Бош вазири ўринбосари, иқтисодиёт ва молия вазири Жамшид Қўчқоров 18 декабрь куни Олий Мажлис Сенатининг йиғилишида халқ депутатлари кенгашларини жойларда айрим солиқлар миқдорини тартибга солишда фаол бўлишга чақирди.
Вазир президентнинг ноябрь ойида Қонунчилик палатасидаги маърузасида ер, мол-мулк ва айланма солиқларнинг 100 фоизи, шунингдек, даромад солиғининг камида 50 фоизи туманлар бюджетларида қолдириш бўйича топшириқ берганини эслатди.
Бундан ташқари, кенгашлар мулк солиғи, ер солиғи, бинолар ёки автомашиналарни ижарага берадиган жисмоний шахслар учун энг кам ижара ставкаларини камайтириш ёки ошириш ваколатига эга.
«Жойлардан бизга жуда кўп саволлар келади. Табиийки, жойлардан келаётган минглаб саволларни Тошкентда йиғиб ҳал қилишнинг имкони йўқ. Жараёнлар рақамлаштирилган бўлса ҳам. Маҳаллий кенгашлар ўзларига берилаётган ваколатлардан ҳақиқатан фойдаланишини илтимос қилган бўлардик», — деди бош вазир ўринбосари.
Жамшид Қўчқоров Тошкент шаҳри, вилоят марказлари ва туманлар (шаҳарлар)даги деҳқон бозорларидаги озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг чакана савдоси тарифлари мисолида кенгаш ваколатларини тушунтириб берди.
Фарғонада бу ставка 600 минг сўм атрофида, савдо ҳажми бўйича қолишмайдиган қўшни Марғилонда эса тўловлар пастроқ (масалан, Навоий вилоятининг Томди туманидаги каби).
Унинг сўзларига кўра, ушбу ставкаларнинг Тошкентдан марказлашган ҳолда белгиланиши «камчиликларга олиб келади». Кенгашлар якка тартибдаги тадбиркорлар учун қатъий белгиланган миқдордаги солиқ суммаларига фаолият амалга ошириладиган жойларнинг хусусиятларига, шунингдек фаолият амалга ошириладиган турларининг мавсумийлиги қараб 0,7 дан 1,3 гача камайтирувчи ёки оширувчи коэффициентлар белгилайди (Солиқ кодексининг 383-моддаси).
«Саволдан хурсанд бўлиб кетдим. Кенгашларимиз бу ишда фаол иштирок этиб, ҳақиқатан бу йил бюджет даромадини ўзлари ўйлаб, ўзлари қаердадир каттароқ, қаердадир кичикроқ қўйиши керак. Ҳозир биз Тошкентдан туриб қаергадир каттароқ ставкаларни белгиласак, [эътирозлар] бўлади. Ана, ўзлари ҳал қилсин», — дея таъкидлади у.
Иқтисодиёт ва молия вазири «солиқ коэффициентларини қўллаш ҳуқуқидан «жуда кам, эҳтимол, бирорта ҳам кенгаш фойдаланмаган»ини таъкидлади.
«Бу ҳам бизнинг айбимиз, бу масалани ўрганмаганмиз. Агар ставка оширилса, маҳаллий бюджетга пул тушади. Тошкентдан ким борса, ҳаммаси арзимаган пулни сўрагандан кўра, жойида шу ишни ўзимиз қилсак бўлади-ку? Яъни фуқароларни, маҳаллани йиғиб, уларга тушунтириш учун имконият бор, ҳар маҳаллада еттитадан одам бор. Агар Булунғур туманида пул йиғилса, уни биров Самарқанд ёки Тошкентга олиб кетиб қолмайди, келинглар, ўзимиз учун депутатлар кенгаши билан ставкани 20 фоизга оширайлик, унинг ҳисобини алоҳида назоратга олайлик, шу пулни фалон маҳалла ё кўчага йўналтирайлик, дейишлари мумкин эди», — дея таклиф қилди у.
Жамшид Қўчқоров ушбу маблағлар маҳаллий ҳокимликлар ихтиёрида қолиб, республика бюджетига тушмаслигини таъкидлади.
Эслатиб ўтамиз, 2025 йил учун давлат бюджети лойиҳасига кўра, 18 та вазирликка жами 195 трлн сўмдан кўпроқ маблағ йўналтирилиши режалаштирилмоқда (Мудофаа, Ички ишлар ва Фавқулодда вазиятлар вазирликларидан ташқари). «Газета.uz» ҳар бир вазирлик ва бошқа давлат идораларига қанча маблағ ажратилиши ҳақида маълумотларни таққослаганди.

Заместитель премьер-министра, министр экономики и финансов Узбекистана Джамшид Кучкаров на заседании Сената Олий Мажлиса 18 декабря призвал кенгаши народных депутатов проявлять активность в регулировании размеров некоторых налогов на местах.
Он напомнил, что президент в выступлении в Законодательной палате в ноябре поручил оставлять в районных бюджетах 100% налогов на землю, имущество и с оборота, а также минимум 50% подоходного налога.
Кроме того, у кенгашей есть полномочия снижать или повышать налог на имущество, налог на землю, а также минимальные ставки арендной платы для физлиц, сдающих помещение или автомобиль в аренду.
«Из регионов поступает очень много вопросов. Естественно, нет необходимости и возможности, чтобы собрать и решить в Ташкенте тысячи вопросов, поступающих с мест. Даже если процессы оцифрованы. Мы бы попросили, чтобы местные кенгаши по-настоящему использовали предоставляемые им полномочия», — заявил вице-премьер.
Джамшид Кучкаров разъяснил полномочия кенгашей на примере ставок за розничную торговлю продовольственными товарами, сельхозпродукцией на дехканских рынках, которые различаются в Ташкенте, областных центрах и районах (городах).
В Фергане ставка составляет около 600 тысяч сумов, однако в соседнем Маргилане, который не уступает по объёмам торговли, платежи меньше (такие же, как условно в Тамдынском районе Навоийской области).
По его словам, определение этих ставок в централизованном порядке из Ташкента «приводит к недостаткам». Кенгашам предоставлено право устанавливать понижающие или повышающие коэффициенты от 0,7 до 1,3 к суммам налога в фиксированных размерах для индивидуальных предпринимателей в зависимости от специфики места осуществления деятельности ИП, а также сезонности осуществляемых видов деятельности (статья 383 Налогового кодекса).
«Я обрадовался этому вопросу. Пусть кенгаши проявят активность в этом направлении, установят ставки выше или ниже, думая о доходах бюджета. Если мы из Ташкента установим где-то ставки выше, будут [возражения]. Пусть решают сами», — отметил он.
Министр экономики и финансов отметил, что «очень мало, а, возможно, ни один кенгаш не воспользовался правом применения коэффициентов по налогам».
«Это тоже наша вина, мы тоже не изучали этот вопрос. Если повысить ставку, доходы местного бюджета увеличатся. Вместо того, чтобы ждать кого-то из Ташкента и просить незначительные деньги, можно ведь сделать это на местах. Можно собрать граждан, жителей махалли, объяснить им, что собранные деньги в Булунгурском районе никто не заберёт в Самарканд или Ташкент. Условно они могут сказать: «Давайте повысим ставку на 20%, мы возьмём на контроль эти поступившие средства и направим их на определённую махаллю, улицу», — предложил он.
Джамшид Кучкаров подчеркнул, что эти средства остаются в распоряжении местных хокимиятов, а не направляются в республиканский бюджет.
Напомним, законом о госбюджете Узбекистана на 2025 год предлагается увеличить общие расходы 60 министерств и ведомств на 25,9 трлн сумов — до 281,4 трлн сумов, что на 10,2% выше прошлогодних прогнозов. «Газета.uz», сравнив данные, выделяла основные моменты из главного финансового документа страны.