Ўзбекистоннинг ташқи қарзи 30 сентябрь ҳолатига кўра, 60,2 млрд долларни ташкил қилди. Бу Марказий банкнинг тўққиз ойлик якунлари бўйича тўлов баланси, халқаро инвестициавий мавқе ва мамлакат ташқи қарзи тўғрисидаги маълумотларидан келиб чиқади.
Ташқи қарз давлат қарзи ва хусусий қарзлардан иборат ҳисобланади. Таъкидлаш жоизки, «хусусий» секторда қайд этилганлар орасида асосан давлат улушдор бўлган компаниялар ва банклар бор (давлат банк секторининг 68 фоизга яқин улушига эгалик қилади, шунингдек, 2019−2021 йилларда жами млрдлаб долларлик қарз қоғозларини муомалага чиқарган UzAuto Motors ва «Ўзбекнефтгаз», Ўзбекистон Миллий банки, «Ўзсаноатқурилишбанк» каби ташкилотлар эгаси ёки улушдорларидан бири ҳисобланади).
Давлат ташқи қарзи қарийб 32,5 млрд долларни, корпоратив (хусусий) ташқи қарз 27,7 млрд долларни ташкил этди.
Йил бошидан буён ташқи қарз умумий ҳисобда 7,2 млрд долларга ошди. 2023 йил якуни бўйича кўрсаткич 53 млрд долларни, жумладан, давлат қарзи 29,7 млрд долларни, хусусий қарз эса 23,3 млрд долларни ташкил этган.
Охирги икки йилда хусусий ташқи қарз умумий ташқи қарз ўсишининг тезлашишига сабаб бўлаётган асосий компонентга айланди.
Умумий ташқи қарзнинг тузилиши ва динамикаси бўйича батафсил маълумотлар охирги марта 2,5 йил аввал Марказий банкнинг 2022 йилнинг биринчи чораги якунлари бўйича ҳисоботида эълон қилинган эди.
«Газета.uz» аввалроқ 2025 йилда Ўзбекистон давлат қарзи 39,7 млрд доллардан 45 млрд долларгача ўсиши (+13,3 фоиз), унга хизмат кўрсатиш харажатлари эса 48,1 трлн сўм ёки 3,5 млрд долларгача (+42,8 фоиз) ўсиши прогноз қилинаётгани ҳақида ёзганди.
S&P рейтинг агентлиги ноябрь ойи охиридаги ҳисоботида таъкидлаганидек, сўнгги йилларда Ўзбекистон энергетика соҳасига инвестициялар, тоғ-кон саноати қувватини кенгайтириш бўйича лойиҳалар ва бошқа инфратузилма лойиҳалари, шунингдек, ижтимоий харажатларни кўпайтирди. Бу 2020−2023 йилларда соф давлат қарзи (шу жумладан давлат томонидан кафолатланган қарз) ўсиш суръатининг тезлашишига (ялпи ички маҳсулотга нисбатан йилига ўртача 6,3 фоиз) ҳамда давлат қарзи ва умумий ташқи қарз ҳажмининг тез суръатларда ўсишига олиб келди.
Таҳлилчиларнинг прогнозларига кўра, жами давлат қарзи (давлат томонидан кафолатланган қарзларни ўз ичига олади) 2023 йилдаги ЯИМга нисбатан 34 фоиздан 2027 йилда ЯИМга нисбатан 43 фоизгача ошади. 2023 йил апрель ойида қабул қилинган «Давлат қарзи тўғрисида»ги қонунда қарзнинг доимий чегараси ЯИМнинг 60 фоизини ташкил этиши ва кўрсаткич 50 фоиздан ошганда тузатувчи чоралар кўрилиши белгиланган.
«Биз 2024 йилда ялпи ички маҳсулотнинг 4,6 фоизини ташкил этган, давлат билан алоқадор ташкилотларнинг (ДАТ) кафолатланмаган қарзлари ҳукумат балансига ўтиши эҳтимоли билан боғлиқ баъзи хавфларни қайд этяпмиз. Сўнгги йилларда ДАТлар асосан энергетика ва инфратузилма лойиҳаларини молиялаштириш учун, айниқса, хорижий валютада қарз олишни сезиларли даражада оширди», — дейилади ҳисоботда.

Внешний долг Узбекистана по состоянию на 30 сентября составил 60,2 млрд долларов. Это следует из публикации Центрального банка о платёжном балансе, международной инвестиционной позиции и внешнем долге страны по итогам девяти месяцев.
Внешний долг состоит из государственного и частного долга. При этом стоит отметить, что в «частном» секторе в основном представлены компании и банки с государственной долей (государство владеет около 68% доли банковского сектора, а также владеет или имеет доли в компаниях Uzauto Motors и «Узбекнефтегаз», НБУ, «Узпромстройбанке», которые в прошлые годы суммарно размешали долговые бумаги на миллиарды долларов).
На государственный внешний долг приходится около 32,5 млрд долларов, корпоративный (частный) долг — 27,7 млрд долларов.
С начала года общий объём внешнего долга увеличился на 7,2 млрд долларов. По итогам 2023 года показатель составлял 53 млрд долларов, включая госдолг на 29,7 млрд долларов и частный долг на 23,3 млрд долларов.
За последние два года частный внешний долг стал основным компонентом, способствующим ускорению роста совокупного внешнего долга.
Подробная информация о структуре и динамике совокупного внешнего долга последний раз была опубликована 2,5 года назад в отчёте Центрального банка по итогам первого квартала 2022 года.
«Газета.uz» ранее писала, что в 2025 году рост госдолга Узбекистана прогнозируется с 39,7 млрд до 45 млрд долларов (+13,3%), а расходы на его обслуживание — до 48,1 трлн сумов, или 3,5 млрд долларов (+42,8%).
Рейтинговое агентство S&P в отчёте в конце ноября отмечало, что в последние годы Узбекистан увеличил инвестиции в энергетику, проекты по расширению мощностей горнодобывающего сектора и другие инфраструктурные проекты, а также социальные расходы. Это обусловило повышение темпов роста чистого государственного долга (включая гарантированный государством долг) в среднем на 6,3% ВВП в год в 2020—2023 годы и быстрое увеличение объёма государственного и общего внешнего долга.
Аналитики прогнозируют, что совокупный государственный долг, включая долг, гарантированный правительством, увеличится с 34% ВВП в 2023 году до 43% ВВП в 2027 году. Закон «О государственном долге», принятый в апреле 2023 года, устанавливает постоянный потолок долга на уровне 60% ВВП и требует принятия корректирующих мер, если он становится выше 50%.
«Мы отмечаем некоторые риски возможного перехода негарантированного долга организаций, связанных с государством (ОСГ), составлявшего около 4,6% ВВП в 2024 году, на баланс правительства. В последние годы ОСГ значительно увеличили объём заимствований, особенно в иностранной валюте, главным образом для финансирования энергетических и инфраструктурных проектов», — говорится в отчёте.