Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 20 декабрь куни тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича 2024 йил якунлари ва 2025 йил учун режаларга бағишланган видеоселектор йиғилишини ўтказмоқда, дея хабар берди давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов.
«Кенг кўламли ислоҳотларимизнинг илк кунларидан бошлаб мен бир фикрни доим таъкидлаб келаман: тадбиркорликни ривожлантириш — биз учун стратегик вазифа. Бизнинг таянчимиз ҳам, суянчимиз ҳам, энг катта кучимиз ҳам шу соҳада мужассам. Шу боис тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш марказдан тортиб энг қуйи бўғингача — барча раҳбарларнинг кундалик иши бўлиши шарт», — деди президент нутқи бошида.
Шавкат Мирзиёев ҳокимлар ҳар бир тадбиркор билан кўпроқ мулоқот қилиб, корхоналарга бориб, уларнинг дарди билан яшаши кераклигини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, Тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш бўйича жамоатчилик кенгаши аъзолари давлат ва тадбиркорлар ўртасида кўприк бўлиб, аниқ таклифларни ўртага қўйиб келмоқда. Натижада 2024 йилнинг ўзида тадбиркорлар фаолияти учун муҳим аҳамиятга эга бўлган 5 та қонун, 101 та фармон ва қарорлар қабул қилинган.
Президент кенгаш аъзоларига, улар орқали бутун ишбилармонлар ҳамжамиятига шу фаоллик учун миннатдорлик билдирди.
Молиялаштиришнинг кўпайиши
Давлат раҳбари сўнгги йилларда иқтисодиётда пул кўпайгани, инвестиция лойиҳаларини барқарор молиялаштиришнинг мустаҳкам асоси яратилганини таъкидлади.
Корхоналарнинг банклардаги маблағлари 20 трлн сўмга ошиб, 107 трлн сўмга етган. Аҳоли омонатлари ҳам 25 трлн сўмга кўпайиб, 105 трлн сўм бўлди.
Президент бу банклар барқарор ривожланаётгани, уларга аҳоли ва тадбиркорлар ишончи ортиб бораётганидан далолат эканини таъкидлади.
Йил якуни билан ажратилган жами кредитлар 275 трлн сўмни ташкил қилиши, 2025 йилда бу 300 трлн сўмдан ошиши ҳисоб-китоб қилингани айтилди.
Президент кичик бизнесга бериладиган кредитлар улуши ҳозирги 28 фоиздан 40 фоизга оширилиб, 120 трлн сўмга етказилишини таъкидлади.
2025 йилда Ўзбекистон банклари тадбиркорлар эҳтиёжидан келиб чиқиб четдан давлат кафолатисиз 6 млрд доллар жалб қилишни режалаштирмоқда.
Янги факторинг тизими кенг йўлга қўйилгани натижасида шу йилнинг ўзида 100 млн долларлик шундай хизматлар кўрсатилган.
Инфратузилма ва энергоресурслар
Бизнес учун йўл, сув, электр, газ, темирйўл каби инфратузилма объектларини яхшилашга 2024 йилда 35 трлн сўм йўналтирилган. 2025 йил бунга яна 43 трлн сўм ажратиш режалаштирилган.
2024 йилда электр ишлаб чиқариш 82 млрд киловатт-соатга етди. Бу йил ишга тушган 6,3 млрд долларлик 17 та йирик «яшил» ва янги технологияга асосланган энергия қувватлари ҳисобига 2025 йилда қарийб 90 млрд киловатт-соат электр ишлаб чиқарилади.
2025 йилда яна 6,4 млрд долларлик 25 та лойиҳа доирасида 4,8 гигаватт янги қувватлар барпо этилиши айтилди.
Давлат раҳбари энди энергия соҳасида ҳам рақобатли бозорга ўтиш вақти келганини қайд этди. Ҳозирда мамлакатда мустақил энергия ишлаб чиқарувчилар сони 24 тага етган. 2025 йилда илк бор электр энергиясининг онлайн улгуржи бозори ишга тушади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 20 декабря проводит видеоселекторное совещание о результатах поддержки предпринимательства в 2024 году и планах на 2025 год, передаёт пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
«С первых дней наших масштабных реформ я постоянно подчёркиваю одну мысль: развитие предпринимательства — это стратегическая задача для нас. В предпринимательстве сосредоточены наши опора, поддержка и самая большая сила. Поэтому поддержка предпринимателей должна стать повседневной работой всех руководителей, начиная с центральных органов и заканчивая низовыми уровнями», — сказал в начале своей речи президент.
Шавкат Мирзиёев указал, что главы регионов должны чаще общаться с каждым предпринимателем, посещать предприятия и быть в курсе их проблем.
По его словам, члены Общественного совета по поддержке предпринимательства выступают мостом между государством и бизнесом, предлагая конкретные инициативы. Благодаря этому в текущем году было принято 5 законов и 101 указ и постановление, имеющих важное значение для предпринимателей.
Президент выразил глубокую благодарность членам совета и всему бизнес-сообществу за их активное участие.
Увеличение финансирования
За последние годы в экономике увеличилось количество финансовых средств, что создало устойчивую основу для стабильного финансирования инвестиционных проектов, указал глава государства.
Средства предприятий на банковских счетах увеличились на 20 трлн сумов и достигли 107 трлн сумов.
Депозиты населения выросли на 25 трлн сумов, составив 105 трлн сумов.
Это, как было отмечено, свидетельствует о стабильном развитии банковской системы и растущем доверии со стороны населения и предпринимателей.
По итогам года общий объём выданных кредитов составит 275 трлн сумов, а в 2025 году он превысит 300 трлн сумов.
Президент отметил важность увеличения доли кредитов для малого бизнеса. Как ожидается, она вырастет с текущих 28% до 40%, составив 120 трлн сумов.
В 2025 году узбекские банки планируют привлечь 6 млрд долларов без государственных гарантий для финансирования предпринимательских нужд.
Благодаря широкому внедрению новой системы факторинга в этом году предоставлено услуг на 100 млн долларов.
Инфраструктура и энергоресурсы
На улучшение инфраструктурных объектов, таких как дороги, вода, электричество, газ и железные дороги, в этом году направлено 35 трлн сумов. В следующем году планируется выделить ещё 43 трлн сумов.
Производство электроэнергии в этом году достигло 82 млрд кВт⋅ч. Благодаря 17 крупным проектам стоимостью 6,3 млрд долларов, запущенным в этом году, производство электроэнергии в следующем году вырастет до 90 млрд кВт⋅ч.
В 2025 году намечено реализовать 25 проектов стоимостью 6,4 млрд долларов, в рамках которых будут созданы новые мощности на 4,8 ГВт.
Глава государства подчеркнул необходимость перехода к конкурентному рынку в энергетической сфере. Сегодня в стране действуют 24 независимых производителя энергии. В 2025 году впервые начнёт функционировать онлайн-рынок оптовой продажи электроэнергии.