Тошкент шаҳар Жиноят ишлари бўйича Яшнобод туман суди кўчада ҳомиладор аёлни ҳақорат қилган уч нафар эркакка 10 суткадан қамоқ жазоси тайинлади. Улар Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (майда безорилик) бўйича айбдор деб топилди, деб хабар берди пойтахт ИИББ ахборот хизмати. Воқеа акс этган видео ижтимоий тармоқларда тарқалди.
Жабрланувчи тахминан соат 20:45 да ишдан уйига қайтаётганини айтган. Унга 30−40 ёшлардаги уч нотаниш эркак шилқимлик қила бошлаган. Улар ҳақоратли сўзлар ва беадаб хатти-ҳаракатлар қилишган.
Аёл ҳуқуқ-тартибот идораларига мурожаат қилган. Эркакларнинг шахсияти тез орада аниқланди. ИИББ томонидан эълон қилинган видеода улар узр сўрагани ва бундай хатти-ҳаракат бошқа такрорланмаслигига ваъда бергани акс этган.
«Кафедан чиқиб, дўстларимиз билан бирга кетаётган эдик. Йўлда бу аёлга дуч келдик. Мен алкоголь таъсирида бўлиб, тасодифан унга туртилиб кетдим. Қилган ишимдан ва айтган гапларимдан қаттиқ пушаймонман. Минг бор узр сўрайман, мени кечиринглар», — деди эркаклардан бири.

Яшнабадский районный суд по уголовным делам Ташкента назначил трём мужчинам, оскорбившим на улице беременную, по 10 суток ареста. Они были признаны виновными по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство), сообщила пресс-служба ГУВД столицы. Видео инцидента распространилось в соцсетях.
Потерпевшая рассказала, что примерно в 20:45 возвращалась с работы домой. К ней пристали трое незнакомых мужчин в возрасте 30−40 лет. Они позволяли себе оскорбительные фразы и действия.
Женщина обратилась в правоохранительные органы. Личности мужчин были быстро установлены. На видео, опубликованном ГУВД, они приносят извинения и обещают, что больше так не будут себя вести.
«Мы вышли из кафе и шли вместе с друзьями. На пути оказалась эта женщина. Я случайно задел её, находясь под воздействием алкоголя. Я сожалею о содеянном и о своих словах. Тысяча извинений, прошу простить меня», — сказал один из мужчин.