Шавкат Мирзиёевнинг топшириғи билан Афғонистонга инсонпарварлик ёрдами, жумладан, озиқ-овқат ва дори-дармон етказиб берилди, деб хабар қилди Сурхондарё вилояти ҳокимлиги матбуот хизмати.
Жами 9 вагондан иборат «Саломатлик» тиббий-санитар ёрдами 25−30-декабрь кунлари Афғонистоннинг Балх вилоятида бир гуруҳ аҳоли малакали шифокорлар томонидан бепул тиббий кўрикдан ўтказилади.
Мазкур инсонпарварлик ёрдами Ўзбекистон ва Афғонистон ҳукуматларининг учрашувида афғон халқини Ўзбекистон шифокорлари томонидан бепул тиббий кўрикдан ўтказишда кўмак кўрсатиш сўровига асосан амалга оширилмоқда, дейилади хабарда.
Инсонпарварлик юклари Сурхондарё вилояти ҳокими Улуғбек Қосимов ҳамда Транспорт ва Ташқи ишлар вазирликлари, шунингдек, «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ мутасаддилари томонидан етказиб берилди.

Humanitarian aid consisting of food and medicine was sent to Afghanistan at the direction of the president of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, press service of Surkhandarya regional administration said.
Additionally, residents of Afghanistan’s Balkh province will have access to free medical examinations by doctors from Uzbekistan during 25−30 December. These services will be provided via a “health train” comprised of nine medical and sanitation cars.
The humanitarian aid was delivered in response to a request from the Afghan side during a meeting between the ' governments, the statement said.
The shipment was facilitated by the governor of Surkhandarya region Ulugbek Kosimov, along with representatives from Ministries of Transport and Foreign Affairs and the Uzbekistan Railways railway.