Ўзбекистонда беш йил ичида яширин иқтисодиётни икки баробар қисқартириш ва 2025 йил учун бюджетга қўшимча 20 триллион сўм жалб этиш режалаштирилмоқда.
Олий Мажлис Сенатининг 19 декабрь куни бўлиб ўтган 2025 йилга мўлжалланган солиқ сиёсатининг асосий йўналишлари тасдиқланган мажлисида сенатор Абдулҳаким Эшмуратов келгуси йилда яширин иқтисодиётни қисқартириш, давлат бюджети даромадлар базасини кенгайтириш, тадбиркорларнинг солиқларни тўлашини рағбатлантириш учун шароит яратиш бўйича қандай ишлар режалаштирилганини сўради.
Солиқ қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Мубин Мирзаевнинг айтишича, солиқ органлари солиқ маъмуриятчилигини рақамлаштиришга эътибор қаратмоқда.
«Энг асосий, нозик масала, устувор ва долзарб масала бу — яширин иқтисодиёт улушини камайтириш… Биз соҳадаги бугунги кундаги энг устувор, долзарб масалаларни ўрганиб, хуфёна иқтисодиётни қисқартириш бўйича президент қарори лойиҳасини ишлаб чиқдик. Буни бугунги кунда Вазирлар Маҳкамасига тақдим этдик», — деди у.
Ҳужжат лойиҳасига кўра, яширин иқтисодиётни қисқартириш орқали давлат бюджети даромадларини 20 триллион сўмга ошириш кўзда тутилган.
Шундан 3,5 триллион сўми сохта тадбиркорлик (ссуда, кредит олиш, солиқдан озод қилинган фойда ёки бошқа имтиёзлар олиш мақсадида устав фаолиятини амалга ошириш ниятисиз тадбиркорлик корхоналари ташкил этиш) ҳолатларини аниқлаш йўли билан ундириш режалаштирилган.
Гап компаниялар ҳақиқатда мавжуд бўлмаган товарлар ёки хизматлар учун ҳужжатларни расмийлаштиргандаги ҳисобга олинмаган товарлар ва хизматлар учун сохта операциялар ҳақида бормоқда.
Шунингдек, компаниялар бюджетга тўлаши керак бўлган ҚҚС миқдорини камайтириш учун сохта ҳужжатларни яратгандаги сунъий ҚҚС ҳисоб-китобларига қарши курашилади.
Солиқ органлари, шунингдек, катта маблағлар муомалада бўладиган ва ишончсиз солиқ қарзи пайдо бўладиган «бир кунлик фирмалар»ни ҳам аниқлайди. Бу ундирилмайдиган деб ҳисобланадиган солиқ қарзи, чунки солиқ тўловчи уни реал активлар йўқлиги ёки унинг тугатилиши туфайли тўлай олмайди.
Жумладан, тўланмаган солиқлар ва етказилган зарарни тўлиқ ундириш мақсадида «бир кунлик фирмалар»нинг бенефициарлари ва раҳбарларини аниқлаш кўзда тутилган.
Иккинчи йўналиш — солиқларни тўлашдан бўйин товлаш, айниқса, кўчмас мулк ва қурилиш соҳасида бюджетга қўшимча 1,5 триллион сўм даромад келтириши мумкин бўлган нарх манипуляциясига қарши кураш.
Солиқ фирибгарлиги схемаларидан бири — кўчмас мулк қурувчилари ёки сотувчилар битим қийматидан келиб чиққан ҳолда ҳисобланган солиқларни камайтириш ва даромаднинг бир қисмини яшириш мақсадида ҳақиқий бозор қийматидан анча паст нархда битимлар тузади. Масалан, 1 миллиард сўмлик квартира расман 500 миллион сўмга сотилади. Натижада атиги 500 миллион сўмдан солиқ тўланади, қолган сумма эса «конвертда» ўтказилади.
Иккинчи схема — жисмоний шахслар компаниянинг устав капиталига ҳисса сифатида қурилиш материалларини (масалан, цемент, арматура, бўёқ) ҳам қўшади. Материаллар кам баҳоланган ёки ортиқча баҳоланган бўлиши мумкин. Натижада компаниянинг солиқ мажбурияти камаяди.
Бошқа бир схема кўчмас мулкни (масалан, квартира ёки тижорат биноларини) бошқа бизнесга улуш ёки ҳисса сифатида ўтказишни ўз ичига олади.
Бундай ҳолда мулк бозор қийматидан анча паст баҳоланади. Кейинчалик бу мулк солиқларни минималлаштириш учун арзонлаштирилган нархда сотилади.
Солиқ қўмитаси, шунингдек, мунтазам равишда импорт операцияларини амалга оширадиган, лекин солиқлардан қочиш учун 1 фоизлик жуда паст фойда маржаси бўлган катта инвентарга эга компанияларни назорат қилади.
Шу билан бирга, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан биргаликда алкоголь ва тамаки маҳсулотларини сотишда қўшимча 1 триллион сўм ундирилиши кўзда тутилган.
Шунингдек, давлат органлари ахборот тизимлари ва рискларни таҳлил қилишдан фойдаланган ҳолда божхона тўловлари, божхона божлари ва ҚҚСни камайтириш мақсадида ҳар бир корхона учун божхона имтиёзлари, ҳужжатларда кўрсатилмаган товарларни яширин олиб кириш ҳолатлари, арзон нархлардаги декларацияларни ўрганади. Ушбу чора-тадбирлар қўшимча 4,3 триллион сўмни қайтариш имконини бериши кутилмоқда.
«Кейинги беш йил давомида хуфёна иқтисодиёт улушини икки баравар қисқартириш бўйича катта марраларни белгилаб олганмиз. Бу бўйича солиқ органлари, Божхона [қўмитаси], Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Марказий банк ва Бош прокуратура билан биргаликда ишларни жонлантирган ҳолда ташкил этамиз», — дея хулоса қилди Мубин Мирзаев.
Жорий йил бошида Шавкат Мирзиёев давлат бюджетига яширин иқтисодиётдан етказилган зарар 30 триллион сўм, ЯИМга етказилган зарар эса 135 триллион сўмни ташкил этишини айтганди. Деярли 11 мингта корхона (41 фоиз) ҳисоботларида фақат 1 кишини ишчи сифатида кўрсатган. «Яширин иқтисодиёт тўғри ишлаётган тадбиркорларга катта тўсиқ бўляпти», — деганди президент.
«Газета.uz» жамоатчилик орасида қизғин муҳокамаларга сабаб бўлган яширин иқтисодиётга қарши курашиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш тўғрисидаги президент қарори лойиҳасининг биринчи таҳририни ўрганиб чиққанди. Кўчмас мулк ва автомобиллар олди-сотдиси, бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи ва бошқаларни нақдсиз шаклга ўтказиш, тўловлар нақд пулда амалга оширилганда фискал чекларни рўйхатдан ўтказиш орқали олинадиган солиқ кешбэкларини тўлашни бекор қилиш таклиф этилган.
Ўшанда Савдо-саноат палатаси ва Солиқ қўмитаси p2p операциялари устидан назорат ҳам назарда тутилган яширин иқтисодиётга қарши курашиш тўғрисидаги ҳужжат лойиҳаси муҳокамасига муносабат билдирганди. Улар бу ҳужжат жамоатчилик билан келишилишини маълум қилган.

В Узбекистане планируется сократить теневую экономику вдвое в течение пяти лет и привлечь дополнительно 20 трлн сумов в бюджет за 2025 год.
На заседании Сената Олий Мажлиса 19 декабря, где в том числе были утверждены основные направления налоговой политики на 2025 год, сенатор Абдулхаким Эшмуратов спросил, что планируется сделать в следующем году для сокращения теневой экономики, расширения доходной базы госбюджета, создания условий для предпринимателей, чтобы стимулировать их платить налоги.
Первый заместитель председателя Налогового комитета Мубин Мирзаев сообщил, что налоговые органы акцентируют внимание на цифровизацию налогового администрирования.
«Сокращение доли теневой экономики — это чувствительная, но приоритетная проблема… Мы обсудили самые актуальные вопросы в сфере и подготовили проект постановления президента по сокращению теневой экономики. На сегодняшний день мы представили его в Кабинет министров», — рассказал он.
Согласно проекту документу, за счёт сокращения теневой экономики планируется увеличить поступления госбюджета на 20 трлн сумов.
Из этой суммы 3,5 трлн сумов планируется привлечь за счёт выявления случаев лжепредпринимательства (создание предприятий организаций без намерения осуществлять уставную деятельность для получения ссуд, кредитов, освобождения прибыли от налогов или извлечения иной выгоды).
Речь идёт о фальшивых операциях по неучтённым товарам и услугам, когда компании оформляют документы на товары или услуги, которые на самом деле не существовали.
Также будут бороться с искусственным зачётом по налогу на добавленную стоимость, когда компании создают фиктивные документы для уменьшения суммы НДС, которую они должны заплатить в бюджет.
Налоговые органы также будут выявлять «фирмы-однодневки», через которые оборачиваются крупные суммы и создаётся безнадёжная налоговая задолженность. Это задолженность по налогам, которая считается невозвратной, потому что налогоплательщик не может её погасить из-за отсутствия реальных активов или её ликвидации.
В частности, планируется выявлять бенефициаров и владельцев имущества «фирм-однодневок, чтобы полностью взыскать неуплаченные налоги и нанесённый ущерб.
Второе направление — борьба с манипуляцией ценами для уклонения от налогов, особенно в сфере недвижимости и строительной отрасли, которая должна принести в бюджет дополнительно 1,5 трлн сумов поступлений.
Среди схем налоговых махинаций — застройщики или продавцы недвижимости оформляют сделки по цене гораздо ниже реальной рыночной стоимости, чтобы сократить налоги, которые рассчитываются на основе стоимости сделки, и скрыть часть доходов. Например, квартира, которая стоит 1 млрд сумов, официально продаётся за 500 млн сумов. В результате налоги уплачиваются только с 500 млн сумов, а остальная сумма передаётся «в конверте».
Вторая схема — физические лица вносят строительные материалы (например, цемент, арматуру, краску) в качестве вклада в уставной капитал компании. Материалы могут быть оценены по заниженной или завышенной стоимости. В результате уменьшаются налоговые обязательства компании.
Ещё одна схема связана с тем, что владелец передаёт объект недвижимости (например, квартиры или коммерческого помещения) в качестве доли или вклада в другой бизнес.
В этом случае объект оценивается гораздо ниже рыночной стоимости. Затем этот объект продаётся по заниженной цене, чтобы минимизировать налоги.
Налоговый комитет также будет отслеживать компании со значительным товарным остатком, которые регулярно проводят импортные операции, но указывают очень низкую рентабельность в 1%, чтобы уклониться от налогов.
Вместе с тем, совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями планируется взыскать дополнительно 1 трлн сумов в сфере продажи алкогольной и табачной продукции.
За счёт информационных систем и риск-анализа органы также изучат таможенные льготы в разрезе каждого предприятия, случаи теневого ввоза товаров без указания в документах, декларирование по низким ценам, чтобы снизить таможенные пошлины, таможенный сбор и НДС. Эти меры, как ожидается, позволят взыскать дополнительно 4,3 трлн сумов.
«В следующие пять лет планируется снизить долю теневой экономики в два раза. Для этого Налоговый комитет, Таможенный комитет, Министерство экономики и финансов, Центробанк и Генпрокуратура будут совместно работать в ускоренном режиме», — резюмировал Мубин Мирзаев.
В начале этого года президент Шавкат Мирзиёев заявлял, что ущерб госбюджету Узбекистана от теневой экономики оценён в 30 трлн сумов, ущерб ВВП — в 135 трлн сумов. Почти 11 тысяч застройщиков (41%) в отчётах указали только 1 сотрудника. «Теневая экономика является большим препятствием для честно работающих предпринимателей», — сказал он.
«Газета.uz» разбирала первую версию проекта постановления президента о реализации комплексных мер по борьбе со теневой экономикой, который вызвал бурные обсуждения среди общественности. Среди предлагаемых мер были перевод в безналичную форму куплю-продажу недвижимости и автомобилей, зарплату сотрудникам бюджетных организаций и другое, отмена выплату налогового кешбэка при регистрации фискальных чеков, если оплата была совершена наличными, определение налоговой базы для застройщиков исходя из минимальной цены за 1 кв. м.
ТПП и Налоговый комитет Узбекистана тогда отреагировали на обсуждения проекта документа о борьбе с теневой экономикой, который также предусматривал контроль за p2p-транзакциями. Они заявили, что документ согласуют с общественностью.