Шавкат Мирзиёев 25 декабрь куни Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрида бўлиб ўтган МДҲ давлат раҳбарларининг норасмий учрашувида иштирок этди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Тадбирда президентлар ушбу мамлакат президентлари иштирок этди: Россиядан — Владимир Путин, Беларусдан — Александр Лукашенко, Қозоғистондан — Қосим-Жомарт Тоқаев, Қирғизистондан — Садир Жапаров, Тожикистондан — Эмомали Раҳмон ва Туркманистондан — Сердар Бердимуҳамедов.
Учрашувда 2024 йилдаги биргаликдаги ишларнинг асосий якунлари сарҳисоб қилинди ва кўп томонлама ҳамкорликнинг келгуси йилга мўлжалланган устувор вазифалари кўриб чиқилди.
Кўп қиррали шерикликни янги йўналишларда ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. Гап муҳандислик мактабларини ташкил этиш, интернет технологиялари, катта маълумотлар индустрияси, креатив иқтисодиёт, «яшил» энергетика ва тинч атом соҳасини ривожлантириш, рақамли ечимларни жорий этиш ҳақида бормоқда.
Шунингдек, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик ҳамда умумий таҳдид ва хатарларга қарши курашда МДҲ доирасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги долзарб масалалар ҳам муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 25 декабря принял участие в неформальной встрече глав государств СНГ в Санкт-Петербурге в России, сообщила пресс-служба главы государства.
В мероприятии участвовали президенты России Владимир Путин, Беларуси Александр Лукашенко, Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Кыргызстана Садыр Жапаров, Таджикистана Эмомали Рахмон и Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
В ходе встречи были подведены основные итоги совместной работы в 2024 году и рассмотрены приоритетные задачи многостороннего сотрудничества на предстоящий год.
Была подчёркнута важность выработки совместных мер по расширению внутрирегиональной торговли и кооперации, прежде всего за счёт упразднения барьеров во взаимной торговле.
Состоялся обмен мнениями о перспективах развития партнёрства в новых направлениях. Речь идёт о создании инженерных школ, развитии интернет-технологий, индустрии больших данных, креативной экономики, «зелёной» энергетики и мирного атома, внедрении цифровых решений.
Обсуждены также актуальные вопросы региональной и международной повестки, расширения сотрудничества в рамках СНГ в борьбе с общими вызовами и угрозами.