Осиё Тараққиёт банки Жиззах, Қашқадарё, Сурхондарё ва Тошкент вилоятларида давлат-хусусий шериклик асосида юқори сифатли мактабгача таълимни таъминлашни қўллаб-қувватлаш мақсадида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг транзакция масалалари бўйича маслаҳатчиси сифатида фаолият юритади. Бу ҳақда ОТБ матбуот хизмати хабар қилди.
Қайд этилишича, банк Самарқанд вилоятидаги 100 та мактабгача таълим муассасасини ривожлантириш бўйича шу каби маслаҳат хизматларини кўрсатмоқда.
ОТБнинг бешта ҳудудда транзакция бўйича маслаҳати ёрдамида мамлакатда 500 тагача (ҳар бир ҳудудда 100 га яқин) мактабгача таълим муассасаси ташкил этилади, бу эса 75 минг нафар ўқувчига фойда келтиради.
Лойиҳалар таълим тизимини халқаро стандартларга мослаштиришга кўмаклашади, дейилади хабарда.
«ОТБнинг транзакцияларга оид маслаҳат ёрдами болалар боғчаларини бошқариш ва уларнинг сифати ва барқарорлигини оширишда илғор тажриба олиб келади», — деди ОТБнинг Ўзбекистондаги раҳбари Канокпан Лао-Арая.
ОТБ кўмаги лойиҳалар тайёрлаш, уларни ташкил қилиш ва ҳар бир лойиҳа учун малакали хусусий ҳамкорларни жалб қилишда ёрдам кўрсатишни ўз ичига олади.
Банк уларни амалга оширишда Ўзбекистоннинг ДХШ бозорини ривожлантириш тажрибасига таянади ҳамда давлат ва хусусий секторни ДХШни амалга ошириш салоҳиятини кучайтиришда қўллаб-қувватлайди.
Аввалроқ ОТБ мамлакатдаги таълим, соғлиқни сақлаш, қайта тикланувчи энергия манбалари, коммунал хизматлар, чиқиндиларни бошқариш ва сув таъминоти соҳаларида ДХШ лойиҳаларини қўллаб-қувватлаган.

Азиатский банк развития стал консультантом по транзакциям Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства экономики и финансов для поддержки предоставления высококачественного дошкольного образования посредством государственно-частного партнёрства (ГЧП) в Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях Узбекистана. Об этом сообщила пресс-служба АБР.
Банк уже предоставляет аналогичные консультационные услуги для развития 100 дошкольных учреждений в Самаркандской области.
Консультационная поддержка АБР по транзакциям во всех пяти регионах приведёт к созданию до 500 дошкольных учреждений в стране (около 100 в каждом регионе), что потенциально принесёт пользу 75 тысячам детей.
Проекты будут способствовать созданию основы для системы образования, соответствующей международным стандартам, отмечается в сообщении.
«Консультационная поддержка АБР по транзакциям привнесёт передовой опыт в управление и работу дошкольных учреждений и поможет повысить качество и устойчивость дошкольного образования», — сказал страновой директор АБР в Узбекистане Канокпан Лао-Арайя.
Поддержка АБР будет включать подготовку проектов, структурирование проектов и поддержку в привлечении квалифицированных частных партнёров для каждого проекта.
При реализации этих проектов АБР будет опираться на свой опыт в развитии рынка ГЧП в Узбекистане и оказывать поддержку правительству и частному сектору в укреплении их потенциала по реализации ГЧП.
До этого АБР поддерживал проекты ГЧП в секторах образования, здравоохранения, возобновляемой энергетики, коммунальных услуг, управления отходами и водоснабжения в стране.