АҚШ Конгрессининг Вакиллар палатаси давлат молиялаштиришини вақтинча узайтириш ҳақидаги қонун лойиҳасини рад этди, деб ёзади CNN ва Reuters.
Федерал идораларни молиялаштириш 20 декабрь куни ярим тунда тугайди. Агар бу муддат узайтирилмаса, АҚШ ҳукуматида ишни тўхтатиш (шатдаун) хавфи юзага келиши мумкин.
Қонун лойиҳасида ҳукумат молиялаш муддатини уч ойга узайтириш, табиий офат оқибатларини бартараф этиш учун 110 миллиард доллар ва ҳукумат қарзининг чегарасини 2027 йил январигача икки йилга тўхтатиб туриш кўзда тутилган. Қарз лимитини бекор қилиш сайланган президент Дональд Трампнинг талаби эди — бу унга сайлов кампанияси давомида ваъда қилинган солиқ ислоҳотини амалга ошириш, солиқларни кескин қисқартириш имконини беради.
Ҳужжат Трамп ва миллиардер Илон Маск Вакиллар палатаси спикери Майк Жонсон демократлар билан эриша олган аввалги икки партиявий келишувни танқид қилганидан кейин Республикачилар партияси томонидан шошилинч равишда таклиф қилинган. CNN ҳисоб-китобларига кўра, Маск ўзининг Х ижтимоий тармоғида (собиқ Twitter) сайлов куни кўп ойлар давомида тайёрланаётган икки партиявий келишувни танқид қилувчи 92 та пост чоп этган.
Демократлар янги қонун лойиҳасини Маск каби бой америкаликларга фойда келтирадиган, аммо АҚШ қарзига триллионлаб доллар қўшадиган солиқларни камайтириш учун ниқоб деб атади. Мамлакатнинг ўсиб бораётган қарзидан норози бўлган айрим республикачилар ҳам бунга қарши чиқди.
Натижада қонун лойиҳасига қарши 235 киши (197 нафар демократ ва 38 нафар республикачи), уни ёқлаб эса 174 киши овоз берди.
Муваффақиятсиз овоз беришдан кейин Жонсон республикачиларнинг янги режаси борлигини айтди ва жума куни янги овоз бериш ўтказилишини ваъда қилди.
Трампнинг ўзи республикачилар қарз лимитини узайтирмасдан «келишув тузмаслиги» кераклигини ва агар ҳукумат ишни тўхтатса, бу ҳали Жо Байден президент эканида амалга ошиши кераклигини айтди.
Жо Байденнинг матбуот котиби Карин Жан-Пьернинг айтишича, амалдаги президент «ҳукуматни сақлаб қолиш учун икки партиявий келишувни қўллаб-қувватлайди… лекин республикачилар сўнгги дақиқада қабул қилишни таклиф қилган миллиардерларга совғани эмас».

Палата представителей Конгресса США отклонила законопроект о временном продлении государственного финансирования, пишут CNN и Reuters.
Финансирование федеральных агентств завершится в полночь 20 декабря. Если этот срок не продлят, то правительству США грозит приостановка работы (шатдаун).
Законопроект предусматривал продление финансирования правительства на три месяца, выплату 110 млрд долларов на ликвидацию последствий стихийных бедствий, а также двухлетнюю приостановку действия потолка государственного долга — до января 2027 года. Снятие лимита на госдолг было требованием избранного президента Дональда Трампа — это позволило бы ему провести обещанную во время предвыборной кампании налоговую реформу, резко снизив налоги.
Документ был спешно предложен Республиканской партией, когда Трамп и миллиардер Илон Маск раскритиковали предыдущее двухпартийное соглашение, которого спикеру Палаты представителей Майку Джонсону удалось достичь с демократами. По подсчётам CNN, Маск в день голосования опубликовал 92 поста в своей соцсети X (бывший Twitter) с критикой двухпартийного соглашения, готовившегося многие месяцы.
Демократы назвали новый законопроект прикрытием для снижения налогов, что будет выгодно богатым американцам, таким как Маск, но увеличит долг США на триллионы долларов. Против выступили и некоторые республиканцы, недовольные ростом долга страны.
В результате против законопроекта проголосовали 235 человек (197 демократов и 38 республиканцев), за — 174.
После провалившегося голосования Джонсон сообщил, что у республиканцев есть новый план и пообещал провести новое голосование в пятницу.
Сам Трамп заявил, что республиканцы «не должны заключать сделку» без продления лимита госдолга и если правительство и приостановит работу, то пусть это произойдёт пока президентом остаётся Джо Байден.
Пресс-секретарь Джо Байдена Карин Жан-Пьер заявила, что действующий президент «поддерживает двухпартийное соглашение, чтобы сохранить работу правительства… но не этот подарок миллиардерам, который республиканцы предложили принять в последний момент».