Президент 24 декабрь куни янги йил байрами муносабати билан қўшимча ишланмайдиган кун белгилаш ва дам олиш кунини кўчириш тўғрисидаги қарорни имзолади, деб хабар қилди Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Ҳужжатга кўра:
• 5 кунлик иш ҳафтасига эга бўлган ходимлар учун дам олиш куни 2025 йил 4 январдан (шанба) 2 январга (пайшанба) кўчирилди.
• 6 кунлик иш ҳафтасига эга бўлган ходимлар учун 2 январь (пайшанба) қўшимча дам олиш куни деб эълон қилинди.
Шу тариқа биринчиси Янги йилни олти кун, иккинчиси эса кетма-кет беш кун нишонлаши мумкин:
• 28 декабрь (шанба) 5 кунлик иш ҳафтасига эга бўлган ходимлар учун дам олиш куни (6 кунлик иш ҳафтаси бўлган ходимлар учун — иш куни);
• 29 декабрь (якшанба) — умумий дам олиш куни;
• 30 декабрь (душанба) — қўшимча дам олиш куни;
• 31 декабрь (сешанба) — қўшимча дам олиш куни;
• 1 январь (чоршанба) дам олиш куни;
• 2 январь (пайшанба) 5 кунлик иш ҳафтаси бўлган ходимлар учун дам олиш куни, 6 кунлик иш ҳафтаси бўлган ходимлар учун қўшимча дам олиш куни ҳисобланади.

Президент Узбекистана 24 декабря подписал постановление о назначении дополнительного нерабочего дня и переносе выходного дня в период празднования Нового года, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно документу:
• Для работников с 5-дневной рабочей неделей выходной день перенесён с 4 января 2025 года (суббота) на 2 января (четверг).
• Для работников с 6-дневной рабочей неделей 2 января (четверг) объявлено дополнительным выходным днём.
Таким образом, первые смогут праздновать Новый год шесть дней, а вторые — пять дней подряд:
• 28 декабря (суббота) — выходной день для работников с 5-дневной рабочей неделей (для работников с 6-дневной рабочей неделей — рабочий день);
• 29 декабря (воскресенье) — общий выходной день;
• 30 декабря (понедельник) — дополнительный выходной день;
• 31 декабря (вторник) — дополнительный выходной день;
• 1 января (среда) — праздничный выходной;
• 2 января (четверг) — выходной день для работников с 5-дневной рабочей неделей, дополнительный выходной день для работников с 6-дневной рабочей неделей.