Олий Мажлис палаталари кенгашлари 26 декабрь куни бўлиб ўтган қўшма мажлисда 2022 йил 1−2 июль кунлари Қорақалпоғистонда содир бўлган факт ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия ҳисоботини эшитди. Бу ҳақда Сенат ва Қонунчилик палатаси ахборот хизматлари хабар берди.
Комиссия 2022 йил 15 июлда Сенат ва Қонунчилик палатаси томонидан Нукус воқеалари бўйича мустақил текширув ўтказиш учун ташкил этилган. Унга Омбудсман Феруза Эшматова бошчилик қилди. Шунингдек, комиссия таркибига 14 нафар депутат, сенатор, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва жамоатчилик вакиллари киритилди.
«Комиссия Қорақалпоғистонда юз берган воқеаларнинг келиб чиқиш сабаблари, хронологияси ва оқибатлари, оммавий тартибсизликларни бартараф этишда давлат идоралари ва ҳуқуқ-тартибот органларининг ҳаракатларига баҳо берди, воқеалар иштирокчиларига нисбатан суд мажлисларини кузатди», — дейилади хабарда.
Комиссия илтимосига кўра, 30 нафар судланувчи комиссия илтимосига кўра суд залидан озод этилди, судланувчилар сақланаётган тергов ҳибсхоналарига мониторинг ташрифларини амалга оширди, шунингдек воқеалардан кейин Қорақалпоғистонда амалга оширилган ижтимоий-иқтисодий ўзгаришларни кузатиб борди, дея таъкидлади комиссия раҳбари.
Қайд этилишича, комиссия аъзолари 50 дан ортиқ давлат ва нодавлат ташкилотларга ташрифи давомида 590 нафар ходим, 334 нафар қамоқ жазосини ўтаб чиққан шахслар билан суҳбатлашди.
Жиноят иши доирасида судгача қамоққа олинган жами 168 нафар шахснинг 107 нафари (2 нафар аёл) комиссия илтимосномасига кўра оиласига қайтарилди.
Комиссия БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси ва бошқа халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик қилди, шунингдек халқаро ноҳукумат ташкилотлар, оммавий ахборот воситалари билан мулоқотда бўлиб турди.
Комиссия маълумотларига кўра, Қорақалпоғистонда юз берган воқеаларнинг иштирокчиларидан 943 нафари ҳуқуқбузарликлар содир этгани учун огоҳлантирилган, 6 135 нафарига маъмурий жарима, 2 639 нафарига маъмурий қамоқ жазоси белгиланган, 61 нафари жиноятлар содир этганлиги аниқланганлиги қайд этилди.
Хабарда қайд этилишича, 2022 йил 1−2 июль кунлари бўлиб ўтган тартибсизликлар оқибатида фуқаролар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар ходимларининг оғир тан жароҳати олиши ва ҳалок бўлиши, шунингдек, фуқаролар ва давлат идораларининг мол-мулкига катта миқдорда (6,8 млрд сўм) моддий зарар етган.
«Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар томонидан оммавий тартибсизликларни маъмурий бинолардан узоқлаштириш, ва тарқатиб юбориш, маъмурий бино ва стратегик обектларни эгаллашга уринишларни бартараф этиш мақсадида халқаро амалиётда қўлланиладиган воситалар (сув ва рангли суюқлик пурковчи техника, кўздан ёш оқизувчи махсус гранаталар)дан фойдаланилган», — дейилади комиссия хабарида.
Комиссия маълумотларига кўра, оммавий тартибсизликлар давомида 21 нафар фуқаро, шу жумладан 2 нафар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари вафот этган ва 413 нафари жароҳатланган (шундан 183 нафари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари).
Тергов ва суд жараёнида иштирок этган гумонланувчи, айбланувчи ва судланувчиларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари (адвокат, тиббий ёрдам, телефонда сўзлашиш ва ҳ.к.) тўлиқ таъминланган, суд қарорлари устидан шикоят киритиш имконияти берилган. Барча суд жараёнлари очиқ ва шаффоф ўтказилгани қайд этилди.
Шу билан бирга, оммавий тартибсизликларни бартараф этиш жараёнларида инсон ҳуқуқлари ва уларнинг қонуний манфаатларини бузишга йўл қўйган ички ишлар органлари ходимларининг 3 нафари жиноий жавобгарликка тортилган.
Комиссия Ўзбекистон давлат органлари учун бир қатор тавсияларни эълон қилди:
- келгусида давлат ва жамият ҳаётига дахлдор муҳим қарорларни қабул қилиш жараёнида умумхалқ муҳокамаси босқичида мазмун-моҳиятини, унда иштирок этиш механизмларини фуқароларга тўлақонли тушунтириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш;
- барча даражадаги давлат ҳокимияти органларига муҳим сиёсий ва бошқарув қарорларини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш жараёнида эҳтимолий ҳақиқатга тўғри келмайдиган, чалғитувчи ва нохолис маълумотлар тарқалиши (дезинформация) ҳолатларига ўз вақтида таъсирчан муносабат билдириш тизимини йўлга қўйиш;
- оммавий тартибсизликларда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар томонидан фойдаланиладиган махсус воситаларни қўллаш ва тартиббузарларни тарқатиш бўйича меъёрий ҳужжатларни мунтазам етакчи хорижий давлатлар тажрибаси асосида такомиллаштириб бориш;
- фуқароларга ўз ижтимоий фаолликларини амалга ошириш жараёнида ўзга шахсларнинг ҳуқуқларини поймол қилишга йўл қўймаслик ва жамоат тартибига риоя қилишнинг муҳимлигини изчил тушунтириб бориш.
Маълум қилинишича, комиссиянинг ахборотини кўриб чиқиш натижалари бўйича Олий Мажлис палаталари кенгашларининг тегишли қарори қабул қилинган.

Кенгаши палат Олий Мажлиса на совместном заседании 26 декабря заслушали отчёт Комиссии по изучению фактов и событий, произошедших в Каракалпакстане 1−2 июля 2022 года. Об этом сообщили пресс-службы Сената и Законодательной палаты.
Комиссия была создана 15 июля 2022 года Сенатом и Законодательной палатой для проведения независимого расследования нукусских событий. Её возглавила омбудсман Феруза Эшматова. В состав комиссии также вошли 14 депутатов, сенаторов, представителей неправительственных организаций и общественности.
«Комиссия провела анализ причин, хронологии и последствий событий в Каракалпакстане, оценила действия государственных органов и правоохранительных структур по пресечению массовых беспорядков, наблюдала за судебными процессами в отношении участников событий», — говорится в сообщении.
Омбудсман Феруза Эшматова (слева).Омбудсман Феруза Эшматова (слева).
По просьбе комиссии из зала суда были освобождены 30 подсудимых, проведены мониторинговые визиты в следственные изоляторы, а также осуществлён контроль за социально-экономическими изменениями, произошедшими в Каракалпакстане после событий, отметили в комиссии.
Отмечается, что в ходе деятельности комиссии было положительно решено более 600 обращений граждан. Во время посещений более 50 государственных и неправительственных организаций были проведены беседы с 590 сотрудниками и 334 лицами, отбывшими тюремное заключение.
Из 168 арестованных лиц по уголовному делу, по ходатайству комиссии 107 человек (включая 2 женщин) были возвращены в семьи.
Комиссия взаимодействовала с Управлением верховного комиссара ООН по правам человека, Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, другими международными организациями, а также поддерживала контакт с международными неправительственными организациями и СМИ.
Согласно данным комиссии, среди участников событий 943 человека были предупреждены за совершённые правонарушения, 6135 человек подверглись административному штрафу, 2639 человек получили административный арест, а 61 человека были признаны совершившими уголовные преступления.
В сообщении отмечается, что в результате событий 1−2 июля 2022 года некоторые граждане и сотрудники правоохранительных органов получили тяжёлые травмы и погибли, а также был нанесён материальный ущерб гражданскому и государственному имуществу на сумму 6,8 млрд сумов.
«Для пресечения массовых беспорядков, предотвращения попыток захвата административных зданий и стратегических объектов правоохранительные органы использовали средства, применяемые в международной практике, такие как водомёты, техника для распыления цветной жидкости и специальные слезоточивые гранаты», — сообщила комиссия.
По данным комиссии, в ходе тех событий погиб 21 человек, в том числе 2 сотрудника правоохранительных органов (такие же цифры озвучивались сразу после событий), и 413 человек получили ранения (из них 183 — сотрудники правоохранительных органов).
«Права и законные интересы подозреваемых, обвиняемых и подсудимых (доступ к адвокату, медицинская помощь, телефонные звонки и т. д.) были полностью обеспечены. Всем была предоставлена возможность обжалования судебных решений. Отмечено, что все судебные процессы проходили открыто и прозрачно», — говорится в пресс-релизе.
Вместе с тем, за нарушения прав человека в процессе разгона демонстрантов к уголовной ответственности были привлечены 3 сотрудника ОВД (об этом сообщалось ранее).
Хоким Нукуса Абатбай Данияров (слева) и члены комиссии.Хоким Нукуса Абатбай Данияров (слева) и члены комиссии.
Комиссия опубликовала ряд рекомендаций для государственных органов Узбекистана:
• в будущем при принятии важных решений, затрагивающих жизнь государства и общества, на этапе общественного обсуждения должны осуществляться комплексные мероприятия по полноценному разъяснению их сути и значения, а также участия в обсуждениях;
• органам государственной власти всех уровней в процессе разработки и принятия важных политических и управленческих решений необходимо наладить систему своевременного и качественного реагирования на возможные случаи распространения недостоверной, вводящей в заблуждение и необъективной информации (дезинформации);
• на постоянной основе совершенствовать нормативные документы, регулирующие применение правоохранительными структурами специальных средств и мер по рассредоточению нарушителей при массовых беспорядках с учётом опыта ведущих зарубежных стран;
• последовательно разъяснять гражданам важность соблюдения прав других лиц и общественного порядка при реализации их социальной активности;
• проводить эффективные профилактические и разъяснительные мероприятия, направленные на предупреждение возникновения негативных действий граждан, угрожающих общественной безопасности, в местах массового скопления людей и развлечений.
Сообщается, что по результатам рассмотрения информации комиссии было принято постановление кенгашей палат парламента.