Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёнлари якуний босқичга кирмоқда. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев 20 декабрь куни бўлиб ўтган йиғилишда маълум қилди.
Мамлакат АҚШ ва Хитой каби йирик давлатлар билан аъзолик бўйича музокараларни якунлади.
ЖСТ қоидаларига зид бўлган имтиёзлар бекор қилинаётган бўлса-да, давлат тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, адолатли рақобат муҳитида ишлаши учун зарур бўлган барча шароитларни яратишда давом этиши таъкидланди.
азизбек урунов, ақш, жст, кетрин тай, савдо, шавкат мирзиёев
19 декабрь куни Ўзбекистон ва АҚШ Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш доирасида бозорларга кириш масалалари бўйича икки томонлама музокараларни якунлаш тўғрисидаги протоколни имзолади.
Ҳужжатни бош вазир ўринбосари Жамшид Хўжаев ва АҚШ Савдо вакили Кэтрин Тай имзолади.
«Бу йил ЖСТга аъзо бўлиш жараёни учун тарихий аҳамиятга эга йил бўлди ва унинг якунида истиқболли натижаларга эришилди. Жамоа президент Мирзиёев раҳбарлигида қўйилган вазифаларни бажаришга янада кўпроқ эътибор қаратмоқда. 2026 йилга оз қолди ва мақсадга содиқлик аниқ кўриниб турибди», — деб ёзди президентнинг ЖСТ бўйича махсус вакили Азизбек Урунов LinkedIn’да.
АҚШ савдо вакили Кэтрин Тай ҳам Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш саъй-ҳаракатларини Байден-Ҳаррис маъмурияти томонидан қўллаб-қувватлаш давом этаётганини таъкидлади.
«АҚШ Ўзбекистон билан товар ва хизматлар бозорларига кириш бўйича икки томонлама музокараларни якунлаганини эълон қилишдан мамнун. Ўзбекистон 1994 йилда Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш учун ариза берган ва 2020 йилда бу йўналишда фаол иш бошлаган. Ўзбекистоннинг музокараларни давом эттиришга бўлган қатъий интилиши сўнгги икки йилда сезиларли ютуқларга эришди, жумладан, икки томонлама келишувимиз муваффақиятли якунланди», — деди у.
Ҳозирда ҳаммаси бўлиб 22 давлат билан музокаралар якунланди. Ўрунов Ўзбекистон Россия, Европа Иттифоқи, Буюк Британия, Швейцария ва бошқа давлатлар билан музокараларни якунлаши кераклигини таъкидлаган.
Президент Шавкат Мирзиёев август ойида тадбиркорлар билан учрашувда Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши — чуқур ўйланган ва узоқни кўзлаган танлов, қолаверса, ислоҳотларнинг ажралмас бир қисми, деганди. «Иқтисодиётимизга олдинлари протекция қайсидир маънода керак эди. Яна шу йўлда давом этсак, имкониятларимиз чекланиб қолади», — деган у ишбилармонлар билан учрашувда.
Бош вазир ўринбосари Жамшид Хўжаев май ойида Ўзбекистон 2026 йилда Камерунда бўлиб ўтадиган 14-вазирлар конференциясигача ЖСТга аъзо бўлиш ниятида эканлигини маълум қилганди.
Декабрь ойи бошида ЖСТ ишчи гуруҳининг 9-йиғилиши бўлиб ўтди. Ташкилот раҳбари ўринбосари «аъзо мамлакатларнинг xавотирларига очиқча жавоб бўлган» президент фармонини эслаб ўтди.

Узбекистан переходит в финальную стадию процесса вступления во Всемирную торговую организацию. Об этом на совещании 20 декабря сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
Страна завершила переговоры по вступлению с такими крупными государствами, как США и Китай.
Несмотря на отмену ряда льгот, противоречащих правилам ВТО, государство продолжит поддерживать предпринимателей и создавать все необходимые условия для работы в условиях справедливой конкуренции, заверил глава государства.
азизбек урунов, вто, кэтрин тай, сша, торговля, шавкат мирзиёев
19 декабря Узбекистан и Соединённые Штаты подписали протокол о завершении двусторонних переговоров по доступу на рынки в рамках присоединения Узбекистана к ВТО.
Документ подписали заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев и торговый представитель США Кэтрин Тай.
«Этот год стал историческим для процесса нашего вступления в ВТО, с очень многообещающими результатами к его завершению. Команда ещё больше сосредоточена на выполнении поставленных задач под руководством президента Мирзиёева. 2026 год не за горами, и приверженность цели очевидна», — написал в LinkedIn специальный представитель президента по ВТО Азизбек Урунов.
Торговый представитель США Кэтрин Тай также выступила с заявлением о «продолжающейся поддержке администрацией Байдена-Харрис усилий Узбекистана по вступлению в ВТО».
«Соединённые Штаты рады объявить о завершении двусторонних переговоров по доступу на рынки товаров и услуг с Узбекистаном в рамках его усилий по вступлению в ВТО. Узбекистан подал заявку на вступление в ВТО в 1994 году и начал активно работать в этом направлении в 2020 году. Сильная приверженность Узбекистана продолжению переговоров привела к значительному прогрессу за последние два года, включая успешное завершение нашего двустороннего соглашения», — заявила она.
Всего переговоры завершены с 22 странами. Урунов отмечал, что Узбекистану предстоит завершить переговоры с Россией, Евросоюзом, Великобританией, Швейцарией и другими странами.
На встрече с предпринимателями в августе президент Шавкат Мирзиёев назвал вступление в ВТО «продуманным и дальновидным выбором, а также неотъемлемой частью реформ». Раньше экономика страны"в какой-то степени нуждалась в протекции", но если продолжить идти по этому пути, возможности Узбекистана будут ограничены, сказал он.
Вице-премьер Жамшид Ходжаев в мае заявил, что Узбекистан намерен присоединиться ко Всемирной торговой организации до 14-й министерской конференции, которая пройдёт в Камеруне в 2026 году.
В начале декабря состоялось 9-е заседание рабочей группы по ВТО. Замглавы организации отметил указ президента, который «стал прямым ответом на озабоченности членов ВТО».