Рақобат қўмитасига кўп квартирали уйлар қурилиши юзасидан йил бошидан буён 1700 га яқин мурожаат келиб тушди, кўрилган чоралар натижасида 20 млрд сўмга яқин маблағлар истеъмолчилар фойдасига қайта ҳисоб-китоб қилинди, дея хабар бермоқда қўмита матбуот хизмати.
Қайд этилишича, ушбу ҳолатлар юзасидан республикадаги 129 та қурувчи корхоналарнинг шартномалари таҳлил қилинган. Уларда қуйидагилар аниқланган:
- 80 фоиз шартномада қурувчи корхоналарга қайта ҳисоб-китоб ҳуқуқ устуворлиги берилган бўлса, атиги 20 фоизда ҳар иккала тарафга мазкур ҳуқуқлар белгиланган;
- 58 фоиз шартномада кўрсатилган умумий майдон қурилиши якуни бўйича майдонлар орасида тафовут мавжуд бўлганда қайта ҳисоб-китоб ҳуқуқи белгиланмаган;
- 37 фоиз шартномаларда хонадон ичида амалга ошириладиган қурилиш ишлари тўғрисида мажбуриятлар киритилмаган;
- 18 фоиз шартномаларда қурувчи ва истеъмолчининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари тўғрисида бандлар киритилмаган;
- 39 фоиз шартномаларда қурилиш объектининг топшириш муддати кўрсатилмаган;
- 51 фоиз шартномаларда қурилиш топширилишининг ҳар бир кечиккан куни учун қурувчи томонидан тўланадиган пеня белгиланмаган;
- 86 фоиз шартномаларда қурувчи ва истеъмолчи томонидан шартномани бекор қилишни талаб қилиш ҳуқуқи белгиланган, (шундан, 41 фоизида шартномани ҳар иккала томоннинг манфаатлари кўзланган бўлса, 59 фоизида фақатгина қурувчи корхонанинг манфаатлари кўзда тутилган) 14 фоизида эса шартномани бекор қилиш тўғрисида банд киритилмаган.
Бундан ташқари, шартнома тузилгандан сўнг дастлабки тўлов муддати 30 кундан ошмаслиги қайд этилган бўлса, 74 фоиз ҳолатда шартнома бир томонлама бекор бўлганда харидорга тўловни қайтариш муддати 30−180 кун ва айримларида эса 24 ойдан 36 ойгача этиб белгиланган.
84 фоиз шартномаларда эса хонадон харидор томонидан қабул қилиб олингандан сўнг қурувчи томонидан унга кафолат муддати белгиланмаган. Яъни кафолат муддати давомида хонадонда нуқсонлар аниқланса, қурувчи томонидан бартараф этиш мажбурияти 82 фоиз ҳолатда белгиланмаган.
«Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонунининг 4-моддасига мувофиқ истеъмолчилар:
- товар (иш, хизмат) ҳақида, шунингдек, ишлаб чиқарувчи (ижрочи, сотувчи) ҳақида тўғри ва тўлиқ маълумот олиш;
- товар (иш, хизмат)ни эркин танлаш ва унинг тегишли даражада сифатли бўлиши;
- товар (иш, хизмат)нинг хавфсиз бўлиши;
- ҳаёти, соғлиғи ва мол-мулки учун хавфли нуқсони бўлган товар (иш, хизмат), шунингдек, ишлаб чиқарувчи (ижрочи, сотувчи)нинг ғайриқонуний ҳаракати (ҳаракатсизлиги) туфайли етказилган моддий зиён, маънавий зарарнинг тўлиқ ҳажмда қопланишини талаб қилиш ҳуқуқига эга эканлиги белгилаб берилган
Қўмита истеъмолчилардан уй-жой жой сотиб олишда қуйидагиларга эътибор беришларини сўради:
- шартнома шартларини батафсил ўқиб чиқинг;
- асосий жиҳатлар (қурилиш муддатлари, томонларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, уларнинг ўзаро боғлиқлиги, қурилиш ва фойдаланишга топшириш муддатлари, муддатлар учун жавобгарлик ҳисобга олинганини текшириш);
- компаниянинг иш тажрибаси ва қурувчининг ишончлилигига ишонч ҳосил қилинг (электрон рўйхат ва қурилишда «Шаффоф тизим» мавжудлигини очиқ манбалардан текшириш мумкин);

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана с начала года получил около 1700 обращений, связанных со строительством многоквартирных домов. В результате принятых мер в пользу потребителей было пересчитано около 20 млрд сумов, сообщила пресс-служба ведомства.
При анализе договоров 129 строительных компаний республики выявлены следующие факты:
- в 80% договоров преимущественное право перерасчёта предоставлено строительным компаниям и только в 20% такие права предусмотрены для обеих сторон;
- в 58% договоров не предусмотрено право перерасчёта в случае расхождений между заявленной и фактической площадью по окончании строительства;
- в 37% договоров отсутствуют обязательства по строительным работам внутри квартир;
- в 18% договоров не прописаны права и обязательства сторон;
- в 39% договоров не указаны сроки сдачи объекта строительства;
- 51% договоров не предусматривает пеню, выплачиваемую застройщиком, за каждый день задержки сдачи объекта;
- в 86% договоров предусмотрено право сторон требовать расторжения договора, из них в 59% учтены только интересы строительных компаний. В 14% договоров пункт о расторжении отсутствует;
- в 74% договоров срок возврата средств покупателю при одностороннем расторжении договора составляет от 30 до 180 дней, а в отдельных случаях — от 24 до 36 месяцев. При этом в большинстве договоров указано, что срок внесения первоначального платежа после заключения договора не должен превышать 30 дней;
- в 84% договоров не предусмотрен гарантийный срок от застройщика после приёмки квартиры покупателем;
- в 82% случаев не предусмотрено обязательство строительной компании устранять выявленные дефекты в период гарантийного срока.
В комитете напомнили, что согласно статье 4 закона «О защите прав потребителей», потребители имеют право на:
- получение достоверной и полной информации о товаре (работе, услуге), а также изготовителе (исполнителе, продавце);
- свободный выбор и надлежащее качество товара (работы, услуги);
- безопасность товара (работы, услуги);
- возмещение в полном объёме материальных убытков, морального вреда, причинённых товаром (работой, услугой) с недостатками, опасными для жизни, здоровья и имущества, а также неправомерным действием (бездействием) изготовителя (исполнителя, продавца);
- обращение в суд, другие уполномоченные государственные органы за защитой нарушенных прав или охраняемых законом интересов.
В сообщении отмечается, что при покупке жилья следует обратить внимание на следующее:
- нужно подробно ознакомиться с условиями договора;
- уделить особое внимание основным пунктам (предусмотрены ли сроки строительства и ввода в эксплуатацию, права и обязанности сторон, их соразмерность, ответственность за нарушение сроков);
- убедиться в наличии опыта строительства у компании и её надёжности через электронный реестр и систему «Прозрачное строительство»;