Ички ишлар вазирлиги матбуот котиби Шоҳрух Ғиёсов ижтимоий тармоқларда Бухоро вилоятида 17 ёшли ўсмир катта миқдордаги криптовалюта «ишлаб олгани» учун жавобгарликка тортилгани ҳақидаги хабарларга изоҳ берди. «Аслида… бу «иқтидор» эгаси оддий «виртуал валютчик»лик фаолияти билан шуғулланиб келган», — деди у.
«Газета.uz» аввалроқ Бухоро вилояти Киберхавфсизлик хизмати ходимлари томонидан криптоактивлар соҳасидаги қонунчиликни бузганлик моддаси бўйича жиноят иши доирасида ёш йигит ҳибсга олингани ҳақида ёзган эди. Milliy телеканалининг хабар беришича, йигит «белгиланган тартибда лицензия олмасдан» 34 млрд сўм (2,64 млн доллар) миқдоридаги криптоактивларни ишлаб топган.
«Сир эмаски, бугун Telegram`даги ёпиқ (аноним) каналлар, гуруҳларда криптовалютани сотишга, сотиб олишга чақирадиган ресурслар кўпайган. Ушбу каналларда «сотувчи» ва «харидор»лар ўзаро танишади ва электрон пулларини криптовалютага ёки криптовалютани пулга айлантириб берган ҳолда «виртуал валютчик»лик билан шуғулланишади», — деди Шоҳрух Ғиёсов.
Унинг айтишича, шу кўрсатган хизматлари учун улар ўтказиб берган пуллар миқдорининг 0,1−2 фоизи миқдорида воситачилик ҳақи олишади (ўтказиб берган пулининг анонимлиги қанча юқори бўлса, олиб қолинадиган фоиз тўлови ҳам шунга мос бўлади). Бунинг учун «виртуал валютчик»лар битта криптовалютани бошқасига алмаштириш ёки уни пулга (доллар, евро, рубль ва б.) айлантириш имконини берувчи Binance каби махсус платформалардан фойдаланади.
ИИВ вакили махсус платформалар содда ва қулай яратилган бўлиб, улардан ахборот технологиялари, ҳатто криптовалюта соҳасида чуқур билимга эга бўлмаган кишилар ҳам бемалол фойдалана олишини таъкидлади.
«Бугунга келиб эса йирик фирибгарлар, наркотик, қурол, одам савдоси, болалар порнографиясига ихтисослашган уюшган жиноий гуруҳлар ҳисоб-китобларни асосан аноним криптоактивлар орқали амалга оширмоқда. Шунингдек, террорчи гуруҳлар ўзларини молиялаштириш учун криптовалюта орқали маблағ йиғмоқда. Бунинг сабаби шундаки, унинг ёрдамидан фойдаланиб пул маблағларини қисқа вақт ичида, дунёнинг исталган нуқтасига, аноним тарзда ўтказиш мумкин», — деди у.
Ғиёсовнинг сўзларига кўра, «виртуал валютчиклар» ўзи билиб ёки билмаган ҳолда юқоридаги каби ишларда воситачи бўлиб қолади. «Бу жараёнда, албатта, давлат назорати бўлиши керак, тартиботлар ва қоидаларга риоя қилиниши эса шарт ва зарур», — деди у.
Гумонланувчи З.М. етти ой давомида Binance платформаси орқали умумий қиймати 34 млрд сўмлик 4 мингдан ортиқ шубҳали воситачилик операцияларини амалга оширган ва воситачилик ҳақи ундириб келган. «Бу ҳолатда аёнки 34 млрд сўм ишлаб топилган „иқтидорли“ йигитнинг даромади эмас, балки тизимдан ўтказилган бошқа бир инсонларнинг пули суммасидир», — дейди Шоҳрух Ғиёсов.
«Мазкур операциялар таҳлил қилинганда З.М. айлантирган маблағларнинг аксарият қисми пенсия, ойлик, онлайн кредит карталаридан келиб тушгани маълум бўлди, яъни ушбу маблағлар фирибгарлик йўли билан ўзлаштирилган пулларни легализация қилишга ва уларнинг изини йўқотишга қаратилган ҳаракат экани гумон қилинмоқда. Бунга жавобни эса тергов ва суд органлари беради. Айбсизлик презумпциясига ҳам тўлиқ амал қилинади», — деди ИИВ вакили.
У мазкур жиноят иши тўғрисида чиқишлар қилаётган айрим тармоқ фойдаланувчилари ўз ҳаракатлари билан жамоатчиликни чалғитиб, унинг холис тергов қилинишига халақит қилишини оқлаб бўлмаслигини таъкидлади. Ғиёсов уларни «нопрофессионал» ва «популист» деб атади.
Аввалроқ собиқ депутат Расул Кушербаев Бухоро давлат университети талабаси бўлган ва яқин кунларда суд жараёни бўлиб ўтадиган йигит билан учрашгани ҳақида хабар берган эди. «Мен учун у жиноятчи эмас, Ўзбекистоннинг фаол ёш «олтин бош»ларидан бири», — деганди у.

Пресс-секретарь МВД Узбекистана Шохрух Гиясов прокомментировал сообщения в социальных сетях о том, что 17-летний подросток в Бухарской области был привлечён к ответственности якобы за то, что «заработал» крупную сумму в криптовалюте. «На самом деле… этот обладатель „таланта“ занимался деятельностью обычного „виртуального валютчика“», — заявил он.
«Газета.uz» ранее писала о задержании молодого человека сотрудниками Службы кибербезопасности УВД Бухарской области в Жондорском районе в рамках уголовного дела о нарушении законодательства в сфере оборота криптоактивов. Телеканал Milliy TV сообщил, что парень заработал криптоактивы на 34 млрд сумов (2,64 млн долларов) «без получения соответствующей лицензии».
«Не секрет, что сегодня в Telegram стало много ресурсов, которые в закрытых (анонимных) каналах, группах призывают продавать и покупать криптовалюту. В этих каналах „продавцы“ и „покупатели“ знакомятся друг с другом и занимаются „виртуальным обменом валюты“, переводя электронные деньги в криптовалюту или криптовалюту в деньги», — отметил Шохрух Гиясов.
За такие посреднические услуги выплачивается комиссия в размере 0,1−2% от суммы перечисленных денег (чем выше уровень анонимности перевода, тем выше комиссия). Для этого «виртуальные валютчики» используют специальные платформы, такие как Binance, которые позволяют обменивать одну криптовалюту на другую или конвертировать её в деньги (доллары, евро, рубли и др.), написал он.
Представитель МВД отметил, что эти платформы просты и удобны в использовании, и ими могут пользоваться даже те, кто не имеет глубоких знаний в области информационных технологий или криптовалют.
«На сегодняшний день крупные мошенники, организованные преступные группы, специализирующиеся на торговле наркотиками, оружием, людьми, детской порнографией, осуществляют расчёты в основном через анонимные криптоактивы. Террористические группировки также собирают средства через криптовалюту для своего финансирования. Это связано с тем, что с её помощью можно в кратчайшие сроки анонимно перевести денежные средства в любую точку мира», — заявил Шохрух Гиясов.
По его словам, «виртуальные валютчики» сознательно или неосознанно становятся посредниками в подобных действиях. «В этом процессе обязательно должен быть государственный контроль, и соблюдение правил и норм является обязательным», — подчеркнул он.
Подозреваемый З. М. на протяжении семи месяцев провёл через платформу Binance более 4000 подозрительных посреднических операций на общую сумму 34 млрд сумов, получая за это комиссию. «Очевидно, что 34 млрд сумов — это не доход „одарённого“ молодого человека, а сумма денег других людей, прошедших через систему», — заявил Шохрух Гиясов.
«Анализ этих операций показал, что большая часть средств, которые проводил З. М., поступила с пенсионных, зарплатных и онлайн-кредитных карт. Это вызывает подозрение, что данные действия могут быть попыткой легализации и сокрытия следов средств, полученных мошенническим путём. Ответ на него дадут следственные и судебные органы. Презумпция невиновности будет полностью соблюдена», — заявил представитель МВД.
Указывая на «отдельных пользователей соцсетей», комментирующих данный случай, он подчеркнул, что такие действия, вводящие в заблуждение общественность и мешающие беспристрастному расследованию, оправдывать нельзя. Он назвал их «непрофессиональными» и «популистскими».
Ранее бывший депутат Расул Кушербаев сообщил, что встретился с молодым человеком, который является студентом Бухарского государственного университета и суд по делу которого состоится на днях. «Для меня он не преступник, а один из активных молодых „золотых голов“ Узбекистана», — заявил он.