Германия Бундестаги (парламенти) 16 декабрь куни бўлиб ўтган йиғилишда амалдаги канцлер Олаф Шольц ҳукуматига ишончсизлик вотумини қўллаб-қувватлади, деб ёзади Bild.
394 депутат парламентни тарқатиб юбориш ва янги сайловлар ўтказиш учун овоз берди, 207 нафари Шольцнинг вазирлар кабинетини қўллаб-қувватлади ва 116 нафари бетараф қолди. Ишончсизлик вотумига эришиш учун камида 367 овоз керак эди.
Овоз беришдан сўнг Шольц Германия президенти Франк-Вальтер Штайнмайерга парламентни расман тарқатиб юборишни таклиф қилди. У 21 кун ичида қарор қабул қилиши керак. Штайнмайер Бундестагни тарқатиб юбориши ва 23 февралда янги сайловларни тайинлаши кутилмоқда.
Шольц Бундестагга 11 декабрь куни — Социал-демократик партия (СДП), Эркин демократик партия (ЭДП) ва «Яшиллар»ни ўз ичига олган ҳукмрон коалиция парчаланганидан бир ой ўтгач, ҳукуматга ишонч сўровини юборди. У Шольц молия вазири, ЭДП раҳбари Кристиан Линднерни истеъфога чиқарганидан кейин парчаланиб кетди.
Германия конституцияси Бундестагнинг мустақил равишда тарқалиб кетишига йўл қўймайди, шунинг учун Шольц учун муддатидан олдин сайлов ўтказишнинг ягона йўли ҳукуматга ишончсизлик вотуми бўлди, деб тушунтиради BBC. Дастлаб Германияда парламент сайловлари сентябрь ойида ўтказилиши керак эди, аммо Шольц муддатидан олдин овоз бериш ўз партияси — СДПнинг сиёсий мавқеини тиклаш учун «энг яхши имконият» деб қарор қилди.
Социологик сўровларга кўра, ҳозирда етакчи ўринларни консерватив блок — Фридрих Мерц бошчилигидаги «Христиан-демократик иттифоқ» ва «Христиан-социал иттифоқ» (ХДИ/ХСИ) эгаллаб турибди. Иккинчи ўринда ўта ўнгчилар бўлган «Германия учун альтернатива». СДП учинчи, «Яшиллар» эса тўртинчи ўринда. Асосий партиялар анъанавий равишда «Германия учун альтернатива» билан коалиция тузишдан бош тортади, аммо унинг мавжудлиги «парламент арифметикасини мураккаблаштиради», бу эса бошқариш қийин бўлган коалицияларга айланиши мумкин, деб таъкидлайди Reuters.
- Ноябрь ойи охирида Шольц иккинчи муддатга ўз номзодини қўйишни режалаштираётгани маълум бўлганди. Унинг потенциал рақиби, Германия мудофаа вазири Борис Писториус бўлажак сайловларда Социал-демократик партиядан канцлерликка номзодини кўрсатишдан бош тортган ва Шольцни қўллаб-қувватлаган. Партия аъзолари аввалроқ Шольцнинг оммабоп эмаслиги сабабли Писториусни ўз номзодини қўйишга чақирганди.

Бундестаг (парламент) Германии на заседании 16 декабря поддержал вотум недоверия правительству действующего канцлера Олафа Шольца, пишет Bild.
394 депутата проголосовали за роспуск парламента и проведение новых выборов, 207 — поддержали кабинет министров Шольца и 116 — воздержались. Для вынесения вотума недоверия необходимо было как минимум 367 голосов.
После голосования Шольц обратился к президенту Германии Франку-Вальтеру Штайнмайеру с предложением формально распустить парламент. Он должен принять решение в течение 21 дня. Ожидается, что Штайнмайер распустит Бундестаг и назначит новые выборы 23 февраля.
Шольц направил в бундестаг запрос о доверии правительству 11 декабря — месяц спустя после развала правящей коалиции, куда входила Социал-демократическая партия (СДПГ), Свободная демократическая партия (СвДП) и «Зелёные». Она распалась после того, как Шольц отправил в отставку министра финансов Кристиана Линднера — лидера СвДП.
Конституция Германии не позволяет Бундестагу распуститься самостоятельно, поэтому единственным способом провести досрочные выборы для Шольца был вотум недоверия правительству, поясняет BBC. Изначально парламентские выборы в Германии должны были пройти в сентябре, но Шольц решил, что досрочное голосование «лучший шанс» возродить политическое положение своей партии — СДПГ.
По данным социологических опросов, лидирующие позиции сейчас у консервативного блока — «Христианско-демократического союза» и «Христианско-социального союза» (ХДС/ХСС) во главе с Фридрихом Мерцем. На втором месте идёт ультраправая «Альтернатива для Германии» (АдГ). СДПГ занимает третье место, а «Зелёные» — четвёртое. Основные партии традиционно отказываются создавать коалиции с АдГ, но её присутствие «усложняет парламентскую арифметику», что может вылиться в громоздкие коалиции, отмечает Reuters.
• В конце ноября стало известно, что Шольц планирует баллотироваться на второй срок. Его потенциальный соперник, министр обороны Германии Борис Писториус отказался выдвигаться в канцлеры от Социал-демократической партии на предстоящих выборах и поддержал Шольца. Члены партии ранее призывали его баллотироваться из-за непопулярности Шольца.