогда пост прокурора.