27 декабрь куни «Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон» темирйўли қурилиши бўйича расмий ишлар бошланади. Бу ҳақда Қирғизистон президенти Садир Жапаров 20 декабрь куни бўлиб ўтган III Халқ қурултойида маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, бу лойиҳа «ўнлаб йиллар давомида токчаларда чанг босиб ётган».
«Бу лойиҳани бошлаганимизда унга ишонмаганлар, чўпчак деб ҳисоблаганлар ҳам бор эди. Лекин бугун барчангиз бу амалга оширилаётган лойиҳанинг гувоҳи бўлдингиз. 27 декабрь куни ушбу йўл қурилиши бўйича расмий ишлар бошланади. У Шарқ ва Ғарбни боғловчи стратегик кўприк бўлади», — деди президент.
Садир Жапаров таъкидлаганидек, «аср қурилиши» савдо, туризм ва саноат учун янги имкониятлар очади.
Жума куни Қирғизистон президентининг «Интимак-Ордо» маъмурияти биносида ушбу мамлакат Вазирлар Маҳкамаси ва «Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон» темирйўл компанияси ўртасида лойиҳалаштириш, қуриш, молиялаштириш, фойдаланиш ва техник хизмат кўрсатиш бўйича инвестиция битимини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Инвестиция битимини Қирғизистон транспорт ва коммуникациялар вазири Абсаттар Сиргабаев ва темирйўл компанияси директорлар кенгаши раиси Чжун Шэнгуй имзолади. Тадбирда Ўзбекистоннинг Қирғизистондаги элчиси Саидикрам Ниязходжаев ҳам иштирок этди.
«Киргиз темир жолу» (КТЖ) давлат корхонаси бош директори Азамат Сакиевнинг маълум қилишича, Хитой — Қирғизистон — Ўзбекистон темирйўли қурилиши 2024 йил октябрь ойида бошланиши режалаштирилганди ва у қарийб 6 йил давом этади.
Темирйўл ҳақида
Хитойни Марказий Осиё давлатлари билан боғлайдиган темирйўл тармоғини қуриш лойиҳаси қарийб 25 йилдан бери муҳокама қилинади. Хитойдан Қирғизистон орқали Ўзбекистонга, сўнгра Туркманистон, Эрон ва Туркияга йўналишнинг бир нечта вариантлари кўриб чиқилди. Томонлар темирйўлнинг кенглиги, шунингдек, бориш қийин бўлган баланд тоғли ҳудудлардан ўтадиган магистралнинг қурилиш қиймати ва унинг йўналиши ҳақида келишиб ололмайди. Бу Россия ва Қозоғистонга қарамликни камайтириши кутилмоқда.
Ҳужжатга кўра, халқаро транспорт йўлаги қурилиши «Қашқар — Торугарт — Макмал — Жалолобод — Андижон» йўналишининг комбинацияланган варианти бўйича амалга оширилади. Ўзбекистон Транспорт вазирлиги лойиҳанинг амалга оширилиши Хитойдан Ўзбекистон орқали Туркияга, ундан кейин Европага, шунингдек, Форс кўрфази давлатларига савдо ва ташиш географиясини кенгайтириш имконини беришини маълум қилди.
«Ўзбекистон 24» телеканали томонидан 2022 йил декабрь ойида тақдим этилган маршрут.«Ўзбекистон 24» телеканали томонидан 2022 йил декабрь ойида тақдим этилган маршрут.
Хитой — Қирғизистон — Ўзбекистон темирйўлининг узунлиги 486 км ни ташкил этади, шундан тахминан 312 км Қирғиз Республикаси ҳудудидан ўтади, у ерда 18 та темирйўл станцияси қурилиши режалаштирилган, бундан ташқари, тоғли рельефни ҳисобга олган ҳолда, 81 та кўприк қуриш ва узунлиги 120 км дан ортиқ бўлган 41 та туннелни бурғилаш талаб этилади.
«Киргиз темир жолу» давлат корхонаси раҳбари Азамат Сакиев темирйўл икки қисмдан иборат бўлишини таъкидлади. Хитой чегарасидан Макмал станциясигача (165,5 км) Хитойда қўлланадиган стандартга мувофиқ 1435 мм кенгликдаги из ётқизиш режалаштирилган, кейин Жалолободгача (146,2 км) 1520 мм кенгликдаги из олиб борилади.
Макмал станциясида таркибларни қайта шакллантириш, юкларни қайта юклаш, саралаш ишлари амалга оширилади. Прогнозларга кўра, 2035 йилга келиб тармоқдаги ўртача йиллик ташиш ҳажми 5 миллион тоннани ташкил этади, шундан ярмидан кўпи транзитга тўғри келади, деб ёзади Spot.
Келишув шартларига кўра, Хитой қўшма корхонада 51 фоиз, Қирғизистон ва Ўзбекистон эса 24,5 фоиздан улуш олади.
Ёзда Транспорт вазирлиги вакили «Газета.uz» билан суҳбатда қўшма компанияда Хитойнинг улуши 51 фоизни, Ўзбекистон ва Қирғизистоннинг улуши эса 24,5 фоизданни ташкил этишини маълум қилган эди. Унинг таъсисчилари Хитойнинг China Railway International, «Киргиз темир жолу» ва «Ўзбекистон темир йўллари» компаниялари эди. Қирғизистон ўз бюджетидан 11 млрд сўм (тахминан 130,5 млн доллар) ажратишни режалаштирган.
«Хитой ҳудудида темирйўл қурилиши Хитой томонидан тўлиқ амалга оширилади ва молиялаштирилади. Қолаверса, улар Қирғизистон ичидаги ушбу жараёнларда ҳам иштирок этади. Ўзбекистонда лойиҳага қўшилиш учун 10 километрга яқин йўллар қуришимиз керак. Ишларнинг асосий қисми Қирғизистонда», — деди суҳбатдош.
Лойиҳа қиймати 4,7 миллиард долларга баҳоланмоқда. Ўз маблағларининг ярмини қўшма корхонадаги улушларга мувофиқ иштирокчи мамлакатлар тақдим этади: 1,18 миллиард доллар Хитой, қарийб 700 миллион доллар Қирғизистон томонидан ажратилади. Шу билан бирга, 19 июнь куни Қирғизистон парламентида бўлиб ўтган тақдимотда Ўзбекистон ва Қирғизистон 573 миллион доллардан ажратиши айтилган эди.
Яна 2,35 миллиард доллар Хитой томонидан тақдим этиладиган нотижорат кредит ҳисобланади. Ҳозирда бу борада Инэксимбанк ва ХХР Миллий банки билан музокаралар олиб борилмоқда.
Июль ойида Ўзбекистон президенти Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон темирйўлини қуриш бўйича лойиҳа компанияси устав фондига 255 миллион доллар ажратиш бўйича топшириқ берган эди. Шундан 14 млн доллари жорий йил охиригача йўналтирилиши керак.
Июнь ойида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Хитой ҳукуматлари темирйўл лойиҳасини биргаликда илгари суришда ҳамкорлик тўғрисидаги уч томонлама битимни имзолаган.

27 декабря начнутся официальные работы по строительству железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан». Об этом на III Народном курултае 20 декабря сообщил президент Кыргызстана Садыр Жапаров.
По его словам, этот проект «десятилетиями пылился на полках».
«Когда мы начинали этот проект, были те, кто в него не верил, считая его сказочным. Однако сегодня вы все стали свидетелями того, что это реализуемый проект. 27 декабря начнутся официальные работы по строительству этой дороги. Она станет стратегическим мостом, соединяющим Восток и Запад», — заявил президент.
Как отметил Садыр Жапаров, «стройка века» позволит открыть новые возможности для торговли, туризма и промышленности.
В пятницу в здании Администрации президента Кыргызстана «Ынтымак-Ордо» состоялась церемония подписания инвестиционного соглашения проектирования, строительства, финансирования, эксплуатации и технического обслуживания между Кабинетом министров этой страны и железнодорожной компанией «Китай-Кыргызстан-Узбекистан».
Инвестиционное соглашение подписали министр транспорта и коммуникаций Кыргызстана Абсаттар Сыргабаев и председатель совета директоров ж/д компании Чжун Шэнгуй. В мероприятии также принимал участие посол Узбекистана в Кыргызстане Саидикрам Ниязходжаев.
Генеральный директор госпредприятия «Кыргыз темир жолу» (КТЖ) Азамат Сакиев сообщал, что строительство железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан планируется начать в октябре 2024 года и продлится оно около 6 лет.
О железной дороге
Проект строительства железнодорожной ветки, которая свяжет Китай со странами Центральной Азии, обсуждается около 25 лет. Рассматривались несколько вариантов маршрута, в том числе из Китая через Кыргызстан в Узбекистан, далее в Туркменистан, Иран и Турцию. Стороны не могут договориться о ширине колеи, а также о стоимости строительства магистрали, которая пройдёт по высокогорным труднодоступным районам, и её маршруте. Ожидается, что это снизит зависимость от России и Казахстана.
Согласно документу, строительство международного транспортного коридора будет проходить по комбинированному варианту маршрута «Кашгар — Торугарт — Макмал — Джалал-Абад — Андижан». Министерство транспорта Узбекистана заявило, что реализация проекта позволит расширить географию торговли и перевозок из Китая через Узбекистан в Турцию и далее в Европу, а также в государствах Персидского залива.
Маршрут, представленный телеканалом «Узбекистан 24» в декабре 2022 года.Маршрут, представленный телеканалом «Узбекистан 24» в декабре 2022 года.
Длина железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан составит 486 км, из которых порядка 312 км будут проходить по территории Кыргызской республики (КР), где планируется строительство 18 железнодорожных станций, а, кроме того, учитывая горный рельеф, потребуется возведение 81 моста и бурение 41 тоннеля протяжённостью более 120 км.
Глава госпредприятия «Кыргыз темир жолу» (КТЖ) Азамат Сакиев отмечал, что железная дорога будет состоять из двух частей. От китайской границы до станции Макмал (165,5 км) планируется проложить ветку с шириной колеи 1435 мм согласно используемому в КНР стандарту, далее до Джалал-Абада (146,2 км) будет вести колея 1520 мм.
На станции Макмал будет проводиться переформирование составов, перегрузка грузов, их сортировка и взвешивание. Согласно прогнозам, среднегодовой объем перевозок на ветке к 2035 году составит 5 млн тонн, из которых чуть больше половины придётся на транзит, писал Spot.
По условиям соглашения, Китай получит 51% в совместном предприятии, Кыргызстан и Узбекистан — по 24,5%.
В беседе с «Газетой.uz» представитель Министерства транспорта летом сообщал, что доля Китая в совместной компании составит 51%, а Узбекистана и Кыргызстана — по 24,5%. Её учредителями выступили китайская China Railway International, «Кыргыз темир жолу» и «Узбекистон темир йуллари». Кыргызстан запланировал в своём бюджете выделение 11 млрд сумов (около 130,5 млн долларов).
«Строительство железной дороги на территории Китая будет полностью реализовано и профинансировано с китайской стороны. И плюс они также буду участвовать в этих процессах внутри Кыргызстана. В Узбекистане нам необходимо построить около 10 км дорог, чтобы подсоединиться к проекту. Основная часть работ — в Кыргызстане», — заявлял собеседник.
Стоимость проекта предварительно оценивается в 4,7 млрд долларов. Половину суммы из собственных средств предоставят страны-участницы в соответствии с долями в СП: 1,18 млрд долларов выделит Китай, около 700 млн долларов — Кыргызстан. При этом в презентации 19 июня в парламенте Кыргызстана говорилось, что Узбекистан и Кыргызстан выделят по 573 млн долларов.
Ещё 2,35 млрд долларов составит некоммерческий кредит, который предоставит китайская сторона. Сейчас по этому поводу ведутся переговоры с Инэксимбанком и Национальным банком КНР.
В июле президент Узбекистана поручил выделить 255 млн долларов в уставной фонд проектной компании по строительству железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан. Из них 14 млн долларов должны направить до конца этого года.
В июне правительства Узбекистана, Кыргызстана и Китая подписали трёхстороннее соглашение о сотрудничестве в совместном продвижении проекта железной дороги.