Шавкат Мирзиёев билан учрашувда соғлиқни сақлаш соҳасида амалга оширилган ишлар кўриб чиқилиб, 2025 йилга мўлжалланган устувор вазифалар белгилаб олинди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
2024 йилда соғлиқни сақлаш соҳасига 36 триллион сўм йўналтирилди, бу ўтган йилга нисбатан 25 фоизга кўп.
Бирламчи босқичда 18 мингдан ортиқ тиббий бригадалар фаолият юритади. Ихтисослаштирилган тиббий ёрдам хизматларида 500 дан ортиқ янги диагностика ва 800 дан ортиқ даволаш усуллари ўзлаштирилди.
Бирламчи бўғинда 6 турдаги скрининг текшируви йўлга қўйилди. Натижада 106 минг одамда қандли диабет, 194 минг нафарида юрак қон-томир, 2 мингдан зиёд аёлда саратон, мингга яқин болаларда онкогематологик касаллик эрта босқичда аниқланди.
Икки мингдан зиёд мутахассис хорижда қайта ўқитилди. Натижада ҳудудлардаги юқори технологик операциялар улуши 61 фоизга етди. 43 та йўналишдаги 191 та клиник протокол халқаро андозалар асосида янгиланди, дейилади хабарда.
Ихтисослашган марказлар ва филиалларда бу йил 100 минг бемор имтиёзли йўлланма асосида даволанди. 7 та ихтисослашган марказ сифат назорати бўйича халқаро аккредитациядан ўтди.
2025 йилда соғлиқни сақлаш соҳасига 41 триллион сўм йўналтириш режалаштирилган, бу жорий йилга нисбатан 14,3 фоизга кўп. Бу маблағлар янги шифохоналар ташкил этиш ва жиҳозлаш, мавжуд қувватларни кенгайтириш ва тиббий кўриклар қамровини оширишга йўналтирилади, дейилади йиғилишда.
Давлат раҳбари бу соҳадаги асосий вазифа — бирламчи бўғинда тиббиёт сифатини ошириш эканини таъкидлади. Бунинг учун вазирлик вертикалини ҳудудларда тўғри ишлатиш, айниқса, чекка ва оғир туманларга эътиборни кучайтириш вазифаси қўйилди.
Бу бўйича туркиялик экспертлар 6 та ҳудуддаги тиббиёт муассасалари фаолияти ва улардаги кўрсатилаётган тиббий хизматлар ўрганилди. Ўрганишлар натижасида аҳолига кўрсатилаётган бирламчи тиббий-санитария ёрдами хизматларини тизимли ислоҳ қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилмоқда.
Мутасаддиларга бу масалани чуқур таҳлил қилиб, бирламчи бўғин трансформацияси бўйича қарор лойиҳаси тайёрлаш топширилди.
Ушбу йўналиш ходимларининг малака ошириш дастури такомиллаштирилади. Назарий билим ва кўникмаларни эгаллашдан компетенцияларни ривожлантиришга босқичма-босқич ўтилади.
Келгуси йилда тиббиёт ходимларининг ойлик лавозим маошлари ҳам оширилади. Оилавий шифокорларга меҳнат самарадорлиги асосида устама тўлаш тартиби жорий қилинади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий, Самарқанд, Бухоро, Хоразм, Қашқадарё вилоятларида давлат тиббий суғуртаси амалиётлари жорий этилади. Марказлашган лаборатория хизматлари кенгайтирилади. «Харидлар маркази» ва унинг 13 та ҳудудий филиали ташкил этилиб, тиббий жиҳозлардан фойдаланиш электрон тизим орқали назорат қилинади.
Яна 35 та йўналишдаги 400 та миллий клиник протоколлар ишлаб чиқилади. 7 та ихтисослашган марказ ва 2 та олий таълим муассасаси халқаро аккредитациядан ўтказилади.
Йиғилишда кадрлар масаласига ҳам эътибор қаратилиб, тиббий ўқув юртларида таълим сифатини ошириш, уни амалиёт билан ҳамоҳанглигини мустаҳкамлаш, битирувчиларнинг бирламчи бўғинда тажриба орттиришини ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди.

На совещании при президенте Узбекистана Шавкате Мирзиёеве рассмотрена проделанная работа в сфере здравоохранения и определены приоритетные задачи на 2025 год, сообщила пресс-служба главы государства.
В 2024 году на сферу здравоохранения было выделено 36 трлн сумов, что на 25% больше по сравнению с прошлым годом.
На первичном уровне действует свыше 18 тысяч медицинских бригад. В службах специализированной медицинской помощи освоено более 500 новых методов диагностики и более 800 методов лечения.
В первичном звене внедрены шесть видов скрининговых обследований. В результате достигнуто выявление на ранней стадии сахарного диабета у 106 тысяч пациентов, сердечно-сосудистых заболеваний у 194 тысяч человек, онкологических заболеваний более чем у 2000 женщин, онкогематологических заболеваний почти у 1000 детей.
здравоохранение, медицина
Более 2000 специалистов прошли переобучение за рубежом. Это позволило увеличить долю высокотехнологичных операций в регионах до 61%. По 43 направлениям обновлён 191 клинический протокол в соответствии с международными стандартами, говорится в сообщении.
В специализированных центрах и их филиалах по льготным направлениям пролечены 100 тысяч пациентов. Семь подобных учреждений успешно прошли международную аккредитацию по контролю качества.
В 2025 году на сферу здравоохранения планируется выделить 41 трлн сумов, что на 14,3% больше, чем в нынешнем. На эти средства будут созданы и оснащены новые больницы, расширены имеющиеся мощности и увеличен охват профилактическими осмотрами, говорилось на совещании.
Глава государства подчеркнул, что основная задача — повысить качество медицины на первичном уровне. Министерству здравоохранения поручено выстроить эффективную вертикаль управления в регионах, усилить внимание отдалённым и сложным районам.
Турецкие эксперты провели исследования медицинских учреждений и оказываемых медицинских услуг в шести регионах Узбекистана. В результате вырабатываются предложения по системному реформированию первичного медико-санитарного обслуживания населения.
Президент поручил ответственным лицам проанализировать ситуацию и подготовить постановление по трансформации первичного звена.
Будет усовершенствована программа повышения квалификации медицинских работников первичного уровня. Планируется плавный переход от теоретической подготовки и приобретения навыков к формированию компетенций.
В следующем году также будут повышены размеры должностных окладов медицинских работников. Для семейных врачей будет внедрён порядок выплаты надбавок на основе показателей эффективности.
В Каракалпакстане, а также в Навоийской, Самаркандской, Бухарской, Хорезмской и Кашкадарьинской областях будут внедрены пилотные проекты по государственному медицинскому страхованию. Будет расширена сеть централизованных лабораторий. За счёт создания центра закупок и его 13 филиалов в регионах контроль за использованием медицинского оборудования будет осуществляться через электронную систему.
По 35 новым направлениям будут пересмотрены 400 клинических протоколов. Кроме того, семь специализированных центров и два вуза пройдут международную аккредитацию.
Отдельное внимание на совещании было уделено вопросам подготовки кадров, подчёркнута важность повышения качества образования в медицинских вузах, укрепления взаимосвязи между теорией и практикой, организации повышения опыта выпускников в учреждениях первичного звена.