Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёнлари якуний босқичга кирмоқда. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев 20 декабрь куни бўлиб ўтган йиғилишда маълум қилди.
Мамлакат АҚШ ва Хитой каби йирик давлатлар билан аъзолик бўйича музокараларни якунлади.
ЖСТ қоидаларига зид бўлган имтиёзлар бекор қилинаётган бўлса-да, давлат тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, адолатли рақобат муҳитида ишлаши учун зарур бўлган барча шароитларни яратишда давом этиши таъкидланди.
азизбек урунов, ақш, жст, кетрин тай, савдо, шавкат мирзиёев
19 декабрь куни Ўзбекистон ва АҚШ Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш доирасида бозорларга кириш масалалари бўйича икки томонлама музокараларни якунлаш тўғрисидаги протоколни имзолади.
Ҳужжатни бош вазир ўринбосари Жамшид Хўжаев ва АҚШ Савдо вакили Кэтрин Тай имзолади.
«Бу йил ЖСТга аъзо бўлиш жараёни учун тарихий аҳамиятга эга йил бўлди ва унинг якунида истиқболли натижаларга эришилди. Жамоа президент Мирзиёев раҳбарлигида қўйилган вазифаларни бажаришга янада кўпроқ эътибор қаратмоқда. 2026 йилга оз қолди ва мақсадга содиқлик аниқ кўриниб турибди», — деб ёзди президентнинг ЖСТ бўйича махсус вакили Азизбек Урунов LinkedIn’да.
АҚШ савдо вакили Кэтрин Тай ҳам Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш саъй-ҳаракатларини Байден-Ҳаррис маъмурияти томонидан қўллаб-қувватлаш давом этаётганини таъкидлади.
«АҚШ Ўзбекистон билан товар ва хизматлар бозорларига кириш бўйича икки томонлама музокараларни якунлаганини эълон қилишдан мамнун. Ўзбекистон 1994 йилда Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш учун ариза берган ва 2020 йилда бу йўналишда фаол иш бошлаган. Ўзбекистоннинг музокараларни давом эттиришга бўлган қатъий интилиши сўнгги икки йилда сезиларли ютуқларга эришди, жумладан, икки томонлама келишувимиз муваффақиятли якунланди», — деди у.
Ҳозирда ҳаммаси бўлиб 22 давлат билан музокаралар якунланди. Ўрунов Ўзбекистон Россия, Европа Иттифоқи, Буюк Британия, Швейцария ва бошқа давлатлар билан музокараларни якунлаши кераклигини таъкидлаган.
Президент Шавкат Мирзиёев август ойида тадбиркорлар билан учрашувда Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши — чуқур ўйланган ва узоқни кўзлаган танлов, қолаверса, ислоҳотларнинг ажралмас бир қисми, деганди. «Иқтисодиётимизга олдинлари протекция қайсидир маънода керак эди. Яна шу йўлда давом этсак, имкониятларимиз чекланиб қолади», — деган у ишбилармонлар билан учрашувда.
Бош вазир ўринбосари Жамшид Хўжаев май ойида Ўзбекистон 2026 йилда Камерунда бўлиб ўтадиган 14-вазирлар конференциясигача ЖСТга аъзо бўлиш ниятида эканлигини маълум қилганди.
Декабрь ойи бошида ЖСТ ишчи гуруҳининг 9-йиғилиши бўлиб ўтди. Ташкилот раҳбари ўринбосари «аъзо мамлакатларнинг xавотирларига очиқча жавоб бўлган» президент фармонини эслаб ўтди.

Uzbekistan has moved into the “final stage” of its accession to the World Trade Organization (WTO), president Shavkat Mirziyoyev announced during a government meeting on 20 December.
The country concluded accession negotiations with major partners, including the United States and China.
Despite cancellation of some preferences that conflict with WTO rules, the government will continue to support entrepreneurs and create all necessary conditions for fair competition, the president assured.
azizbek urunov, katherine tai, shavkat mirziyoyev, trade, usa, wto
Uzbekistan and the US on 19 December signed a protocol concluding bilateral market access negotiations as part of Uzbekistan’s WTO accession process.
The document was signed by Uzbekistan’s deputy prime minister Jamshid Khodjayev and US trade representative Katherine Tai.
“The year was historic in our WTO accession process with very promising deliverables at the year end. The team is even more focused on the implementation of the mission under president Mirziyoyev’s leading. 2026 is not far, the commitment is here,” the president’s special representative for WTO affairs Azizbek Urunov wrote on LinkedIn.
Katherine Tai also issued a statement highlighting the Biden-Harris administration’s continued support for Uzbekistan’s efforts to join the WTO.
“The United States is pleased to announce the completion of bilateral market access negotiations on goods and services with Uzbekistan as part of Uzbekistan’s efforts to accede to the WTO. Uzbekistan applied for WTO accession in 1994 and began actively working toward WTO accession in 2020. Uzbekistan’s strong commitment to advance negotiations has resulted in significant progress during the past two years, including the successful conclusion of our bilateral agreement,” she stated.
Uzbekistan has concluded negotiations with 22 countries. Talks remain ongoing with Russia, the European Union, the United Kingdom, Switzerland and other nations, Urunov noted.
In August, president Mirziyoyev called WTO accession a “well-thought and far-sighted choice, as well as an integral part of reforms”. He acknowledged that while Uzbekistan’s “economy needed protection to some extent in the past”, continuing on that path would limit the country’s opportunities.
Jamshid Khodjayev in May stated that Uzbekistan aimed to join the WTO before the 14th Ministerial Conference, scheduled to take place in Cameroon in 2026.
Earlier this month, the ninth meeting of the WTO Working Group on Uzbekistan’s accession was held. Deputy head of the organization Zhang Xiangchen praised president’s decree “addressing WTO members' concerns, calling it a direct response to their feedback”.