АҚШ Иммиграция ва божхона хизмати жорий йилнинг январь-сентябрь ойларида 572 нафар Ўзбекистон фуқаросини мамлакатдан чиқариб юборди, дейилади Америка ташкилоти ҳисоботида.
Бу 2023 йилнинг январь-сентябрь ойларидаги кўрсаткичдан 6,5 баробар кўп, ўшанда 88 нафар Ўзбекистон фуқароси ватанига депортация қилинган. Таққослаш учун: 2022 йилнинг ушбу даврида 55 та депорт қайд этилган, 2021 йилда — 21, 2020 йилда — 49, 2019 йилда — 45.
Умуман олганда, АҚШ 271,5 мингга яқин чет эл фуқаросини мамлакатдан чиқариб юборди, бу ўтган йилнинг тўққиз ойига нисбатан 1,9 баробар кўп. Бу маълумотлар АҚШнинг иммиграция сиёсати кескинлашганидан далолат беради.
ақш, депортация, мигрантлар, миграция
Депортациялар сонининг кўпайишига бир қанча омиллар сабаб бўлди. Буларга йўловчилар рўйхатини билдириш бўйича қисқартирилган талаблар ва дам олиш кунлари чартер рейсларини амалга ошириш имконияти киради.
Хусусан, АҚШ ташкилотларининг «интенсив дипломатик саъй-ҳаракатлари» Шарқий яримшарда чартер рейслари сонининг кўпайишига олиб келди. 2018 йилдан бери Хитойга биринчи йирик депортация чартер рейслари, шунингдек, Албания, Ангола, Миср, Грузия, Гана, Гвинея, Ҳиндистон, Мавритания, Руминия, Сенегал, Тожикистон ва Ўзбекистонга рейслар шулар жумласидар.
Ўзбекистон депортация қилинганлар сони бўйича Россия, Марказий Осиё давлатлари ва бошқа қатор давлатлардан олдинда:
• Россия — 464;
• Афғонистон — 132;
• Тожикистон — 77;
• Қирғизистон — 69;
• Украина — 53;
• Арманистон — 27;
• Қозоғистон — 23;
• Озарбайжон — 13;
• Туркманистон — 5.
Депортация қилинганлар сони бўйича етакчи давлатлар Мексика (87 298), Гватемала (66 435), Гондурас (45 923), Сальвадор (15 284), Колумбия (14 268) ва Эквадор (12 921) бўлиб, уларга ўн минглаб муҳожирлар депортация қилинган.
2023 йил октябрь ойида АҚШ божхона ва чегара хизмати 13,6 мингдан ортиқ Ўзбекистон фуқароси Мексика орқали АҚШга киришга уринган вақтда қўлга олингани ҳақида хабар берган эди. Ноябрда АҚШ Мексика орқали киришга уринаётган Ўзбекистон фуқароларини мамлакатга киритишни тўхтатишини эълон қилган эди. Бунинг ўрнига улар билан боғлиқ иммиграция иши ҳал қилингунга қадар ҳибсда сақланади.
Ўтган йилнинг декабрида АҚШга ноқонуний киришга уринган 120 га яқин Ўзбекистон фуқароси ватанига қайтарилган эди. Фуқароларнинг аксарияти Мексика орқали чегарани кесиб ўтишга ҳаракат қилган.

Иммиграционная и таможенная служба США депортировала из страны 572 гражданина Узбекистана за январь-сентябрь этого года, следует из отчёта американского ведомства.
Это в 6,5 раза превышает показатель за январь-сентябрь 2023 года, когда на родину было выслано 88 узбекистанцев. Для сравнения: за этот же период 2022 года было депортировано 55 граждан Узбекистана, 2021 года — 21, 2020 года — 49, 2019 года — 45 граждан.
В целом США выслали из страны около 271,5 тысячи иностранных граждан, что в 1,9 раза больше, чем за девять месяцев прошлого года. Эти данные свидетельствуют об ужесточении миграционной политики США.
На рост количества депортаций повлияли несколько факторов, которые привели к увеличению количества одобренных рейсов для депортации. В их числе — сниженные требования к уведомлениям о пассажирских списках и возможность выполнять чартерные рейсы по выходным дням.
В частности, «интенсивные дипломатические усилия» американских ведомств привели к увеличению количества чартерных рейсов в Восточном полушарии. В их числе был первый крупный чартерный рейс для депортации в Китай с 2018 года, а также рейсы в Албанию, Анголу, Египет, Грузию, Гану, Гвинею, Индию, Мавританию, Румынию, Сенегал, Таджикистан и Узбекистан.
Узбекистан опережает Россию, страны Центральной Азии и ряд других государств по числу депортированных:
- Россия — 464;
- Афганистан — 132;
- Таджикистан — 77;
- Кыргызстан — 69;
- Украина — 53;
- Армения — 27;
- Казахстан — 23;
- Азербайджан — 13;
- Туркменистан — 5.
Лидирующими странами по числу депортированных остаются Мексика (87 298), Гватемала (66 435), Гондурас (45 923), Сальвадор (15 284), Колумбия (14268) и Эквадор (12 921), куда были высланы десятки тысяч мигрантов.
В октябре 2023 года американская Служба таможенного и пограничного контроля сообщала, что свыше 13,6 тысячи граждан Узбекистана были задержаны при попытке попасть в США через Мексику. В ноябре в США заявили, что перестанут впускать в страну граждан Узбекистана, пытающихся въехать через Мексику. Вместо этого их начали содержать под стражей до разрешения их иммиграционного дела.
В декабре прошлого года почти 120 узбекистанцев, пытавшихся незаконно въехать в США, были возвращены обратно на родину. Большая часть граждан пыталась пересечь границу через Мексику.