«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамиятининг юк оператори «Темирйўлкарго» компанияси Хитойда илк ваколатхонасини очди. У Пекинда жойлашган.
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти матбуот хизматининг хабар қилишича, бу жамиятининг халқаро иштирокини кенгайтиради ва мультимодал юк ташишларни ривожлантириш учун янги имкониятлар очади.
Очилиш «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти бошқаруви раисининг биринчи ўринбосари Хикматулла Рахметовнинг 14−15 декабрь кунлари Хитойга ташрифи доирасида бўлиб ўтди.
У Шинжон-Уйғур автоном райони (ШУАР)даги China Railway Urumqi Bureau Group раҳбари Го Цзян ва «Ляньюньган порт компаниялари гуруҳи» МЖЧ партия қўмитаси котиби ўринбосари ва порт президенти Ванг Гуочао билан музокаралар ўтказди.
Муҳокамаларда ҳамкорлик истиқболлари, мультимодал ташувларни ташкил этиш, Ўзбекистон ва Хитой ўртасида юк айланмасини кўпайтириш, шунингдек, контейнерли блок-поездларни шакллантириш масалалари муҳокама қилинди.
Шу билан бирга, Хитойнинг чегара пунктларида вагон ва контейнерларнинг кечикиши ва тўхтаб қолиши масалалари кўриб чиқилди, дейилади хабарда.
Томонлар ўз ҳудудларида контейнер поездлари ва вагонлар қатновининг тезлашуви ва ҳаракатланишини йўлга қўйиш мақсадида мунтазам равишда учрашувлар ўтказишга келишиб олди.
«Темирйўлкарго» корхонаси юк ташиш хизматларини кўрсатиш, юк вагонлари ва контейнерлар хўжалигини сақлаш ҳамда ривожлантириш, «эшикдан эшиккача» мультимодал ташишларни ташкил этиш, логистика марказлари ва терминалларни ташкил қилиш билан шуғулланади. Унинг ташкил этилиши темирйўл транспорти соҳасини тубдан ислоҳ қилиш бўйича 2023 йилдаги президент қарорида назарда тутилган.

Компания «Темирйулкарго», грузовой оператор «Узбекистон темир йуллари», открыла первое представительство в Китае. Оно разместилось в Пекине.
Как говорится в сообщении пресс-службы «Узбекистон темир йуллари», это расширит международное присутствие железнодорожной компании Узбекистана и откроет новые возможности для развития мультимодальных перевозок.
Открытие состоялась в рамках визита в КНР 14−15 декабря первого заместителя председателя правления «Ўзбекистон темир йуллари» Хикматуллы Рахметова.
Он провёл переговоры с руководителем China Railway Urumqi Bureau Group Го Цзянем в Уйгурском автономном районе (СУАР), а также с заместителем секретаря парткома и президентом порта города Ляньюньгана Ваном Гуочао.
темирйулкарго, узбекистон темир йуллари
Обсуждались перспективы сотрудничества, организация мультимодальных перевозок, увеличение грузооборота между Узбекистаном и Китаем, а также вопросы формирования контейнерных блок-поездов.
Вместе с тем, были рассмотрены вопросы задержки и простоя вагонов и контейнеров на пограничных пунктах Китая, говорится в сообщении.
Стороны договорились систематически проводить встречи с целью ускорения и продвижения контейнерных поездов и вагонов по своим территориям.
Компания «Темирйулкарго» занимается оказанием услуг по перевозке грузов, содержанию и развитию хозяйства грузовых вагонов и контейнеров, организации мультимодальных перевозок «от двери до двери», логистических центров и терминалов. Её создание было предусмотрено постановлением президента от 2023 года о коренном реформировании сферы железнодорожного транспорта.