Жаҳон банки Ўзбекистон учун банк кафолати кўринишида 3,5 миллион доллар миқдоридаги молиялаштиришни маъқуллади, деб хабар берди «Газета.uz»га Жаҳон банки матбуот хизмати.
Ушбу кафолат «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» давлат компаниясининг 100 МВт қувватга эга янги қуёш электр стансиясида ишлаб чиқариладиган электр энергиясини харид қилиш бўйича тўлов мажбуриятларини ўз вақтида бажарилишини таъминлайди. Хоразм вилоятидаги мазкур объектни қуриш ва эксплуатация қилиш Франциянинг Voltalia компанияси томонидан амалга оширилади.
Қуёш электр станциясини ишга тушириш 2025 йилнинг ноябрига мўлжалланган. У 177 гектар майдонда жойлашган бўлиб, йилига 240 гигаватт-соатдан ортиқ қайта тикланувчи энергия ишлаб чиқаради.
Унинг фаолияти йилига 230 минг тоннадан ортиқ карбонат ангидрид чиқиндиларини қисқартириш ва 60 мингга яқин хонадонни тоза энергия билан таъминлаш имконини бериши кутилмоқда.
«Жаҳон банки гуруҳи „Ўзбекистон-2030“ стратегиясига мувофиқ Ўзбекистоннинг энергия бўйича эҳтиёжларини қондиришда ва 2030 йилга бориб қайта тикланадиган энергия манбаларини 25 ГВтга етказишда қўллаб-қувватлайди, бу эса ушбу ўн йилликнинг охирига келиб мамлакатда истеъмолдаги электр энергияси улушининг 40 фоизини ташкил этади», — деди Жаҳон банкининг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Татяна Проскурякова.
Қуёш электр станцияси лойиҳасини Voltalia шуъба корхонаси Sarimay Foreign Enterprise амалга оширади. Компания ушбу объектни ривожлантириш, молиялаштириш, қуриш ва фойдаланиш учун жавобгар бўлади. Эксплуатацияга топширилганидан сўнг Sarimay Foreign Enterprise станцияда ишлаб чиқарилган электр энергиясини Ўзбекистон миллий электр тармоқларига сотади. Бу икки томон ўртасидаги 25 йил муддатга электр энергияси сотиб олиш шартномасида кўзда тутилган.
Жаҳон банки томонидан тақдим этилган 3,5 миллион долларгача бўлган банк кафолати «Ўзбекистон Миллий электр тармоқлари» томонидан Sarimay Foreign Enterprise’дае электр энергиясини харид қилиш бўйича тўлов мажбуриятлари бажарилишини таъминлайди.
Ушбу кафолат, шунингдек, Хоразм вилоятида лойиҳани амалга ошириш учун зарур бўлган 80 миллион долларлик қўшимча капитал инвестицияларни, жумладан, Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) томонидан 54 миллион доллардан ортиқ молиялаштиришни жалб қилишга ёрдам берди.
«2020 йилдан буён Жаҳон банки ва Жаҳон банки гуруҳига кирувчи Халқаро молия корпорацияси (IFC) Ўзбекистон ҳукуматининг 1000 МВт қуёш ва 500 МВт шамол энергияси қувватларини яратиш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаб келмоқда. Ушбу мақсадларга эришиш учун биз банк кафолати, молиявий ресурслар, маслаҳат хизматлари ва техник ёрдам кўрсатдик, шунингдек, қайта тикланадиган энергетика соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун хусусий инвестицияларни жалб қилишга кўмаклашдик», — деди Жаҳон банки энергетика бўйича катта мутахассиси ва Ўзбекистон энергетика секторида банк кафолатлари бўйича ишчи гуруҳ раҳбари Фархат Эсен.
Бугунги кунга қадар Ўзбекистонда Жаҳон банки томонидан қўллаб-қувватланган қайта тикланувчи энергетика соҳасидаги лойиҳалар қуйидагиларни ўз ичига олади:
- Навоий вилоятида жойлашган 100 МВт қувватга эга Ўзбекистондаги биринчи қуёш электр стансияси (2021 йилда фойдаланишга топширилган);
- Самарқанд ва Жиззах вилоятларида 440 МВт қувватга эга қуёш электр станцияси (2024 йилда фойдаланишга топширилган);
- Навоий вилоятида жойлашган қуввати 500 МВт бўлган Ўзбекистондаги биринчи шамол электр станцияси (2024 йилда фойдаланишга топширилган);
- Бухоро вилоятида 63 МВт/126 МВт·с қувватга эга 250 МВт қувватли энергияни тўпловчи аккумулятор тизимига эга (BESS) қуёш электр станцияси (қурилмоқда). Бухоро вилоятида ўрнатилаётган BESS тизими Марказий Осиёдаги биринчи бундай тизим ҳамда қайта тикланадиган энергетика соҳасидаги лойиҳани амалга ошириш учун Жаҳон банкининг банк кафолатини олган жаҳонда биринчи тизим ҳисобланади.

Всемирный банк одобрил финансирование в размере 3,5 млн долларов в виде банковской гарантии для Узбекистана, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ВБ.
Эта гарантия обеспечит своевременное выполнение платёжных обязательств государственной компании «Национальные электрические сети Узбекистана» по закупке электроэнергии, вырабатываемой новой солнечной электростанцией мощностью 100 МВт. Строительством и эксплуатацией этого объекта в Хорезмской области займётся французская компания Voltalia.
Ввод солнечной электростанции в эксплуатацию запланирован на ноябрь 2025 года. Она расположится на площади 177 га и ежегодно будет производить более 240 гигаватт-часов возобновляемой энергии.
Ожидается, что её работа позволит сократить выбросы углекислого газа более чем на 230 тысяч тонн в год и обеспечить чистой энергией около 60 тысяч домохозяйств.
«Группа Всемирного банка поддерживает Узбекистан в удовлетворении его энергетических потребностей и увеличении доли возобновляемых источников энергии до 25 ГВт к 2030 году, что составит 40% от общего объёма потребляемой электроэнергии в стране к концу десятилетия в соответствии со стратегией «Узбекистан-2030», — отметила региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии Татьяна Проскурякова.
Проект солнечной электростанции будет реализован компанией Sarimay Foreign Enterprise, дочерним предприятием Voltalia. Компания будет отвечать за разработку, финансирование, строительство и эксплуатацию данного объекта. После ввода в эксплуатацию Sarimay Foreign Enterprise будет продавать электроэнергию, вырабатываемую станцией, «Национальным электрическим сетям Узбекистана». Это предусмотрено соглашением о покупке электроэнергии между двумя сторонами сроком на 25 лет.
Банковская гарантия в размере до 3,5 млн долларов, предоставленная Всемирным банком, обеспечит выполнение платёжных обязательств «Национальными электрическими сетями Узбекистана» по закупке электроэнергии у компании Sarimay Foreign Enterprise.
Эта гарантия также способствовала привлечению дополнительных капитальных инвестиций в размере 80 млн долларов, включая более 54 млн долларов финансирования от Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), необходимых для реализации проекта в Хорезмской области.
«С 2020 года Всемирный банк и Международная финансовая корпорация (IFC), входящие в Группу Всемирного банка, поддерживают усилия правительства Узбекистана по созданию мощностей на 1000 МВт солнечной и 500 МВт ветровой энергии. Для достижения этих целей мы предоставили банковские гарантии, финансовые ресурсы, консультационные услуги, техническую помощь, а также содействовали в привлечении частных инвестиций для реализации проектов в области возобновляемой энергетики», — сказал старший специалист по энергетике Всемирного банка и руководитель рабочей группы по банковским гарантии в энергетическом секторе Узбекистана Ферхат Эсен.
На сегодняшний день проекты в секторе возобновляемой энергетики, поддержанные Всемирным банком в Узбекистане, включают:
• первую солнечную электростанцию мощностью 100 МВт в Узбекистане, расположенную в Навоийской области (введена в эксплуатацию в 2021 году);
• солнечную электростанцию мощностью 440 МВт в Самаркандской и Джизакской областях (введена в эксплуатацию в 2024 году);
• первую ветровую электростанцию мощностью 500 МВт в Узбекистане, расположенную в Навоийской области (введена в эксплуатацию в 2024 году);
• солнечную электростанцию мощностью 250 МВт с аккумуляторной системой накопления энергии (BESS) мощностью 63 МВт/126 МВт·ч в Бухарской области (на стадии строительства). BESS, устанавливаемая в Бухарской области, является первой системой такого рода в Центральной Азии и первой в мире, получившей банковскую гарантию от Всемирного банка для реализации проекта в области возобновляемой энергетики.