24 декабрь куни Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси кунгабоқар уруғини етиштирувчиларнинг экспорт салоҳиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги қарорни имзолади, дея хабар бермоқда Адлия вазирлиги.
Ҳужжатга кўра, 20 декабрдан бошлаб барча тадбиркорларга ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъи назар, кунгабоқар уруғини Ўзбекистон божхона ҳудудидан ташқарига олиб чиқишга рухсат берилди.
Қарор оқ кунгабоқар уруғлари (ТИФ ТН коди 1206 00 990 0) ва оқ чизиқлар билан кулранг қобиқдаги уруғлар (ТИФ ТН коди 1206 00 910 0) учун амал қилади.
2022 йилнинг май ойида президент қарори билан кунгабоқар ва ўсимлик ёғи, шунингдек, кунгабоқар уруғлари ва бошқа ёғли ўсимликларни экспорт қилишга чекловлар киритилганди.
2024 йилнинг март ойида ҳукумат кунгабоқар ва ўсимлик ёғи экспортига чекловларни юмшатганди. Корхоналарга импорт қилинган уруғлардан тайёрланган маҳсулотларнинг 50 фоизгача қисмини экспорт қилишга рухсат берилган.
Президент 10 декабрь куни бўлиб ўтган йиғилишда бош вазир ўринбосарига ўсимлик ёғи экспортига қўйилган тақиқни бекор қилиш таклифини ўрганишни топширганди.
Шавкат Мирзиёев ноябрь ойида Навоий вилоятига ташрифи чоғида 10 минг гектар майдонда кунгабоқарни такрорий экиш сифатида етиштириш зарурлигини таъкидлаган эди.

Кабинет министров Узбекистана 24 декабря подписал постановление о поддержке экспортного потенциала производителей семян подсолнечника, сообщило Министерство юстиции.
Согласно документу, всем предпринимателям, независимо от их организационно-правовой формы, с 20 декабря разрешено вывозить семена подсолнечника за пределы таможенной территории Узбекистана.
Постановление распространяется на семена подсолнечника белого цвета (код ТН ВЭД 1206 00 990 0) и полосатые семена (код ТН ВЭД 1206 00 910 0).
В мае 2022 года указом президента был введён запрет экспорт семян подсолнуха и других масличных культур, а также подсолнечного и других растительных масел для стабилизации цен на внутреннем рынке.
В марте этого года правительство смягчило запрет на экспорт подсолнечного и растительного масла. Компаниям разрешили поставлять за границу часть импортированного масла и произведённой продукции из импортных семян.
На совещании 10 декабря президент поручил вице-премьеру изучить предложение о снятии запрета на экспорт растительного масла в Узбекистане.
Во время визита в Навоийскую область в ноябре Шавкат Мирзиёев заявлял, что необходимо выращивание подсолнечника на 10 тысячах гектаров в качестве повторного посева.