Осиё Тараққиёт банки Жиззах, Қашқадарё, Сурхондарё ва Тошкент вилоятларида давлат-хусусий шериклик асосида юқори сифатли мактабгача таълимни таъминлашни қўллаб-қувватлаш мақсадида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг транзакция масалалари бўйича маслаҳатчиси сифатида фаолият юритади. Бу ҳақда ОТБ матбуот хизмати хабар қилди.
Қайд этилишича, банк Самарқанд вилоятидаги 100 та мактабгача таълим муассасасини ривожлантириш бўйича шу каби маслаҳат хизматларини кўрсатмоқда.
ОТБнинг бешта ҳудудда транзакция бўйича маслаҳати ёрдамида мамлакатда 500 тагача (ҳар бир ҳудудда 100 га яқин) мактабгача таълим муассасаси ташкил этилади, бу эса 75 минг нафар ўқувчига фойда келтиради.
Лойиҳалар таълим тизимини халқаро стандартларга мослаштиришга кўмаклашади, дейилади хабарда.
«ОТБнинг транзакцияларга оид маслаҳат ёрдами болалар боғчаларини бошқариш ва уларнинг сифати ва барқарорлигини оширишда илғор тажриба олиб келади», — деди ОТБнинг Ўзбекистондаги раҳбари Канокпан Лао-Арая.
ОТБ кўмаги лойиҳалар тайёрлаш, уларни ташкил қилиш ва ҳар бир лойиҳа учун малакали хусусий ҳамкорларни жалб қилишда ёрдам кўрсатишни ўз ичига олади.
Банк уларни амалга оширишда Ўзбекистоннинг ДХШ бозорини ривожлантириш тажрибасига таянади ҳамда давлат ва хусусий секторни ДХШни амалга ошириш салоҳиятини кучайтиришда қўллаб-қувватлайди.
Аввалроқ ОТБ мамлакатдаги таълим, соғлиқни сақлаш, қайта тикланувчи энергия манбалари, коммунал хизматлар, чиқиндиларни бошқариш ва сув таъминоти соҳаларида ДХШ лойиҳаларини қўллаб-қувватлаган.

The Asian Development Bank has been appointed as a transaction advisor to the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Economy and Finance to support the delivery of high-quality preschool education via public-private partnerships (PPPs) in Jizzakh, Kashkadarya, Surkhandarya and Tashkent regions in Uzbekistan, ADB’s press service said.
The ADB is already providing similar advisory services for developing 100 preschools in Samarkand region.
The bank’s transaction advisory support in all five regions will result in the creation of up to 500 preschools in the country (around 100 in each region) potentially benefitting 75,000 students.
The pre-schools will contribute to meeting the goal of upgrading the education system as envisaged under Uzbekistan’s Strategy 2030.
“ADB's transaction advisory support will bring best practices in the management and operation of pre-schools and help enhance the quality and sustainability of pre-school education,” ADB country director for Uzbekistan Kanokpan Lao-Araya stressed.
ADB’s support will include project preparation, project structuring and support on procurement of qualified private partners for each project.
In the implementation of these projects, ADB will build on its experience in developing the PPP market in Uzbekistan and support the government and the private sector in strengthening their capacity to implement PPPs.
So far, ADB has supported PPPs in the education, health, renewable energy, utilities, waste management and water sectors in the country.