Шавкат Мирзиёев 18 декабрь куни Tashkent Pharma Park инновацион кластерида фармацевтика соҳасидаги корхоналар раҳбарлари билан мулоқот қилди.
Давлат раҳбари матбуот хизмати хабарига кўра, oхирги етти йилда фармацевтикада ишлаб чиқариш 2 карра ошган. Экспорт 11 баробар кўпайган. 750 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилиб, корхоналар сони 3 баробар ўсган.
Ўзбекистонда 3,5 минг турдаги дори воситалари ва тиббий буюмлар ишлаб чиқарилаяпти.
Президент бу талабни тўлиқ қондириш учун етарли эмаслигини айтиб, дори-дармонларнинг 80 фоизи хориждан олиб келинаётганини танқид қилди. У «ушбу 80 фоизни камайтириш» учун ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш ва экспортни кенгайтириш бўйича таклифларни илгари сурди.
«Асакабанк» ва Фармацевтика агентлига йирик маҳаллий корхоналар билан бирга 2025 йилда кенг истеъмол қилинадиган 200 турдаги дори воситаларини ўзлаштириш ҳамда ишлаб чиқаришни 2 баробар ошириш бўйича дастур тайёрлаш топширилди. Бундай лойиҳаларга хориждан жалб қилинган 400 миллион доллар йўналтирилади.
«Онкологик дорилар ишлаб чиқаришга алоҳида урғу бериш керак, чунки биз уларни хориждан олиб келамиз. Келгуси йилда фармацевтика лойиҳалари учун 400 миллион доллар [кредит линияси] жалб қиламиз. Шунингдек, 100 миллион долларлик капиталга эга фармацевтика тармоғида Илғор лойиҳалар инвестиция жамғармасини ташкил этамиз. Олимлар ҳам, тадбиркорлар ҳам, инвесторлар ҳам таклифлар билан чиқиши мумкин», — деди у («Ўзбекистон 24» телеканали репортажи).
Жамғарма «биофармацевтика, ҳужайра технологиялари, онкология каби йўналишлардаги лойиҳаларга улуш билан киради, уларга катализатор бўлади».
Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан Асакабанкка соҳани ривожлантириш учун 100 миллион доллар кредит линияси очилган. Энди бу малағ лизинг учун ҳам берилади.
Шунингдек, «Асакабанк» томонидан фармацевтика соҳасида янги ишланмаларни тижоратлаштириш ва стартап лойиҳаларни молиялаштириш учун 10 миллион долларлик венчур компания очилади. Стартап лойиҳа четдан қанча маблағ жалб қилса, мазкур компания шунча пулни қўшимча экспертизасиз беради.
Янги ишланмалар учун Инновация жамғармасидан 20 миллиард сўм грант ажратилади. Бу олимлар яратаётган янги маҳаллий дори ишланмаларини тижорат лойиҳасига айлантириш ва стартаплар учун йўналтирилади.
Маҳаллий фармацевтика корхоналарига 2025 йил 1 январгача берилган божхона имтиёзлари муддати яна 3 йилга узайтирилади. Гап Ўзбекистонда ишлаб чиқарилмайдиган асбоб-ускуналар ва материаллар ҳақида кетмоқда.
«Мамлакатимиз корхоналари етакчи хорижий фармацевтика компаниялари технологияси ва рецепти асосида дорилар чиқаришга тайёр. Лекин бундай кооперация учун ҳуқуқий асос яратилмагани сабабли ҳар бир дорини янги маҳсулот каби клиник тадқиқот ва рўйхатдан ўтказишга тўғри келяпти. Бунга кўп вақт кетади», — деди Шавкат Мирзиёев.
Соғлиқни сақлаш вазири Асилбек Худоёров ва Фармацевтика агентлиги раҳбари Абдулла Азизовга бир ой муддатда маҳаллий ва хорижий компаниялар билан биргаликда ушбу жараённи соддалаштириш мақсадида дори воситаларини шартнома асосида ишлаб чиқаришни рўйхатдан ўтказиш тартибини ишлаб чиқиш топширилди.
Тадбиркорларнинг экспорт бозорларини кенгайтириш учун АҚШнинг Озиқ-овқат ва дори воситалари сифати назорати бошқармаси (FDA) ҳамда Европа тиббиёт агентлиги сертификатларини олиш харажатлари буджетдан қоплаб берилади.
Ўзбекистонда ўсимликларни саноат усулида етиштириб, қайта ишлаш орқали субстанция ва косметик компонент олиш ривожланаяпти. Шунга мувофиқ, Асака банк иштирокида келгуси йилда ҳар бири 5 гектардан бўлган доривор ўсимликлар плантацияси барпо этилиб, уларни қайта ишлаш бўйича 5 та намунавий лойиҳа бажарилади.
Умуман, фармацевтикада 1 миллиард долларлик лойиҳалар шакллантирилиши белгиланди. Улар талаб юқори дори воситаларини чет элникидек сифатда ишлаб чиқариб, бозорда рақобат яратиб, нархларни арзонлаштиришга қаратилган.

Президент Шавкат Мирзиёев 18 декабря в фармацевтическом кластере Tashkent Pharma Park провёл встречу с руководителями фармацевтических предприятий.
По данным пресс-службы главы государства, за последние семь лет объем производства фармацевтической продукции увеличился в 2 раза, экспорт вырос в 11 раз, количество предприятий — в 3 раза, было привлечено 750 млн долларов инвестиций.
Сегодня в стране производится 3500 наименований лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Президент назвал это недостаточным для полного удовлетворения спроса и подверг критике, что 80% лекарств в стране импортируются из-за рубежа. Он выдвинул предложения по локализации производства и расширению экспорта, чтобы «снизить эти 80%».
«Асакабанк» и Агентство по развитию фармацевтической отрасли совместно с крупными предприятиями разработают программу до 2025 года по освоению и выпуску 200 востребованных видов лекарств, что должно увеличить объем производства в два раза. На реализацию таких проектов будет направлено 400 млн долларов, привлечённых на льготных условиях.
«Нужно сделать отдельный акцент на производстве онкологических лекарств, потому что мы завозим их из-за границы. В следующем году мы привлекаем [кредитную линию] на 400 млн долларов для фармацевтических проектов. Мы также создадим Инвестиционный фонд передовых фармацевтических проектов с капиталом в 100 млн долларов. С предложениями могут выходить и учёные, и предприниматели, и инвесторы», — заявил он (сюжет телеканала «Узбекистан 24»).
Фонд «станет долевым участником и катализатором для проектов» в таких направлениях, как биофармацевтика, клеточные технологии и онкология.
Фонд реконструкции и развития откроет «Асакабанку» кредитную линию на 100 млн долларов для проектов в сфере. Эти средства будут выдаваться и на услуги лизинга.
Также «Асакабанк» откроет венчурную компанию с капиталом 10 млн долларов для финансирования стартапов и коммерциализации новых разработок. Компании могут быть выделены дополнительные средства без экспертизы в объёме, равном размеру самостоятельно привлечённых инвестиций.
Определено, что на поддержку новых разработок из Инновационного фонда будет выделено 20 млрд сумов в форме грантов. Эти средства направят на превращение новых отечественных лекарственных разработок в коммерческие проекты и на поддержку стартапов.
Срок действия таможенных льгот для местных фармацевтических предприятий, который заканчивается 1 января 2025 года, будет продлён ещё на три года. Речь идёт об оборудовании и материалах, не производимых в Узбекистане.
«Отечественные предприятия готовы выпускать препараты по технологии и рецептуре ведущих зарубежных фармкомпаний. Однако для такой кооперации отсутствует необходимая правовая база, каждое такое лекарство необходимо клинически испытывать и регистрировать в качестве нового продукта. На это уходит много времени», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Он поручил министру здравоохранения Асилбеку Худаярову и глава Фармагентства Абдулле Азизову в течение месяца совместно с местными и зарубежными компаниями разработать порядок регистрации производства лекарств на основе контрактов, чтобы упростить этот процесс.
Для расширения экспорта расходы предпринимателей на получение сертификатов Управления США по контролю за продуктами питания и лекарственными средствами (FDA) и Европейского медицинского агентства (EMA) будут покрываться за счёт бюджета.
В Узбекистане также развивается сфера производства субстанций и косметических компонентов растительного происхождения. Для поддержки этой работы в рамках проектов «Асакабанка» в следующем году будут созданы плантации площадью 5 гектаров по каждому виду лекарственных растений и реализованы 5 пилотных проектов по их переработке.
Президент определил, что в фармацевтической отрасли будет сформирован портфель проектов общей стоимостью 1 млрд долларов. Они будут направлены на обеспечение качества самых востребованных лекарств на уровне, не уступающем зарубежным аналогам, усиление конкуренции и повышение доступности цен.