Малайзия ҳукумати 10 йил олдин сирли тарзда йўқолган Malaysia Airlines авиакомпаниясининг MH370 рейси қолдиқларини қидиришни давом эттиришга қарор қилди, деб хабар берди Reuters мамлакат транспорт вазири Энтони Лоук баёнотига таяниб.
«Умид қиламизки, бу сафар қидирувлар ижобий бўлади, парчалар топилади ва оилаларга тасалли беради», — деди Лоук.
Қидирув ишларини олиб бориш таклифи Американинг денгиз туби тадқиқотлари билан шуғулланувчи Ocean Infinity компаниясидан келиб тушди. Компания 2018 йилда лайнерни қидириб кўрган, аммо иккала уриниш ҳам муваффақиятсиз бўлган.
Ocean Infinity билан шартнома 18 ой муддатга тузилади. Агар топилган парчалари аҳамиятли бўлса, компания 70 миллион доллар олади. Агар самолёт парчалари топилмаса, Малайзия ҳукумати ташкилот хизматларига пул тўламайди.
Қидирув ишлари Ҳинд океанининг жанубий қисмидаги 15 минг квадрат километрга яқин майдонда олиб борилади. Вазирнинг сўзларига кўра, Малайзия ҳукумати Ocean Infinity компаниясининг янги маълумотларини ишончли деб ҳисоблайди ва компаниянинг ўзи парчаларни топиш имкониятига ишонади.
MH370 рейси ҳақида
Куала-Лумпур — Пекин йўналиши бўйича MH370 рейсини амалга ошираётган Boeing 777 самолёти 2014 йил 8 март куни радардан йўқолган. Унинг бортида 12 экипаж аъзоси ва 227 йўловчи, жумладан, 150 Хитой, 50 Малайзия, шунингдек, Франция, Австралия, Индонезия, Ҳиндистон, АҚШ, Украина, Канада ва бошқа давлатлар фуқаролари бўлган.
Охирги марта самолёт Малайзия пойтахтидан учганидан тахминан 40 дақиқа ўтиб алоқага чиққан. Самолёт Вьетнам ҳаво ҳудудига кирганда транспондер ўчирилган.
Ҳарбий радар самолёт Малайзиянинг шимолий қисми ва Андаман денгизи устидан учиб ўтиб, жанубга бурилиб, ғойиб бўлганини қайд этган.
2018 йилда эълон қилинган MH370`нинг йўқолиши тўғрисидаги ҳисоботда айтилишича, Boeing 777 бошқарувини йўналишдан адаштириш учун атайлаб ўзгартирган бўлиши мумкин, аммо терговчилар бунга ким жавобгарлигини аниқлай олмаган. Текширув давомида капитан ва иккинчи учувчининг ўтмиши, молиявий ишлари, тайёргарлиги ва руҳий саломатлигида шубҳали ҳолатлар аниқланмаган.

Власти Малайзии согласились возобновить поиски обломков рейса MH370 авиакомпании Malaysia Airlines, загадочно пропавшего 10 лет назад, сообщает Reuters cо ссылкой на заявление министра транспорта страны Энтони Лоука.
«Мы надеемся, что в этот раз поиски будут положительными, обломки будут найдены и принесут успокоение семьям», — сказал Лоук.
Предложение о проведении поисковых работ поступило от американской Ocean Infinity, занимающейся исследованием морского дна. Компания уже вела поиски лайнера в 2018 году, но обе попытка были неудачными.
Контракт с Ocean Infinity будет заключён на срок в 18 месяцев. Компания получит 70 млн долларов, если найденные обломки окажутся значимыми. В случае если обломки самолёта обнаружить не удастся, правительство Малайзии не будет оплачивать услуги организации.
Поиски будут проводиться на новом участке площадью порядка 15 тысяч кв. км в южной части Индийского океана. По словам министра, власти Малайзии считают достоверными новые данные Ocean Infinity, а сама компания уверена в шансах обнаружить обломки.
О рейсе MH370
Boeing 777, выполнявший рейс MH370 Куала-Лумпур — Пекин, пропал с радаров 8 марта 2014 года. На его борту находились 12 членов экипажа и 227 пассажиров, включая 150 граждан Китая, 50 — Малайзии, а также граждане Франции, Австралии, Индонезии, Индии, США, Украины, Канады и других стран.
Последний раз самолёт выходил на связь примерно через 40 минут после вылета из столицы Малайзии. Транспондер отключился, когда самолёт вошёл в воздушное пространство Вьетнама.
Военный радар зафиксировал, что самолёт отклонился от курса и пролетел над северной частью Малайзии и Андаманским морем, после чего повернул на юг и пропал. Некоторые обломки лайнера были выброшены на побережье Африки и на острова в Индийском океане.
В отчёте об исчезновении MH370, опубликованном в 2018 году, говорится, что управление Boeing 777, вероятно, намеренно изменили, чтобы сбить с курса, но следователи не смогли определить, кто был ответственным. Подозрительных моментов в прошлом, финансовых делах, подготовке и психическом здоровье как капитана, так и второго пилота расследование не выявило.