Ўзбекистон Афғонистонга электр энергияси экспорти бўйича келишувни 2025 йилгача узайтирди, деб хабар қилди Afghanistan Breshna Shirkat (DABS) компанияси матбуот хизмати.
Шу ҳафтада Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов бошчилигидаги делегация Афғонистонга ташриф буюрди. Энергетика вазирлиги раҳбари DABS бош директори Абдул Бари Умар билан музокаралар ўтказди.
Учрашув якунига кўра, «Ўзэнергосотиш» ва Афғонистоннинг DABS компанияси ўртасида 2025 йилга мўлжалланган электр энергиясини сотиб олиш шартномаси (PPA) тузилди.
Томонлар, шунингдек, Ўзбекистондан Афғонистонга 500 кВ электр узатиш линиясини қуриш бўйича «ҳар томонлама ва батафсил» техник муҳокамалар ўтказди.
Мамлакатлар батафсил техник таҳлиллар якунлангач, Сурхондан Пули-Хумригача бўлган йўналиш бўйлаб, сўнгра Кобулга етиб борадиган электр узатиш линиясини яратиш бўйича ишларни бошлашга келишиб олди. Ушбу электр узатиш линиясида иш бошлаш санаси бир неча бор орқага сурилган.
Мазкур лойиҳани амалга ошириш натижасида Афғонистонга суткалик 24 миллион кВт/соат ёки йилига 6 миллиард кВт/соат энергия етказиб берилади. Лойиҳа бўйича электр тармоғининг умумий узунлиги 245,6 км. Шундан 45 км Ўзбекистон ҳудудида, 200,6 км Афғонистон ҳудудида.
2022 йил июль ойида Афғонистондаги лойиҳа қиймати 100,1 миллион долларга баҳоланган.
TOLO News маълумотларига кўра, Афғонистон ҳозирда электр энергиясига бўлган эҳтиёжнинг атиги 20 фоизини ички ишлаб чиқаради, электр энергиясининг 80 фоизи эса Ўзбекистон, Тожикистон, Туркманистон ва Эрондан импорт қилинади. Толибон Тожикистон билан ноябрь охирида, Туркманистон билан эса 7 декабрда шартнома имзолаган.
Эслатиб ўтамиз, ўтган йилнинг декабрь ойида Ўзбекистон ва Афғонистон электр энергияси етказиб бериш бўйича келишувни 2024 йилгача узайтирган эди.
2019 йил сентябрь ойида Ўзбекистоннинг «Миллий электр тармоқлари» корхонаси Da Afghanistan Breshna Sherkat компанияси билан 10 йил муддатга электр энергияси етказиб бериш бўйича шартнома тузганди. Ўшанда энергетика вазири ўринбосари Шерзод Хўжаев дастлабки босқичда етказиб бериш ҳажми 4,2 миллиард киловатт/соатни ташкил этиб, кейинчалик 6 миллиард киловатт/соатга етказилишини маълум қилганди.
Ўзбекистон 2002 йилдан буён Афғонистонга мунтазам равишда электр энергияси етказиб бермоқда. Шу вақт ичида етказиб бериш ҳажми 62 миллион киловатт/соатдан 2019 йил якунига кўра қарийб 2,6 миллиард киловатт/соатгача ошган. 2023 йилда Афғонистон томонига 91,18 миллион долларга 1,82 миллиард кВт/соат электр энергияси етказиб берилган (бир кВт/соат учун тахминан 5 цент).

Узбекистан продлил соглашение об экспорте электроэнергии в Афганистан на 2025 год, сообщила пресс-служба компании Afghanistan Breshna Shirkat (DABS).
dabs, афганистан, журабек мирзамахмудов, узэнергосотиш
На этой неделе Афганистан посетила узбекистанская делегация во главе с министром энергетики Журабеком Мирзамахмудовым. Глава Минэнерго провёл переговоры с гендиректором DABS Абдулом Бари Омаром.
По итогам встречи «Узэнергосотиш» и афганская компания DABS заключили соглашение о покупке электроэнергии (PPA) на 2025 год.
Стороны также провели «всесторонние и детальные» технические обсуждения строительства линии электропередачи мощностью 500 кВ из Узбекистана в Афганистан.
Страны договорились, что после завершения детального технического анализа начнутся работы по созданию ЛЭП, которая будет проходить по маршруту от Сурхана до Пули-Хумри, а затем достигнет Кабула. Срок начала работ по этой ЛЭП отодвигали несколько раз.
В результате реализации данного проекта Афганистан будет обеспечен ежесуточным поступлением 24 млн кВт·ч, или 6 млрд кВт·ч в год. Общая протяжённость ЛЭП согласно проекту составляет 245,6 км. Из них 45 км приходится на территорию Узбекистана и 200,6 км — на территорию Афганистана.
Стоимость проекта на территории Афганистана в июле 2022 года оценивалась в 100,1 млн долларов.
По данным TOLO News, на данный момент Афганистан производит только 20% необходимой ему электроэнергии внутри страны, тогда как 80% электричества импортируется из Узбекистана, Таджикистана, Туркменистана и Ирана. Соглашение с Таджикистаном талибы подписали в конце ноября, а с Туркменистаном — 7 декабря.
Напомним, в декабре прошлого года Узбекистан и Афганистан продлили соглашение о поставках электроэнергии на 2024 год.
В сентябре 2019 года предприятие «Национальные электрические сети» Узбекистана заключило контракт с Da Afghanistan Breshna Sherkat на поставку электроэнергии сроком на 10 лет. Замминистра энергетики Шерзод Ходжаев тогда сообщал, что объём поставок на первоначальном этапе составит 4,2 миллиарда кВт.ч с последующим увеличением до 6 миллиардов кВт.ч.
Узбекистан осуществляет регулярные поставки электроэнергии в Афганистан с 2002 года. За это время объём поставок увеличился с 62 миллионов кВт·ч до почти 2,6 миллиарда кВт·ч по итогам 2019 года. В 2023 году афганской стороне было поставлено 1,82 млрд кВт·ч электроэнергии за 91,18 млн долларов (около 5 центов за кВт·ч).