Тошкентда пулли автотураргоҳлар ташкил этиш ҳуқуқи учун ўтказилган биринчи аукционнинг асосий ва захира ғолиби ер ижараси бўйича шартнома имзоламагани сабабли уларнинг ғолиблиги бекор қилинди ва янги аукцион ўтказилиши белгиланди. Бу ҳақда E-auksion электрон платформаси офиси «Газета.uz»га маълум қилди.
Биринчи аукцион
25 ноябрь куни ўтказилган биринчи аукционда икки компания иштирок этган. Улар 2 соат 10 дақиқа давомида 22 та таклиф берган. Натижада 86 та ер участкасини ўз ичига олган, умумий узунлиги 111,6 км бўлган лот учун 120,15 млрд сўм таклиф қилган Balcomuz ғолиб бўлган.
«Газета.uz» сўровига жавобан E-auksion`нинг аниқлик киритишича, аввалги ғолиб ижара шартномасини белгиланган муддатда имзоламаган. Шу муносабат билан ғалаба бекор қилинган. 572 млн сўм миқдоридаги омонат куйиб кетган, Balcomuz компанияси 12 ойга аукционларда иштирок этишдан четлатилган.
Шу билан бирга, ташкилот аввалги аукционда захира ғолиби аниқланган, аммо у ҳам шартнома имзоламаганини ва унинг омонати ҳам куйиб кетганини қайд этди.
«Газета.uz» иккинчи иштирокчининг номини аниқлай олмади. Шундай қилиб, кимошди савдосининг иккала иштирокчиси ҳам шартнома тузишдан бош тортган.
Авваллари аукционнинг асосий ва захира ғолиблар дарҳол эълон қилинарди. Бироқ электрон онлайн-аукцион ва танловларни ташкил этиш ва ўтказиш тартибига ўзгартиришлар киритилгандан сўнг захира ғолиб асосий ғолиб шартнома тузишдан бош тортгандан кейингина эълон қилинадиган бўлди.
Айни пайтда эски лот нофаол ҳолатга келгани сабабли асосий ва захира ғолиблар аукцион натижалари саҳифасида кўрсатилмаяпти.
Такрорий аукцион
17 декабрь куни E-auksion`да Тошкент шаҳри кўчалари бўйлаб пулли автотураргоҳларни ташкил этиш ҳуқуқи учун қайта савдо ўтказилди.
Кимошди савдоси 20 дақиқадан озроқ давом этди ва иккита таклифдан сўнг якунланди, гарчи учта иштирокчи тендерда иштирок этган бўлса ҳам. Ғолиб Streetpark Systems компанияси бўлди, у бошланғич нарх (57,2 млрд сўм)дан 10 фоиз кўпроқ, яъни 62,93 млрд сўм таклиф қилди. Аммо бу сумма Balcomuz ва аввалги савдолардаги иккинчи иштирокчи томонидан таклиф қилинган суммадан деярли икки баробар камроқни ташкил этади.
«Газета.uz» бир ойдан сал кўпроқ вақт олдин — 2024 йилнинг 13 ноябрь куни рўйхатдан ўтган Streetpark Systems компанияси таъсисчилари ҳақида батафсил ёзган эди.
Битта лот доирасида шаҳарнинг барча туманларида жами 262,8 минг квадрат метр майдонни ижарага бериш режалаштирилган. Шундан 6571,3 квадрат метри метро бекатларидан 200 метр радиусда жойлашган. Топографик харитага кўра, гап умумий узунлиги 111,6 километр бўлган 86 участка ҳақида кетмоқда.
Ҳудудларнинг катта қисми Миробод (71,9 минг кв.м), Яккасарой (36,5 минг кв.м), Сергели (29,5 минг кв.м), Шайхонтоҳур (27,8 минг кв.м) ва Олмазор (26,7 минг кв.м) туманларида жойлашган.

Основной и резервный победитель первого аукциона за право организации платных парковок в Ташкенте не подписали договор аренды земельных участков, из-за чего их победа была аннулирована и назначены новые торги. Об этом «Газете.uz» сообщили в офисе электронной платформы E-Auksion.
Первый аукцион
В первом аукционе, прошедшем 25 ноября, принимали участие две компании. За 2 часа 10 минут они сделали 22 ставки, по итогам которых выиграла Balcomuz с предложением 120,15 млрд сумов за лот с 86 земельными участками общей протяжённостью 111,6 км.
При этом по итогам аукциона не был указан резервный победитель (следующий по ставке после победителя), который получил бы право на организацию парковок в случае, если не удалось бы достичь соглашения с Balcomuz.
На запрос «Газеты.uz» в E-Auksion уточнили, что предыдущий победитель не подписал договор аренды в установленный срок. В связи с этим победа была аннулирована. Внесённый залог в размере 572 млн сумов «сгорел», и компания Balcomuz была отстранена от участия в торгах на 12 месяцев.
При этом в организации указали, что в предыдущих торгах был определён резервный победитель, но он также не подписал договор, его залог тоже «сгорел».
Название второго участника «Газете.uz» узнать не удалось. Таким образом, оба участника аукциона отказались от заключения соглашения.
Раньше после аукциона сразу объявлялись главный и резервный победители. Однако после внесения поправок в порядок организации и проведения электронных онлайн-аукционов и конкурсов резервный победитель объявляется после того, как основной отказывается от заключения договора.
На данный момент старый лот неактивен, из-за чего главный и резервный победители не отображаются на странице итогов аукциона.
Повторный аукцион
17 декабря на E-Auksion состоялись повторные торги за право организации платных парковок вдоль улиц Ташкента.
Аукцион продлился чуть более 20 минут и закончился после двух ставок, хотя в торгах участвовали три претендента. Победителем стала компания Streetpark Systems, которая предложила 62,93 млрд сумов — на 10% больше стартовой цены (57,2 млрд сумов), но почти в 2 раза меньше суммы, предложенной Balcomuz и вторым участником предыдущих торгов.
«Газета.uz» подробно писала об учредителях компании Streetpark Systems, которая была зарегистрирована чуть больше месяца назад — 13 ноября этого года.
13 ноября «Газета.uz» писала, что в Ташкенте объявлен аукцион за право организации платных парковок.
В рамках одного лота планировалось передать в аренду площади на 262,8 тысячи кв. м во всех районах города, в том числе 6571,3 кв. м — в радиусе 200 м от станций метро. Согласно топографической карте, речь шла о 86 участках общей протяжённостью 111,6 км (список улиц).
Срок аренды составляет 36 месяцев. В течение двух лет арендатор должен инвестировать минимум 5 млн долларов для оснащения парковочных мест и сдачи их в эксплуатацию, закупку и установку паркоматов и средств для организации движения, а также подключение к инженерным и коммуникационным сетям.